Upadłość konsumencka
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Kasper Starużyk - 20 Sierpnia 2020

Pętla zadłużenia zaciska się na twojej szyi? Jest na to rozwiązanie. Upadłość konsumencka i oddłużanie – wszystko, co powinieneś wiedzieć.

Upadłość konsumencka to środek na wyjście z długów i rozpoczęcie życia na nowo. Przyglądamy się zapisom prawa, sprawdzamy jak ogłosić upadłość i jakie konsekwencje to niesie. Okazuje się, że od kilku lat w Polsce trwa proces liberalizacji przepisów, dzięki czemu większa liczba osób może ogłosić upadłość konsumencką i przejść proces oddłużania. Co należy zrobić by wyjść z długów?

Upadłość konsumencka to redukcja lub umorzenie zobowiązań w przypadku niewypłacalności. Najprościej mówiąc jest to rozwiązanie, które pozwala osobom, które zadłużyły się po uszy wyjść z finansowych tarapatów i zacząć nowe życie – bez długów i strachu. Jak wygląda proces „ogłaszania bankructwa”, kto może z niego skorzystać i z czym jest to związane? Sprawdzamy szczegóły przepisów o upadłości konsumenckiej. Dla wielu, którzy myślą, że są w beznadziejnym położeniu, może znów zaświecić słońce.

Możesz się nieźle zdziwić. W czwartek Biedronka odda całe 100% w trakcie zakupówMożesz się nieźle zdziwić. W czwartek Biedronka odda całe 100% w trakcie zakupówCzytaj dalej

Upadłość konsumencka – kiedy ma miejsce?

O upadłości, czy bankructwie konsumenckim możemy mówić wtedy, gdy nasze zobowiązania przewyższają zdolności finansowe. Powody mogą być różne – niewystarczający majątek do uregulowania zadłużenia, wątpliwa sytuacja finansowa, zaciągnięcie zobowiązań przewyższających możliwości spłaty.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej następuje w wyniku postępowania sądowego. Wnioskować o wszczęcie takiego procesu mogą jedynie osoby prywatne, a od marca 2020 także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze. Celem upadłości jest oddłużenie konsumenta z całego długu lub jego części, jeżeli sytuacja dłużnika jest na tyle niezła, że będzie on w stanie część zobowiązań spłacić. Podkreślić należy, że ogłoszona upadłość odnosi się jedynie do przeszłości - „czyści” długi, które były skumulowane na koncie dłużnika do dnia wydania prawomocnego wyroku.

Naukowcy nie mają wątpliwości. Powrót do szkoły we wrześniu może skończyć się katastrofąNaukowcy nie mają wątpliwości. Powrót do szkoły we wrześniu może skończyć się katastrofąCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
2. Podwyżki dla posłów, ale nie dla Polaków? Rząd zdecydował, wszystko jest już jasne
3. Dziennikarka "Dzień dobry TVN" odchodzi, bo była "niewygodna"? Zaskakujące doniesienia

Przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej zostały po raz pierwszy wprowadzone do polskiego systemu prawnego 11 lat temu, w 2009 rok. Co interesujące są one coraz bardziej liberalne. Ogromne zmiany w prawie upadłościowym zostały wprowadzone w 2014 i 2020 roku. Obecne zapisy wskazują, że wniosek o upadłość mogą złożyć także osoby, które działały celowo i z premedytacją zaciągały kolejne pożyczki i kredyty. Oczywiście, sąd przy rozpatrywaniu wniosku weźmie takie zachowanie pod uwagę i potraktuje dłużnika-cynika inaczej niż człowieka, który wpadł w długi w wyniku utraty pracy, choroby lub innego zjawiska losowego.

Niewypłacalność

O niewypłacalności mówimy, gdy miesięczne dochody są niższe niż koszty utrzymania oraz koszty spłaty zobowiązań. To pojęcie jest szalenie istotne dla dalszego losu dłużnika, który chce przejść przez procesy upadłości konsumenckiej i oddłużania. O niewypłacalności decyduje sąd.

Zajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacićZajęli mu konto za 14 lat niepłacenia abonamentu, zrobił więc jedną rzecz. Sąd uznał, że nie musi płacićCzytaj dalej

Jak ogłosić upadłość?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wniosek o ogłoszenie upadłości złożyć może jedynie osoba prawna (konsument). Upadłość konsumencka jest ogłaszana przez sąd i to do niego należy się zgłosić by nadać bieg postępowaniu upadłościowemu. W toku procesu przyjdzie dłużnikowi udowodnić, że nie ma żadnych możliwości na spłatę zobowiązań, które powziął.

