BiznesINFO.pl
Emerytura do zmniejszenia na mocy ustawy dezubekizacyjnej

Marek Bazak/East News

Już ponad 25 tys. emerytów odwołało się do sądu w sprawie obniżki emerytury. Twoje świadczenie też może być wyższe

13 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Obniżona emerytura to jeden z głównych punktów tzw. ustawy dezubekizacyjnej. W przeciągu trzech lat do sądu trafiło już ponad 25 tys. odwołań w tej sprawie. W przypadku 109 spraw obniżka emerytury została umorzona. Ponad 14 tys. wniosków w dalszym ciągu c

Niższa emerytura byłych funkcjonariuszy SB

W wyniku ustawy dezubekizacyjnej emerytura prawie 39 tys. obywateli uległa zmniejszeniu. Wśród poszkodowanych znaleźli się byli funkcjonariusze Służb Bezpieczeństwa, pracownicy resortu spraw wewnętrznych, Ministerstwa Obrony, Wojsk Ochrony Pogranicza, policjanci oraz funkcjonariusze BOR. Na mocy przepisów, które weszły w życie w październiku 2017 r., ich emerytura i renta nie może być wyższa od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Co to oznacza dla seniorów w praktyce? Byli pracownicy z czasów PRL otrzymują emeryturę o maksymalnej wartości 2,1 tys. zł (brutto), rentę – 1,5 tys. zł, a rentę rodzinną – 1,7 tys. zł.

Tysiące odwołań od decyzji o obniżeniu emerytury

PAP podaje, że do Sądu Okręgowego w Warszawie trafiło już ponad 25 tys. odwołań w sprawie zaniżonej emerytury. Jak dotąd organy sądowe rozpatrzyły ponad 7,6 tys. spraw, a w 109 przypadkach zmieniły decyzję na korzyść wnioskodawców. Stołeczny sąd nie oddalił ani jednego odwołania.

W dalszym ciągu ok. 14,5 tys. spraw pozostaje w zawieszeniu, ponieważ Trybunał Konstytucyjny w nadal rozpatruje zgodność ustawy dezubekizacyjnej z konstytucją. Sąd Okręgowy w Warszawie stoi na stanowisku, że regulacja w sprawie obniżenia emerytur godzi w zasadę „prawo nie działa wstecz”, przeczy ochronie praw nabytych i podburza zaufanie obywateli do władzy i państwa prawa. Wątpliwości budzi także sposób uchwalenia ustawy dezubekizacyjnej – miało to miejsce podczas posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 r. Wyrok w tej sprawie miał zapaść dzisiaj, ale TK przełożył wydanie decyzji na 20 października 2020 r.

Tagi:

sądemerytura

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >