Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Obniżyli im emerytury. W sądzie już ponad 25 tys. odwołań
Maria Glinka
Maria Glinka 13.10.2020 02:00

Obniżyli im emerytury. W sądzie już ponad 25 tys. odwołań

Dezubekizacja uderzyła w emerytów
Pixabay/BM10777

Walka z dezubekizacją trwa

Przyjęta w 2016 r. ustawa o dezubekizacji w dalszym ciągu stanowi ogromny problem dla tysięcy emerytów. Portal money.pl podaje, że do końca września 2020 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie trafiło już ponad 25 tys. odwołań od osób dotkniętych przez dezubekizację. Spośród nich 7,6 tys. spraw udało się już rozpatrzyć – sąd zmienił decyzję w 109 przypadkach. Jak dotąd organ sądowy nie wydał ani jednego wyroku oddalającego odwołanie od decyzji.

Jednak Gazeta Wyborcza podaje, że nawet ci emeryci, którzy wygrali walkę o sprawiedliwe, niezaniżone świadczenia, nadal są ofiarami niesprawiedliwego systemu. Jedną z pierwszych osób, która pokonała zapisy ustawy o dezubekizacji, był Augustyn Skitek - funkcjonariusz SB, który w latach 80. współpracował w Gorzowie z podziemną „Solidarnością” i Kościołem. Dzięki jego aktywnościom wielu opozycjonistów uniknęło aresztowania.

Dlatego też na mocy decyzji warszawskiego sądu Zakład Emerytalny MSWiA zwrócił obywatelowi pełną emeryturę, ale bez odsetek. - Skoro obniżyli mi emeryturę z naruszeniem prawa, to wydaje się, że powinni wypłacić wyrównanie z odsetkami. To byłaby jakaś forma sprawiedliwości. Powiedziano mi jednak, że zarówno ja, jak i inni, którzy wygrają w sądzie, odsetek nie dostaniemy - wyznał Skitek w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Dezubekizacja ciosem dla kilkudziesięciu tysięcy obywateli

Na mocy przepisów dotyczących dezubekizacji obniżono emerytury i renty do poziomu emerytury minimalnej. Taki los spotkał byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, pracowników resortu spraw wewnętrznych, Ministerstwa Obrony czy Wojsk Ochrony Pogranicza. Ustawa o dezubekizacji objęła także oficerów, którzy w 1990 r. byli zaangażowani w akcję ewakuowania Amerykanów z Iraku. Poza tym przepisy dotknęły policjantów i funkcjonariuszy BOR. Łącznie obniżono 39 tys. rent i emerytur, spośród których 8 tys. to świadczenia wypłacane dla wdów czy dzieci byłych funkcjonariuszy z PRL.

Kontrowersyjne zapisy dezubekizacji są w dalszym ciągu przedmiotem analizy w Trybunale Konstytucyjnym. Z tego powodu ponad 14,5 tys. spraw czeka w zawieszeniu na dalszy rozwój sytuacji. Jednak w ostatnim czasie Sąd Najwyższy wydał przełomową uchwałę, w której przyznał, że dezubekizacja nie może polegać na zbiorowej odpowiedzialności. W ocenie organu sądowego każdemu obywatelowi z obniżonym świadczeniem należy udowodnić, że popełnił czyn zabroniony (np. prześladował opozycję bądź Kościół). Po takiej decyzji na pozytywne rozpatrzenia odwołań może liczyć jeszcze więcej poszkodowanych obywateli.

Tagi: sąd Emerytura