BiznesINFO.pl
FOTO SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS

FOTO SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS

Sławomir Nowak ma gigantyczny problem. Sąd zadecydował, były minister znów do aresztu

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Sławomir Nowak ma powrócić do aresztu. Ewentualne zwolnienie zależy do wpłacenia 1 mln zł poręczenia majątkowego. Decyzję w tym zakresie podjęła sędzia Dorota Radlińska z Sądu Apelacyjnego w Warszawie, która wcześniej zabiegała o wyłączenie jej ze sprawy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy Sławomir Nowak opuścił areszt

  • Jakie są najnowsze postanowienia Sądu Apelacyjnego

  • Dlaczego sędzia Dorota Radlińska nie chciała prowadzić tej sprawy

Sławomir Nowak znów trafi do aresztu

Sławomir Nowak, były minister transportu podejrzany o korupcję, opuścił areszt 12 kwietnia 2021 r. Przebywał w nim od lipca ubiegłego roku. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Aleksandra Skrzyniarz przekonywała, że ta decyzja sądu podważa dalszy bieg postępowania „poprzez stworzenie podejrzanemu możliwości ucieczki z kraju”. Dlatego też prokuratura złożyła odwołanie.

Sąd I instancji orzekł, że wystarczające będą tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze. Sławomir Nowak został objęty zakazem opuszczania kraju i zatrzymano jego paszport. Dodatkowo zastosowano dozór policji, zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi i świadkami.

Poza tym sąd orzekł, że Sławomir Nowak ma wpłacić 1 mln zł poręczenia majątkowego do 26 kwietnia. Jednak obrona zawnioskowała o wstrzymanie wykonania postanowienia do momentu prawomocnego rozstrzygnięcia.

Zażalenie w sprawie poręczenia majątkowego złożył sam Sławomir Nowak oraz jego obrońca - mec. Joanna Broniszewska. Ich działania okazały się bezskuteczne.

We wtorek 2 czerwca Sąd Apelacyjny w Warszawie zadecydował, że Sławomir Nowak ma wrócić do aresztu. Polsat News podaje, że podejrzany będzie mógł go opuścić dopiero po wpłaceniu 1 mln zł poręczenia majątkowego na konto Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Poza tym sąd odroczył sporządzenie postanowienia na 7 dni. Odroczone ma być także wykonanie postanowienia - do 19 czerwca 2021 r.

Sędzia wnioskowała o wyłączenie jej ze sprawy Sławomira Nowaka

Zażalenie do prokuratury, które przedłożył Sławomir Nowak i obrońca, rozpatrywała sędzia Dorota Radlińska. 19 maja 2021 r. sędzia zawnioskowała o wyłączenie jej z tej sprawy.

Radlińska argumentowała, że jest jedynym sędzią w Sądzie Apelacyjnym, który wcześniej rozpatrywał sprawę Sławomira Nowaka dotyczącą zatajenia w pięciu oświadczeniach majątkowych zegarka zegarka Ulysse Nardin, który jest wart ponad 20 tys. zł w stanie fabrycznie nowym.

W 2014 r. Sławomir Nowak został ukarany przez sędzię Radlińską grzywną w wysokości 20 tys. zł. Z kolei rok później sąd odwoławczy podjął decyzję o warunkowym odstąpieniu od wykonania kary.

Sędzia Radlińska przekonywała, że wnioskuje o wyłączenie ze sprawy „dla dobra wymiaru sprawiedliwości”. W przestrzeni publicznej pojawiły się bowiem wątpliwości co do bezstronności przydzielenia jej sprawy Sławomira Nowaka. Ostatecznie wniosek w tej sprawie został odrzucony.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Joe Biden

Polska i świat

CNN: Joe Biden 46. prezydentem USA. Zwycięstwo w Pensylwanii pomogło mu zdobyć wymagane 270 głosów elekcyjnych

Czytaj więcej >
Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry

Polska i świat

Poczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkę

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.

Polska i świat

Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachodu

Czytaj więcej >
Pilne Biznesinfo COVID-19

Polska i świat

Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

Czytaj więcej >
NFZ ma pełne ręce roboty

Polska i świat

Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna

Czytaj więcej >
Szczyt zachorowań ustalony przez polskich naukowców

Polska i świat

Naukowcy ustalili termin szczytu zakażeń COVID-19 w Polsce. Jest już bardzo bliski

Czytaj więcej >