Nie cichnie sprawa oskarżeń, jakie padły pod adresem producenta pociągów Newag. Miał on umyślnie unieruchamiać swoje pociągi z użyciem modyfikacji w oprogramowaniu. Newag opublikował właśnie obszerne oświadczenie w tej sprawie.
Małe reaktory modułowe miały być dla Polski nadzieją na sprawną transformację energetyczną. Po ostatnich perturbacjach w działalności firmy NuScale, czyli amerykańskich partnerów KGHM-u, pojawiły się kolejne problemy, tym razem dotyczące Orlenu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało już decyzję w sprawie przyszłości SMR w Polsce.
Informacja o tym, że firma Newag umyślnie unieruchamiała swoje pociągi Impuls znajduje kolejne potwierdzenia. W sprawie wypowiedział się Janusz Cieszyński, były minister cyfryzacji, który przyznał, że sprawa jest mu znana od maja.
Ujawniono być może najważniejszy incydent w polskim cyberbepzieczeństwie mijającego roku. Wyjaśnione zostało źródło awarii pociągów Impuls, z jakimi borykały się spółki kolejowe z całego kraju. Wygląda na to, że w ich oprogramowaniu umyślnie umieszczono kod, który unieruchamiał pojazdy.
Trwa debata o zmianach, jakie po powołaniu nowego rządu zajdą w Telewizji Polskiej. Jednym z poruszanych zagadnień jest kwestia jej finansowania przez abonament radiowo-telewizyjny. Opcją braną pod uwagę jest jego likwidacja.
Nadchodzą zmiany w nadawaniu cyfrowej telewizji naziemnej. Dla części widzów mogą być one szczególnie dotkliwe, gdyż mogą oni całkowicie stracić dostęp do niektórych stacji. Jak przygotować się do nadchodzących zmian, by móc nadal oglądać telewizję?
O tym, jak dużą popularność cieszą się internetowe transmisje z obrad sejmowych, będą zapewne powstawać prace socjologów. Na kanale Sejm RP na YouTube właśnie zaczęto publikować nowe treści – pojawił się pierwszy odcinek podcastu zapowiedzianego podczas pierwszego posiedzenia Sejmu.
Jedna z największych polskich sieci sprzedażowych oferujących AGD i RTV po dwudziestu latach działalności złożyła wniosek o upadłość. Ma to być jednak zabieg tylko formalny. Wiadomo już, co stanie się ze złożonymi zamówieniami, których liczba może być znaczna, biorąc pod uwagę, że sieć realizowała także na dużą skalę sprzedaż internetową.
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali odkrycia, które już teraz określa się mianem przełomowego. Dzięki niemu możliwe będzie zwalczanie bakterii odpornych na leki, także antybiotyki. Badacze z UJ dostrzegli bowiem możliwość takiego manipulowania genami wirusów, aby atakowały one konkretne lekooporne bakterie.
Urząd Ochrony Danych Osobowych zmierza do finalizacji postępowania w sprawie naruszenia RODO przez byłego Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego. Wygląda jednak na to, że uniknie on osobistej odpowiedzialności, a za ujawnienie danych jednego z poznańskich lekarzy zapłaci podatnik.
Przy okazji ogłoszenia wyników finansowych CD Projekt RED poinformował o postępach w pracach nad kolejnymi produkcjami. Po sukcesie dużej aktualizacji i dodatku do Cyberpunka siły producenta miały zostać przekierowane na pracę nad projektem, do którego przylgnęła już łatka „Wiedźmin 4”.
Zdarza się, że w jesteśmy nieświadomi noszenia w portfelach małych fortun. Nie chodzi jednak o zgromadzoną tam sumę, ale o monety i banknoty, które mają wysoką wartość kolekcjonerską. Niestety zdarza się też sytuacja odwrotna – posługiwanie się określonymi środkami może być problematyczne.
Firma ALAB laboratoria potwierdziła, że doszło do groźnego naruszenia bezpieczeństwa danych klientów. Sprawa jest o tyle poważna, że w rekordach znalazły się tak wrażliwe informacje jak PESEL czy wyniki badań. Opublikowano już zalecenia dla klientów laboratoriów, a także narzędzie, dzięki któremu można łatwo sprawdzić, czy nasze dane znalazły się wśród tych, które skradziono.
