Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 11.09.2020 02:00

Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł

opłata mocowa wchodzi w zycie
pikist.com

Opłata mocowa już od stycznia

Opłata mocowa została uchwalona w poprzedniej kadencji parlamentu i do tej pory nie weszła w życie. Plany rządu pokrzyżowała pandemia koronawirusa, a wprowadzenie opłaty mocowej przełożono na październik tego roku. Finalnie, opłata mocowa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. Jak wynika z rządowych założeń, pieniądze uzyskane z opłaty mocowej zostaną przekazane na modernizację starych i budowę nowych bloków energetycznych. Co to oznacza dla Polaków i ich portfeli?

Opłata mocowa będzie ustalona przez Urząd Regulacji Energetyki, który do 30 września każdego roku będzie podawał kwotę owej daniny. Opłata mocowa uderzy po kieszeniach ok. 13 mln polskich gospodarstw domowych, w których rachunki średnio wzrosną o 130 zł w skali roku. Jak wynika z danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, średni koszt opłaty mocowej wyniesie 45 zł za MWh, jednakże może być ona wyższa w zależności od zużycia energii i wahać się między 90 zł, a 150 zł. Opłata mocowa będzie liczona osobno dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. W jaki sposób będzie doliczana nowa danina?

DZISIAJ W GRZEJE:1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł2. Koniec z darmowymi lekami dla seniorów? Niepokojące doniesienia Super Expressu

Opłata mocowa, a rachunek za prąd

Opłata mocowa zostanie doliczona do rachunków za prąd. Przypomnijmy, że sprawę rachunków za prąd reguluje ustawa Prawo Energetyczne, a pieczę nad ich prawidłowością trzyma Urząd Regulacji Energetyki. Nie jest to tak prosty rachunek jak za Internet, telefon czy telewizję kablową. Na rachunek za prąd składa się kilka czynników. Opłata mocowa zostanie doliczona do opłaty dystrybucyjnej. Polacy na pewno odczują ją w swoich portfelach.

Opłata mocowa to także gigantyczne wpływy do budżetu państwa. Według rządowych szacunków, opłata mocowa ma zapewnić 1,4 mld zł w 2021 r. i 1,7 mld zł w 2026 r. od gospodarstw domowych, natomiast od małych i średnich przedsiębiorstw odpowiednio 1,7 mld zł i 2,2 mld zł. Pieniądze wydają się być ogromnym kosztem, ale opłata mocowa to także inwestycja w polską energetykę. Szkoda, że całą modernizację sfinansują Polacy, a rząd nie znalazł na to pieniędzy w budżecie wcześniej.