BiznesINFO.pl
PHOTO: EAST NEWS/REX FEATURES MLOTEK SEDZIOWSKI

https://eastnews.pl/HENRYK-T.-KAISER

Pracodawca zwolnił, sąd przywrócił do pracy. Nowe prawo osłania pracowników jak tarcza

23 Września 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Zwolnienie jest bardzo często pochodną wypowiedzenia stosunku pracy. Bardzo często w Polsce dochodzi do niesłusznych zwolnień pracowników, dlatego znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego wprowadzają nowe rozwiązania. Jakie rozwiązania przygo

Zwolnienie lub wypowiedzenie może okazać się niesłuszne

Zwolnienie lub wypowiedzenie stosunku pracy często wiąże się z pewnymi konsekwencjami i spowodowane jest konkretnymi czynnikami. Wcześniej sąd nie miał takiego prawa, które umożliwiałoby mu przywrócenie do pracy osoby zwolnionej przez pracodawcę bez prawomocnego wyroku. Nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego, a konkretnie art. 472 par. 2 wprowadza takie rozwiązanie. Przepis mówi o tym, że sąd pracy pierwszej instancji uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne, może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania przed drugą instancją. Co to oznacza dla pracowników i pracodawców?

Zwolnienie lub wypowiedzenie nie będzie teraz dla pracodawcy argumentem przemawiającym za nieprzywracaniem pracownika do pracy - Innymi słowy w przypadku nałożenia przez sąd na pracodawcę obowiązku zatrudniania pracownika do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sporu, musi on w dalszym ciągu zatrudniać pracownika na tym samym stanowisku pracy i za tę samą płacę, mówi w rozmowie z money.pl Miłosława Strzelec-Gwóźdź, partner i radca prawny w GP Kancelaria Radców Prawnych. Z tego rozwiązania bardzo zadowolone jest OPZZ. - Zauważyliśmy, że w czasie kryzysu wywołanego pandemią wielu pracodawców bezpodstawnie zwalniało pracowników, w tym osoby posiadające szczególną ochronę. Podejmowali przy tym decyzje w sposób arbitralny i nieuprawniony, często z rażącym naruszeniem praw pracownika, komentuje Paweł Śmigielski, dyrektor Wydziału Prawnego OPZZ. A co na to wszystko pracodawcy?

Zwolnienie lub wypowiedzenie stosunku pracy oczami przepisów

Zwolnienie lub wypowiedzenie stosunku pracy było dla pracodawców idealną okazją do pozbycia się ciężkiego pracownika. Prawnicy w rozmowie z money.pl zwracają uwagę na to, że nowe rozwiązanie na pewno zmniejszy szkodę pracownika, ale problem tkwi w powodach zwolnienia. Powody zwolnienia lub wypowiedzenia umowy mogą być bardzo różne. Zwolnienia dyscyplinarne zazwyczaj odbywają się z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracownika, a dla pracodawcy kontynuowanie współpracy z taką osobą może być po prostu problematyczne. Co więcej, bywają zwolnienia, które są bardziej skomplikowane. Zdaniem prawników pracodawca i tak będzie na przegranej pozycji, nawet jeśli wygra w drugiej instancji. Wszystko przez przewlekłość postępowania. Czy jest sposób na ominięcie przewlekłości postępowania?

Niestety, ale na przewlekłość postępowań sądowych wpłynęła także pandemia. Obecnie zdarza się, że rozprawy odwoływane są z dnia na dzień. Sądy, aby przyspieszyć postepowanie chcą składania zeznań przez świadka na piśmie. Zdaniem Sławomira Parucha, radcy prawnego i partnera w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter, nowe przepisy są bardzo niekorzystne, a zwolnienie pracownika może być po prostu niemożliwe ze względu na przewlekłość postępowania oraz czas jego trwania. Inni eksperci uważają, że sądy będą w tym przypadku orzekały bardzo oszczędnie, a wyroki na korzyść pracowników będą dotyczyły głównie ogromnych naruszeń pracodawców.

Tagi:

wypowiedzenie umowyzwolnieniasądpracownicypracodawcypraca

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >

Praca

Gdzie zarobić kilkaset złotych na rękę za godzinę pracy. Świetnie płatne, mało znane zawody

Czytaj więcej >