BiznesINFO.pl
Sąd orzekł w sprawie pracownicy, która odmówiła obsługi kobiecie bez maseczki.

Pixabay/Anrita1705

Miała zapłacić mandat za odmowę obsługi klientki bez maseczki. Sąd jednak zaskoczył decyzją

16 Września 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Przepisy dotyczące noszenia maseczek każdy interpretuje tak jak mu się podoba. Doszło do sytuacji, w której nie było zgody pomiędzy rządowymi rozporządzeniami a wyrokami sądu. Jak skończyła się historia kobiety z Suwałk, która nie chciała obsłużyć klientk

Maseczki w sklepie

W Suwałkach doszło do nieprawdopodobnej sytuacji. Ekspedientka jednego ze sklepów w centrum miasta poprosiła klientkę o zasłonięcie nosa i ust. Kiedy ta zignorowała prośbę, pracownica odmówiła jej obsłużenia. Miała do tego prawo, ponieważ zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia sprzedawca ma prawo odmówić sprzedaży, jeśli klient nie stosuje się do rządowych restrykcji. Ponadto warto wziąć pod uwagę, że jeśli sanepid przeprowadziłby w sklepie kontrolę, mógłby nałożyć na właściciela karę grzywny w wysokości 30 tys. zł.

Krnąbrna klientka postanowiła złożyć skargę na sprzedawczynię. Przebieg całego zdarzenie opisywaliśmy już wcześniej. W związku z zawiadomieniem sprawa trafiła do sądu, który nałożył na pracownicę karę grzywny w wysokości 100 zł.

Sprawę skomentował rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz podczas konferencji prasowej. Stwierdził, że wyrok miał jednostkowy charakter i nie jest "wykładnikiem przepisów prawa w Polsce" oraz stwierdził, że ekspedientka zachowała się jak najbardziej słusznie i sam zaproponował, że dołoży się do kary.

Dziś jednak sąd ponownie pochylił się nad sprawą kobiety, która wedle obowiązujących zaleceń nie złamała prawa. Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny, podaje money.pl.

O tym, że prawo dotyczące przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa jest wadliwe mówił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe."Choć zasada ich noszenia jest słuszna, nie ma legalnych podstaw do karania winnych" - stwierdził rzecznik.To wszystko przyczynia się do podziału społeczeństwa i stwarza kuriozalne sytuacje. Ludzie dzielą się na zwolenników i przeciwników maseczek. Niektórzy nie zasłaniają nosa i ust specjalnie, by zamanifestować fakt jak bardzo przepisy są absurdalne i wyrazić swój przeciw odnośnie nakładania niekonstytucyjnych kar.

W sprawie poprzedniego wyroku sądu wypowiedział się w programie “Money. To się liczy” także wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł:

- Uważam ten wyrok za absurdalny. Kłóci się on nie tylko ze zdrowym rozsądkiem, ale też literą prawa. Sąd powołał się na przepis, który mówi o tym, że można ukarać tego, kto odmawia obsługi bez uzasadnionej przyczyny. A przecież sprzedawczyni miała uzasadnioną przyczynę: właśnie ten brak maseczki - powiedział.

Tagi:

KaraMaseczkisąd

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Linia lotnicza Flyr ogłasza upadłość. To już kolejny europejski przewoźnik

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Absurdalne oskarżenia niemieckiego magazynu. Twierdzi, że Polska odpowiada za wybuch II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zaskakujący list od ZUS-u. Kobieta dowiedziała się, że naruszono ochronę jej danych osobowych

Czytaj więcej >
GIS o wodzie z kranu

Polska i Świat

Drożeje woda w miastach. Nawet trzykrotne podwyżki kosztów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Czytaj więcej >
Telewizor i Netflix

Polska i Świat

Netflix planuje ograniczyć dzielenie konta przez użytkowników.

Czytaj więcej >