Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Już ponad 25 tys. emerytów odwołało się do sądu w sprawie obniżki emerytury. Twoje świadczenie też może być wyższe
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:43

Już ponad 25 tys. emerytów odwołało się do sądu w sprawie obniżki emerytury. Twoje świadczenie też może być wyższe

Emerytura do zmniejszenia na mocy ustawy dezubekizacyjnej
Marek Bazak/East News

Niższa emerytura byłych funkcjonariuszy SB

W wyniku ustawy dezubekizacyjnej emerytura prawie 39 tys. obywateli uległa zmniejszeniu. Wśród poszkodowanych znaleźli się byli funkcjonariusze Służb Bezpieczeństwa, pracownicy resortu spraw wewnętrznych, Ministerstwa Obrony, Wojsk Ochrony Pogranicza, policjanci oraz funkcjonariusze BOR. Na mocy przepisów, które weszły w życie w październiku 2017 r., ich emerytura i renta nie może być wyższa od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Co to oznacza dla seniorów w praktyce? Byli pracownicy z czasów PRL otrzymują emeryturę o maksymalnej wartości 2,1 tys. zł (brutto), rentę – 1,5 tys. zł, a rentę rodzinną – 1,7 tys. zł.

Tysiące odwołań od decyzji o obniżeniu emerytury

PAP podaje, że do Sądu Okręgowego w Warszawie trafiło już ponad 25 tys. odwołań w sprawie zaniżonej emerytury. Jak dotąd organy sądowe rozpatrzyły ponad 7,6 tys. spraw, a w 109 przypadkach zmieniły decyzję na korzyść wnioskodawców. Stołeczny sąd nie oddalił ani jednego odwołania.

W dalszym ciągu ok. 14,5 tys. spraw pozostaje w zawieszeniu, ponieważ Trybunał Konstytucyjny w nadal rozpatruje zgodność ustawy dezubekizacyjnej z konstytucją. Sąd Okręgowy w Warszawie stoi na stanowisku, że regulacja w sprawie obniżenia emerytur godzi w zasadę „prawo nie działa wstecz”, przeczy ochronie praw nabytych i podburza zaufanie obywateli do władzy i państwa prawa. Wątpliwości budzi także sposób uchwalenia ustawy dezubekizacyjnej – miało to miejsce podczas posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia 2016 r. Wyrok w tej sprawie miał zapaść dzisiaj, ale TK przełożył wydanie decyzji na 20 października 2020 r.

Tagi: sąd Emerytura