BiznesINFO.pl
Dezubekizacja uderzyła w emerytów

Pixabay/BM10777

Obniżyli im emerytury. W sądzie już ponad 25 tys. odwołań

13 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

W wyniku dezubekizacji byli członkowie aparatu bezpieczeństwa SB musieli zmierzyć się z obniżeniem emerytur i rent. Teraz do sądów trafiają kolejne wnioski odwoławcze od tych decyzji. Obecnie w toku jest ponad 25 tys. spraw, które dotyczą zaniżenia senior

Walka z dezubekizacją trwa

Przyjęta w 2016 r. ustawa o dezubekizacji w dalszym ciągu stanowi ogromny problem dla tysięcy emerytów. Portal money.pl podaje, że do końca września 2020 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie trafiło już ponad 25 tys. odwołań od osób dotkniętych przez dezubekizację. Spośród nich 7,6 tys. spraw udało się już rozpatrzyć – sąd zmienił decyzję w 109 przypadkach. Jak dotąd organ sądowy nie wydał ani jednego wyroku oddalającego odwołanie od decyzji.

Jednak Gazeta Wyborcza podaje, że nawet ci emeryci, którzy wygrali walkę o sprawiedliwe, niezaniżone świadczenia, nadal są ofiarami niesprawiedliwego systemu. Jedną z pierwszych osób, która pokonała zapisy ustawy o dezubekizacji, był Augustyn Skitek - funkcjonariusz SB, który w latach 80. współpracował w Gorzowie z podziemną „Solidarnością” i Kościołem. Dzięki jego aktywnościom wielu opozycjonistów uniknęło aresztowania.

Dlatego też na mocy decyzji warszawskiego sądu Zakład Emerytalny MSWiA zwrócił obywatelowi pełną emeryturę, ale bez odsetek. - Skoro obniżyli mi emeryturę z naruszeniem prawa, to wydaje się, że powinni wypłacić wyrównanie z odsetkami. To byłaby jakaś forma sprawiedliwości. Powiedziano mi jednak, że zarówno ja, jak i inni, którzy wygrają w sądzie, odsetek nie dostaniemy - wyznał Skitek w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Dezubekizacja ciosem dla kilkudziesięciu tysięcy obywateli

Na mocy przepisów dotyczących dezubekizacji obniżono emerytury i renty do poziomu emerytury minimalnej. Taki los spotkał byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, pracowników resortu spraw wewnętrznych, Ministerstwa Obrony czy Wojsk Ochrony Pogranicza. Ustawa o dezubekizacji objęła także oficerów, którzy w 1990 r. byli zaangażowani w akcję ewakuowania Amerykanów z Iraku. Poza tym przepisy dotknęły policjantów i funkcjonariuszy BOR. Łącznie obniżono 39 tys. rent i emerytur, spośród których 8 tys. to świadczenia wypłacane dla wdów czy dzieci byłych funkcjonariuszy z PRL.

Kontrowersyjne zapisy dezubekizacji są w dalszym ciągu przedmiotem analizy w Trybunale Konstytucyjnym. Z tego powodu ponad 14,5 tys. spraw czeka w zawieszeniu na dalszy rozwój sytuacji. Jednak w ostatnim czasie Sąd Najwyższy wydał przełomową uchwałę, w której przyznał, że dezubekizacja nie może polegać na zbiorowej odpowiedzialności. W ocenie organu sądowego każdemu obywatelowi z obniżonym świadczeniem należy udowodnić, że popełnił czyn zabroniony (np. prześladował opozycję bądź Kościół). Po takiej decyzji na pozytywne rozpatrzenia odwołań może liczyć jeszcze więcej poszkodowanych obywateli.

Tagi:

sądemerytura

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Paliwo samochodowe – rodzaje, właściwości, charakterystyka

Polska i Świat

Węgierska firma w końcu wchodzi do Polski. Pierwszy punkt już działa

Czytaj więcej >

Polska i Świat

"Chleb grozy”. Nie brakuje w Polsce miejsc, gdzie za chleb zapłacisz 32 złote

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

Sankcje nie rujnują rosyjskiej gospodarki. Rosja odnotowała rekordową nadwyżkę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Poseł PiS zarobił 13 tys. zł za pięć minut pracy w podkomisji sejmowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rekordowa sprzedaż polskich jabłek. Nie jest to jednak powód do radości

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszwa, 22.06.2020. Sad Okregowy.Rozprawa w sprawie pozwu w trybie wyborczym, jaki sztab wyborczy Andrzeja Dudy zlozyl przeciwko Rafalowi Trzaskowskiemu. N/z sala rozpraw w rezimie sanitarnym

Polska i Świat

Polski producent soków ogłosił upadłość. Firma idzie pod młotek

Czytaj więcej >