BiznesINFO.pl

Marek BAZAK/East News

Zajęli mu konto za 14 lat zaległego abonamentu, więc zrobił jedno. Sąd uznał, że nie musi nic płacić

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Abonament RTV - sąd orzekł na korzyść “dłużników”

Jedna ze spraw sądowych związanych z abonamentem RTV przyniosła zupełnie inny wynik niż można by było się tego spodziewać. Na łamach portalu Wyborczej opisano sytuację pewnej emerytki z Warszawy, której z dnia na dzień zniknęło z konta 1700 zł na poczet zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego, mimo że od lat nie posiada telewizora i nie widnieje w spisie abonentów.

Takich przypadku w ostatnich miesiącach było mnóstwo, dlatego Sasin zaapelował do Poczty Polskiej, by zaprzestała tego typu praktyk. Tak się jednak nie stało, bo Poczta zasłoniła się prawem, które w związku z tym wymaga zmian, a tysiącom Polaków znikają z kont pieniądze.

Dla wszystkich jest jednak iskierka nadziei. W Poznaniu sąd orzekł na korzyść jednej z osób, które Poczta Polska ścigała za brak opłat - za 14 lat. Przez tak długi czas suma zdążyła wzrosnąć do kilku tys. zł.

Mężczyzna o którym mowa nie miał najmniejszego zamiaru opłacić “należności”, dlatego skierował sprawę do sądu administracyjnego.

- Pieniądze nam się należą, gdyż abonent zarejestrował telewizor i otrzymał książeczkę do wpłat. Ponadto mężczyzna został powiadomiony o nadaniu indywidualnego numeru abonenta - broniła się Poczta Polska, na co mężczyzna odpowiedział, że w 2004 roku wyrejestrował telewizor. Poczta poprosiła więc o dowód wyrejestrowania (sprzed kilkunastu lat), co słusznie oburzyło mężczyznę, ale ten zachował zimną krew i sprytnie odbił piłeczkę:

- Skoro domagacie się ode mnie starych dokumentów, to sami pokażcie podobne. Mówicie, że nadaliście mi kilkanaście lat temu indywidualny numer abonenta. Proszę więc pokazać dowód wysłania do mnie zawiadomienia o nadaniu tego numeru. Bo skoro twierdzicie, że go nadaliście, to powinniście mnie o tym powiadomić.

DZISIAJ W GRZEJE:1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł 2. Ministerstwo Zdrowia przekazało ważny komunikat z samego rana. Dotyczy milionów Polaków

Sąd orzekł na korzyść mężczyzny stwierdzając, że skarbówka nie miała prawa ściągnąć należności z konta mężczyzny. Wymiar sprawiedliwości nie był także w stanie zrozumieć, dlaczego Poczta Polska tak długo zwlekała ze ściąganiem należności od mężczyzny.

- Orzeczenie sądu ma dyscyplinować Pocztę Polską, która w ogóle nie przejmowała się przedstawieniem dowodów na okoliczność tego, że ktoś jest abonentem. Sąd słusznie uznał, że skoro Poczta wymaga przechowywania dokumentów przez abonenta, to sama również musi dbać o swoje papiery - powiedział w rozmowie z Wyborczą Oskar Możdżyń, prawnik z portalu MaszPrawo.org.pl - - Orzeczenie jest szansą dla wszystkich osób, wobec których Poczta od lat nie dopominała się o abonament. Pamiętajmy jednak, że każdy wojewódzki sąd administracyjny może mieć inny ogląd opisywanej sprawy. Z tego powodu powinny zmienić się przepisy, które w ogóle nie przystają do obecnych realiów korzystania z mediów - dodał.

Warto nadmienić, że Poczta Polska ściągnęła z tytułu egzekucji zaległości abonamentowych aż 7 mln zł.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]