Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Portfel Rafako świeci pustkami. Przyszłość spółki jest nadal niepewna
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 24.05.2021 02:00

Portfel Rafako świeci pustkami. Przyszłość spółki jest nadal niepewna

pixabay, StockSnap
pixabay, StockSnap

Przyszłość spółki Rafako maluje się w ciemnych barwach. W przyszłym roku Rafako zrealizuje zamówień na zaledwie 85 mln złotych. Problemy potęguje fakt, że decyzja sądu w sprawie Rafako wciąż nie jest prawomocna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda sytuacja firmy Rafako

  • Jakie są powody takiej sytuacji

  • Jaka jest szansa dla spółki

Rafako na granicy wydolności

Rafako to polskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w budownictwie energetycznym. Koncern w 2020 r. zatrudniał ponad 1,5 tys. osób. To właśnie dla nich obecna sytuacja spółki może oznaczać bezrobocie.

Spółka opublikowała kwartalny raport dotyczący stanu finansów Rafako. Z informacji wynika, że portfel spółki wciąż topnieje. W pierwszym kwartale br. Rafako odnotowało 153,6 mln przychodu. Dla porównania w 2020 r. było to 296,2 mln złotych - informuje portal wnp.pl. Co więcej, tegoroczne straty wyniosły 4,33 mln złotych wobec 1,67 mln zł w ubiegłym roku.

Rafako argumentuje, że spadek przychodów oraz coraz większe straty to efekt zamówień o dość niskiej wartości, wypowiedzenia dwóch umów przez Gaz-System oraz zerwania umowy na realizację zamówienia w Wilnie.

Rafako ma problemy z wierzycielami

Przyszłość zamówień w Rafako również nie maluje się najlepiej. W tym roku zostało jeszcze ich do zrealizowania na kwotę ok. 810 mln złotych, natomiast w przyszłym roku będzie to zaledwie 85 mln złotych.

Przyszłość firmy nie jest znana jeszcze z powodu z powodu wciąż nieprawomocnej decyzji o zatwierdzeniu układu z wierzycielami. Dokument został podpisany w grudniu 2020 r., jednakże jeden z wierzycieli wniósł zażalenie do sądu, a zatem układ pozostaje w zawieszeniu.

Rafako wciąż utrzymuje, że jest w złej kondycji finansowej i podkreśla, że zarząd podejmuje decyzje w taki sposób, aby utrzymać płynność finansową i terminowo realizować zlecenia. Antidotum na problemu ma być 50 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu w ramach tzw. Polityki Nowej Szansy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]