BiznesINFO.pl
Sąd wydaje wyrok

Wikimedia Commons/Adam-dalekie-pole/CC3.0/cutted

Sąd stanął po stronie podatników. Koniec z wszechmocą fiskusa

5 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Sąd uznał wszczynanie postępowań karno-skarbowych tylko po to, by sprawa nie uległa przedawnieniu za bezprawie. Wyrok NSA nie pozostawia złudzeń, praktyka fiskusa musi zostać ukrócona.

Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że praktyka wszczynania postępowań karno-skarbowych tylko po to by kontrolować przedsiębiorców i nie dopuścić do przedawnienia sprawy jest bezzasadna. Sąd mówi wprost: urzędy skarbowe nadużywają prawa.

Sąd: "fiskus ponad prawem", tak dalej być nie może

Jak podaje portal Business Insider, tylko w latach 2008-2014 aż 91 procent wszystkich postępowań karno-skarbowych było otwieranych tuż przed upływem terminu przedawnienia sprawy. Fiskus w ten sposób przerywał bieg przedawnienia i mógł w nieskończoność kontrolować przedsiębiorców. Sądy mówią dość. Najpierw wyrok wydał wrocławski Wojewódzki Sąd Administracyjny, a potem Naczelny SN. Obie instancje zgodnie orzekły, że wszczynanie postępowań karno-skarbowych tuż przed terminem przedawnienia może stanowić poważne naruszenie prawa.

Do tej pory urzędy skarbowe zawiadamiały podatników o rozpoczęciu postępowania na krótko przed upływem przedawnienia - czasem nawet na miesiąc przed. W ten sposób przerywano bieg przedawnienia, a fiskus miał tak naprawdę nieograniczone możliwości kontrolowania podatnika. NSA uznał, że administracja skarbowa nie ma prawa wszczynać postępowań w sposób swobodny i nieograniczony, tylko po to by przerwać bieg przedawnienia. - Bezpodstawne wszczynanie postępowań nie może wywoływać negatywnych skutków dla podatnika i jednocześnie pozytywnych dla organu - podkreśla prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych w rozmowie z portalem BI.

Jak wskazują eksperci, wyroki to krok w dobrym kierunku. Jednak to orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych wskaże czy możemy mówić o przełomie

Tagi:

Urząd SkarbowysądFiskus

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jacek Sasin

Polska i Świat

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Polska i Świat

Polska kupuje gigantyczną ilość uzbrojenia z Korei Południowej. Kaczyński tłumaczy dlaczego

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Rosyjska Duma Państwowa poparła aneksję terytoriów Ukrainy. Jednomyślne poparcie

Czytaj więcej >
przychodnia

Polska i Świat

NFZ przejmie część zadań Ministerstwa Zdrowia. Nie otrzyma dodatkowych pieniędzy

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki: W Polsce są tylko dwie partie, a Niemcy niech sami zbierają szparagi

Polska i Świat

Morawiecki: Atak terrorystyczny na gazociągi Nord Stream jest najprawdopodobniej dziełem służb rosyjskich

Czytaj więcej >
fot. HANDOUT/AFP/East News

Polska i Świat

Prezydent Zełenski odwołał planowany jesienny pobór do armii

Czytaj więcej >