Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sądy Apelacyjne do zamknięcia. Reforma wymiaru sprawiedliwości nabiera tempa
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 11.09.2020 02:00

Sądy Apelacyjne do zamknięcia. Reforma wymiaru sprawiedliwości nabiera tempa

Sądy do reformy
Wikimedia Commons/Henryk Borawski/GNU

Sądy będą dalej reformowane. "Rzeczpospolita" dociera do informacji na temat projektowanych zmian w wymiarze sprawiedliwości. Zmiany, które się szykują są naprawdę poważne. Ma zniknąć aż 11 sądów apelacyjnych, Naczelny Sąd Administracyjny będzie zreformowany na wzór Sądu Najwyższego, a także pojawi się instytucja Sądu Pokoju. "Rz" wskazuje także, że sędziom będzie trudniej dorabiać w instytucjach oświatowych, np. na uczelniach.

Sądy do reformy

"Rzeczpospolita" ustaliła, że planowane zmiany całkowicie zreorganizują Naczelny Sąd Administracyjny. Izby mają być łączone, a także powstanie zupełnie nowa izba dyscyplinarna, czytamy w dzienniku. To jednak nie koniec ogromnych przemian. Gazeta powołując się na źródła zbliżone do Ministerstwa Sprawiedliwości wskazuje, że nowe uprawnienia ma dostać prezydent. Obecnie głowa państwa mianuje prezesa NSA, resort Zbigniewa Ziobry chce by od prezydenta zależał także skład zastępców prezesa NSA oraz prezesów poszczególnych izb. Co więcej – wprowadzenie zmian oznaczać ma wygaszenie obecnych kadencji, za wyjątkiem prezesa NSA i mianowaniu nowego składu. Oznacza to, że jeśli reforma wejdzie w życie, Andrzej Duda wybierze kierownictwo NSA.

Reformowane będą również sądy powszechne. Nowy projekt zakłada całkowitą likwidację Sądów Apelacyjnych. Mają za to pojawić się nowe sądy rejonowe oraz regionalne. MS chce utworzenia instytucji sądu pokoju, do którego trafiałyby drobne sprawy karne i wykroczeniowe – wskazuje z kolei portal Onet. 

Resort sprawiedliwości chce ukrócić także możliwości dorabiania przez sędziów np. na uczelniach. Zgodna na pracę byłaby wymagana od ministra sprawiedliwości. – Dla sędziów Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego taką zgodę miałby wydawać w przyszłości nie minister sprawiedliwości, ale sam prezydent RP – dodaje "Rz".