Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > KRS rozstrzygnęła konkurs sędziowski. Łukasz Piebiak, bohater afery hejterskiej kandydatem na sędziego NSA
Maria Glinka
Maria Glinka 14.05.2021 02:00

KRS rozstrzygnęła konkurs sędziowski. Łukasz Piebiak, bohater afery hejterskiej kandydatem na sędziego NSA

Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Łukasz Piebiak zwyciężył w konkursie na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Były zastępca Zbigniewa Ziobry, który odszedł z resortu sprawiedliwości po aferze hejterskiej, oczekuje teraz na nominację od prezydenta RP. Wraz z nim KRS powołała także dwóch nowych członków NSA.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile głosów zdobył Łukasz Piebiak

  • W jakich okolicznościach odszedł z Ministerstwa Sprawiedliwości

  • Kto poza nim został wybrany na stanowisko sędziowskie

Łukasz Piebiak z nominacją na sędziego NSA

Łukasz Piebiak zdobył poparcie KRS na stanowisko sędziowskie w NSA. Za jego kandydaturą zagłosowało 12 członków KRS. Pięciu było przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Poza Łukaszem Piebiakiem KRS wyłoniła także dwóch innych sędziów. W konkursie zwyciężyli prof. Tomasz Bąkowski i prof. Karol Kiczka. RMF FM donosi, że pierwszy z nich zdobył 11 głosów poparcia, a drugi - 10.

Co to za konkurs? W piątek 14 maja 2021 r. KRS zajmowała naborem do NSA, który został ogłoszony w ramach obwieszczenia prezydenta RP we wrześniu ubiegłego roku. Do obsadzenia jest łącznie 8 miejsc (3 w Izbie Gospodarczej, 2 w Izbie Finansowej i 3 w Izbie Ogólnoadministracyjnej). Łukasz Piebiak i pozostali zwycięzcy piątkowego naboru zasilą Izbą Ogólnoadministracyjną.

O tym, czy kandydaci ostatecznie dołączą do NSA zadecyduje teraz prezydent Andrzej Duda. Proces powoływania członków NSA kończy się bowiem wraz z wręczeniem nominacji sędziom wyłonionym przez KRS.

We wpisie Łukasz Piebiaka na Twitterze możemy przeczytaź, że dziękuje on za okazane zaufanie i zrobi wszystko by go nie zawieść. A w razie otrzymania nominacji od prezydenta Dudy godnie Piebiak chce godnie pełnić urząd sędziego NSA.

Wielki powrót Łukasza Piebiaka

Jednak piątkowa decyzja KRS budzi dość spore kontrowersje nie tylko z powodu tego, że głosowanie było tajne. Łukasz Piebiak pełnił bowiem funkcję wiceministra sprawiedliwości od 2015 r. do 2019 r. Ze stanowiska zrezygnował 20 sierpnia 2019 r. w atmosferze skandalu.

Dzień wcześniej Onet opublikował artykuł, z którego wynikało, że Łukasz Piebiak utrzymywał kontakt z tajemniczą Emilią. Kobieta koordynowała akcję mającą na celu zdyskredytowanie co najmniej 20 sędziów wyrażającym sprzeciw wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Od 2018 r. w internecie pojawiały się anonimowe historie na temat doniesień z życia prywatnego sędziów. Jednym z poszkodowanych był prezes „Iustitii” Krystian Markiewicz.

Łukasz Piebiak odpierał zarzuty, twierdząc, że ustalenia Onetu to „pomówienia”. Ówczesny wiceszef resortu kilkukrotnie zaznaczał, że nie brał udziału w kampanii oszczerstw pod adresem sędziów. Z kolei całą „aferę hejterską” uważa za wytwór medialny.

Do tej sytuacji odniósł się m.in. członek KRS i senator Krzysztof Kwiatowski, który skomentował nominację Łukasza Piebiaka. „KRS powołał do NSA Ł. Piebiaka byłego wiceministra sprawiedliwości, który odszedł z resortu po aferze hejterskiej, w której szkalowano sędziów. Tak wygląda niezależność KRS w praktyce”, czytamy we wpisie na Twitterze.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: sąd rząd PiS