BiznesINFO.pl

pikist.com

Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Opłata mocowa już od stycznia

Opłata mocowa została uchwalona w poprzedniej kadencji parlamentu i do tej pory nie weszła w życie. Plany rządu pokrzyżowała pandemia koronawirusa, a wprowadzenie opłaty mocowej przełożono na październik tego roku. Finalnie, opłata mocowa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. Jak wynika z rządowych założeń, pieniądze uzyskane z opłaty mocowej zostaną przekazane na modernizację starych i budowę nowych bloków energetycznych. Co to oznacza dla Polaków i ich portfeli?

Opłata mocowa będzie ustalona przez Urząd Regulacji Energetyki, który do 30 września każdego roku będzie podawał kwotę owej daniny. Opłata mocowa uderzy po kieszeniach ok. 13 mln polskich gospodarstw domowych, w których rachunki średnio wzrosną o 130 zł w skali roku. Jak wynika z danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, średni koszt opłaty mocowej wyniesie 45 zł za MWh, jednakże może być ona wyższa w zależności od zużycia energii i wahać się między 90 zł, a 150 zł. Opłata mocowa będzie liczona osobno dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W jaki sposób będzie doliczana nowa danina?

DZISIAJ W GRZEJE:1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł 2. Koniec z darmowymi lekami dla seniorów? Niepokojące doniesienia Super Expressu

Opłata mocowa, a rachunek za prąd

Opłata mocowa zostanie doliczona do rachunków za prąd. Przypomnijmy, że sprawę rachunków za prąd reguluje ustawa Prawo Energetyczne, a pieczę nad ich prawidłowością trzyma Urząd Regulacji Energetyki. Nie jest to tak prosty rachunek jak za Internet, telefon czy telewizję kablową. Na rachunek za prąd składa się kilka czynników. Opłata mocowa zostanie doliczona do opłaty dystrybucyjnej. Polacy na pewno odczują ją w swoich portfelach.

Opłata mocowa to także gigantyczne wpływy do budżetu państwa. Według rządowych szacunków, opłata mocowa ma zapewnić 1,4 mld zł w 2021 r. i 1,7 mld zł w 2026 r. od gospodarstw domowych, natomiast od małych i średnich przedsiębiorstw odpowiednio 1,7 mld zł i 2,2 mld zł. Pieniądze wydają się być ogromnym kosztem, ale opłata mocowa to także inwestycja w polską energetykę. Szkoda, że całą modernizację sfinansują Polacy, a rząd nie znalazł na to pieniędzy w budżecie wcześniej.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >