BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Alimenty w 14 dni od wpłynięcia wniosku. Resort wyłożył karty na stół

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowuje prawdziwą rewolucję alimentacyjną. Alimenty natychmiastowe będzie można uzyskać w ciągu dwóch tygodni od dnia złożenia specjalnego wniosku. Zbigniew Ziobro chce ukrócić przewlekłość postępowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak będą wyglądać zmiany w prawie rodzinnym

  • Czym są alimenty natychmiastowe

  • Czemu ministerstwo chce reformy

Alimenty natychmiastowe lekiem na całe zło

Zbigniew Ziobro zreformował już sądownictwo, kodeks karny, a teraz przyszła pora na prawo rodzinne. Jak podkreślił minister sprawiedliwości i prokurator generalny na konferencji prasowej, zmiany proponowane przez jego resort to alimenty natychmiastowe mające skupić się przede wszystkim na dobru dziecka. - To prawdziwa rewolucja - zapowiedział.

Rodzice lub opiekunowie prawni starający się o alimenty na dziecko będą mogli złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w trybie natychmiastowym. Resort chce, aby alimenty natychmiastowe były przyznawane w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Jak podkreślił minister Zbigniew Ziobro, będzie do tego przeznaczony specjalny formularz, do którego jedyny załącznik będzie stanowić akt urodzenia dziecka. Ominie to nie tylko konieczność skorzystania z porady adwokata, ale również żmudną drogę pisania pisma procesowego i zbierania niezbędnych dowodów popierających zawarte w nim tezy.

Zbigniew Ziobro dodaje, że alimenty natychmiastowe nie wykluczają tradycyjnej ścieżki ubiegania się o świadczenie. Alimenty natychmiastowe mają jedynie zredukować "dziurę czasową", w której nie udaje się uzyskać pieniędzy na dziecko.

Alimenty ze zmianami

Obecnie postępowania sądowe trwają po kilka lat. Bez wyroku sądu uzyskanie należnych pieniędzy na dziecko jest wręcz niemożliwe, a strona zobowiązana do płacenia świadczenia, nie poczuwa się do odpowiedzialności.

- Brak regulacji w tym zakresie sprawia, że cierpią na tym najbardziej dzieci, które nie mają comiesięcznego finansowego wsparcia - mówił na konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.

Alimenty natychmiastowe będą uzależnione od wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz liczby dzieci w rodzinie. W przypadku jednego dziecka będzie to 21 proc. minimalnego wynagrodzenia (588 zł), dwójki dzieci - 19 proc. (532 zł na każde dziecko), trójki dzieci - 17 proc. (476 zł każde dziecko), czwórki dzieci - 15 proc. (420 zł na każde dziecko), piątki i więcej dzieci - 13 proc. (364 zł na każde dziecko).

Alimenty będą przysługiwać na każde dziecko do 25. roku życia, jeśli kontynuuje ono naukę. W przypadku dzieci niepełnosprawnych okres alimentacyjny zostanie wydłużony.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że projekt alimentów natychmiastowych to jest kolejny krok ku usprawnieniu funkcjonowania systemu. Przypomniał, że obecnie ściągalność alimentów kształtuje się na 44 proc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >
pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >