Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Obajtek skomentował wstrzymanie przez sąd przejęcie Polska Press
Maria Glinka
Maria Glinka 12.04.2021 02:00

Obajtek skomentował wstrzymanie przez sąd przejęcie Polska Press

Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Orlen już przygotowywał się na wielki debiut na rynku mediów. Jednak dotychczasowe wysiłki Daniela Obajtka i spółki mogą nie ujrzeć światła dziennego, ponieważ cała transakcja na linii Orlen-Polska Press stanęła pod znakiem zapytania. RPO poinformował, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał zgodę UOKiK na przejęcie grupy mediowej przez giganta paliwowego. Szef koncernu nie kryje zaskoczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego sąd wstrzymał zgodę na przejęcie Polska Press przez Orlen

  • Jak to wydarzenie skomentował Daniel Obajtek

  • Jakie kroki względem grupy mediowej zdążył już podjąć koncern

Orlen nie przejmie Polska Press? Sąd wstrzymuje zgodę

Orlen uzyskał zgodę od UOKiK na przejęcie Polska Press na początku marca. O zmianę decyzji od tygodni zabiegał Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Adam Bodnar. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał zgodę, o czym poinformował RPO w poniedziałek 12 kwietnia.

Portal money.pl podaje, że głos w sprawie tych doniesień zabrał szef PKN Orlen Daniel Obajtek. W komentarzu odniósł się nie do decyzji sądu, a do sposobu jej zakomunikowania. „Nie otrzymaliśmy żadnej informacji z sądu na temat Polska Press. Jestem zdumiony, że to Pan Adam Bodnar ogłasza rzekome postanowienie sądu, powołując się na jakąś rozmowę telefoniczną”, czytamy we wpisie zarządcy PKN Orlen na Twitterze.

Wstrzymanie zgody na przejęcie Polska Press oznacza, że warszawski sąd okręgowy uwzględnił wcześniejszy wniosek Bodnara. RPO argumentował, że transakcja na linii Orlen-Polska Press może naruszać zasadę wolności słowa, która jest zapisana w konstytucji RP.

Zdaniem Bodnara wcześniejsza analiza dokonana przez UOKiK nie była wystarczająco rzetelna. W jego ocenie instytucja pominęła rynek prasy i skupiła się tylko na rynku reklamy i promocji.

- Spółka kontrolowana przez Skarb Państwa - a za jej pośrednictwem politycy sprawujący władzę - mogą uzyskać łatwy wpływ na całokształt działalności poszczególnych redakcji. […] Mogą przekształcić wolną prasę, której cechą immanentną jest rzetelny i oparty na faktach krytycyzm wobec władzy publicznej i osób sprawujących funkcje publiczne, w zależne od tej władzy biuletyny informacyjne i propagandowe - wskazywał Bodnar.

Orlen rozpoczyna rewolucję, ale nie zamierza wtrącać się w pracę redakcji

Przejęcie Polska Press przez Orlen spotkało się z ogromną krytyką nie tylko RPO, lecz także środowiska mediów. Jeszcze przed wydaniem oficjalnej zgody przez UOKiK Paweł Fąfara, redaktor naczelny Polska Press, przekonywał, że dziennikarze nie odstąpią od „zasad niezależnego, uczciwego, wolnego dziennikarstwa”. Niedawno został odwołany ze stanowiska.

To nie jedyne zmiany personalne, jakie zaszły w grupie mediowej w ostatnim czasie. Gazeta Wyborcza donosi, że z zarządem Polska Press w tempie ekspresowym pożegnała się także Dorota Stanek, która samodzielnie złożyła rezygnację ze stanowiska.

Orlen zdążył już obsadzić swoich ludzi na odpowiednich stanowiskach. Portal press.pl donosi, że do nowej rady nadzorczej grupy mediowej dołączyli Tomasz Jakubiak (wiceprezes PGE), Marcin Dec (prezes agencji Sigma Bis, która należy do PKN Orlen i PZU), Marcin Jankowski (dyrektor biura kontrolingu sprzedaży w PKN Orlen) oraz Magdalena Skowyrska (specjalistka z biura grupy kapitałowej PKN Orlen).

Mimo tych personalnych roszad Orlen deklaruje, że „nie będzie ingerował w skład ani w pracę redakcji poszczególnych gazet”. - To zadanie zarządu Polska Press - zadeklarowała rzeczniczka prasowa giganta paliwowego Joanna Zakrzewska w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl. Być może nawet nie będzie miał okazji wtrącać się w sprawy redakcyjne, pod warunkiem że decyzja w sprawie przejęcia zostanie ostatecznie cofnięta. Wstrzymanie zgody przez sąd oznacza, że Orlen nie może dalej zarządzać grupą mediową.

Jak decyzję o przejęciu Polska Press argumentował Daniel Obajtek? Dzięki transakcji gigant paliwowy uzyska dostęp do 17,4 mln użytkowników portali internetowych. „Pozwoli nam to skutecznie wspierać sprzedaż i rozbudowywać narzędzia big data. To kluczowe zasoby w kontekście planowanego rozwoju sieci detalicznej”, czytamy we wpisie szefa PKN Orlen na Twitterze. Transakcja między podmiotami miała opiewać na 120 mln zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Orlen sąd