Złożenie wniosku w sądzie wiąże się z opłatą w wysokości 30 zł. Wiele osób, które są postawione pod murem korzysta jednak z usług kancelarii prawniczych, które specjalizują się w bankructwach konsumenckich.

Jeden z największych banków w tarapatach. Pół miliarda złotych straty, co dalej?Jeden z największych banków w tarapatach. Pół miliarda złotych straty, co dalej?Czytaj dalej

Konsekwencje upadłości konsumenckiej

Należy pamiętać, że samo złożenie wniosku w sądzie nie jest reformą Solona, a od momentu wniesienia pisma do finału sprawy może upłynąć wiele wody w Wiśle. Ponadto wiedzieć trzeba, że sądy wydają przeróżne wyroki – od całkowitego umorzenia długów, przez częściowe i narzucenie planu spłaty, nawet po odrzucenie wniosków. Warto również mieć na uwadze, że aby zaspokoić potrzeby wierzycieli sąd może nakazać przeprowadzenie licytacji majątku dłużnika – samochodu, domu, wartościowych sprzętów. Proces upadłości jest działaniem długim w czasie i żmudnym, nie powinniśmy traktować tego rozwiązania jako cudownego antidotum na problemy finansowe. Konsekwencje jakie za sobą niesie również nie zawsze należą do najmilszych doświadczeń. O jednym z nich pisaliśmy w tym artykule.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pociąga za sobą szereg skutków, warto poznać niektóre z nich. Pamiętać trzeba, że w momencie ogłoszenia upadłości zarządcą naszego majątku zostaje syndyk. To jemu będziemy musieli składać raporty o posiadanych dobrach, ale także „spowiadać się” z codziennych wydatków, np. w sklepie. Jedną z najpoważniejszych jest przywiązanie do miejsca pracy – w trakcie procesu postanowimy porzucić pracę, sąd może całkowicie umorzyć postępowanie o ogłoszeniu upadłości, a skutkować to będzie tym, że w przyszłości nie będzie możliwe jakiekolwiek oddłużanie. Ponadto osoba, która została oddłużona zostaje „naznaczona” w KRS-ie.

Faszerujemy się antybiotykami, a prawdziwe lekarstwo trzymamy w kuchni. Naukowcy z Oxfordu mają dobrą radęFaszerujemy się antybiotykami, a prawdziwe lekarstwo trzymamy w kuchni. Naukowcy z Oxfordu mają dobrą radęCzytaj dalej

Jak wygląda przebieg upadłości?

Przede wszystkim należy oczekiwać na wyrok sądu. Jak wskazuje portal Total Money trwa to zazwyczaj od 3 tygodni do 3 miesięcy. Następnie syndyk na podstawie listy wierzycieli likwiduje majątek dłużnika – jest to sprzedaż dóbr w sposób zapewniający chociaż częściową spłatę zadłużenia. Ten etap może trwać nawet 2 lata. Ostatnim etapem jest wcielenie w życie planu spłat. Co jednak istotne - plan nie jest tworzony na podstawie wysokości zadłużenia, ale pod uwagę są brane możliwości zarobkowe dłużnika i jego życiowych potrzeb. Po zrealizowaniu planu, który trwać może maksymalnie 7 lat (3 lata dla dłużnika „rzetelnego” i 7 dla „nierzetelnego”), niespłacone zobowiązania zostają umorzone, a dłużnik całkowicie oddłużony.

Rząd chce wprowadzić nowy podatek. Eksperci: KatastrofaRząd chce wprowadzić nowy podatek. Eksperci: KatastrofaCzytaj dalej

Życie oddłużonego

Osoby, które z powodzeniem przeszły przez proces upadłości konsumenckiej i oddłużania w większości toczą spokojne życie bez stresów i nerwów. Nie zyskują nowej tożsamości, ale ich historia kredytowa to tabula rasa, czysta kartka. Po pozytywnym przejściu upadłości ex-dłużnik znów może zacząć odbudowywać swój majątek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niemieckie media oceniły Roberta Lewandowskiego. Aż trudno uwierzyć, jakie oceny dostał
  2. Nowy zakaz dla części turystów. Dotyczy tysięcy ludzi
  3. Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Po wakacjach dostaniesz mocno po kieszeni
  4. Jest miejsce, gdzie zatankujesz znacznie taniej. Paragony mówią same za siebie
  5. Polacy jeżdżą tam wyjątkowo tłumnie każdego roku. Właśnie padł rekord zakażeń
  6. Babcia zdradziła jej 7 sekretów kiszenia ogórków. Dzięki nim zawsze wyjdą idealnie twarde i chrupkie
Świetne wieści od ekspertów ING. Rynek pracy wstaje z kolanŚwietne wieści od ekspertów ING. Rynek pracy wstaje z kolanCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News