Nie tak dawno temu Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że Polska ma szansę wejść do grona 20 największych gospodarek świata już w 2024 r. Droga do samego G20 może być jednak o wiele trudniejsza, niż nam się wydaje. Nasz kraj cały czas mierzy się bowiem z potężnym kryzysem demograficznym i goniąca nas konkurencją. Czy jest na to recepta? Eksperci są umiarkowanymi optymistami.
Od momentu rozpoczęcia obrad nowej kadencji Sejmu, ogromną i dość niespodziewaną popularnością cieszą się transmisje z obrad prowadzone na YouTube. Kanał Sejmu zdobył na tyle dużo widzów, że może ubiegać się o trofeum dla najbardziej popularnych youtuberów.
Powstał projekt rozporządzenia, które da podstawą prawną dla nowego wzoru dokumentu osobistego. To jednak kwestie wnioskowania o niego, sposób jego wydawania i procedury dotyczące m.in. jego utraty mogą stanowić najważniejszą różnicę. W kwestii dowodów osobistych czeka nas duża zmiana.
Firmy i instytucje są dla hakerów atrakcyjniejszym celem niż prywatne urządzenia internautów. Sparaliżowanie infrastruktury czy kradzież danych może mieć daleko dalej idące negatywne konsekwencje, co wykorzystuje się w ataku ranosmware. Ich ofiarą stała się szczególnie ważna w Polsce spółka Naftor.
W ostatnim czasie zintensyfikowano tempo prac nad rozwojem rządowej aplikacji mobilnej mObywatel. Liczba jego funkcji stale rośnie, jednak niewiele z może się okazać równie przydatnymi jak możliwość zastrzegania numeru PESEL. Miała ona trafić do mObywatela już dziś, ale wiadomo już, że tak się niestety nie stanie.
Od dłuższego czasu trwa dyskusja, jakie zmiany powinny zajść w TVP po uformowaniu się nowego rządu. Jeszcze przed wyborami na tapecie była cała gama opcji, nawet tych najbardziej radykalnych, które miałyby poskutkować likwidacją telewizji publicznej w dotychczasowym kształcie. Zwyciężyć może jednak inna opcja.
Już 17 listopada w aplikacji mObywatel pojawi się nowa funkcja. Będzie można dzięki niej zastrzec swój numer PESEL? Jak działa ten mechanizm i do czego można go wykorzystać?
Małopolska policja poinformowało o ujęciu właściciela popularnej strony udostępniającej treści z naruszeniem prawa. Oficjalni dystrybutorzy szacują straty spowodowane działalnością serwisu na miliony złotych. Mężczyzna oraz jego dwaj współpracownicy mogą trafić do więzienia nawet na 5 lat.
Na naszych oczach powstaje nowa wariacja zagrożeń w cyberprzestrzeni – oszustwa dokonywane z użyciem mechanizmów deepfake. O ile od dawna już wiadomo, że stanowią one ogromne zagrożenie, to teraz mamy do czynienia z pierwszymi faktycznymi kampaniami. W Polsce do ich realizacji wykorzystano głos Aleksandra Kwaśniewskiego.
Popularny operator telefonii komórkowej wprowadza istotne zmiany. Stopniowo obejmują one coraz liczniejszą grupę klientów, z czasem od usługi odcięci zostaną wszyscy posiadacze umowy z tym operatorem. Niektórzy muszą przygotować się w związku z tym na możliwy nieplanowany wydatek. Są już pierwsze sygnały od klientów na temat modyfikacji.
Dobre wieści dla wszystkich, którzy podróżują samochodem także poza granicami Polski. Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło nabór do pilotażowego programu, który ma wyeliminować konieczność posiadania przy sobie fizycznego prawa jazdy także na dłuższych dystansach.
Poland.Business Harbour to przedsięwzięcie, które miało przyciągnąć do Polski specjalistów IT, startupy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa ze państw położonych na wschód od Buga. Można ja uznać za sukces – swoją działalność zechciał przenieść nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Problem w tym, że nikt nie wie, gdzie dziś przebywa zdecydowana większość z nich.
Dowód osobisty to powszechnie używany w Polsce dokument, który przydaje się choćby do potwierdzania tożsamości, zawierania umów, głosowania, etc. Wiele osób nie ma pojęcia, że mając odpowiedni dowód, można korzystać z wielu dodatkowych, bardzo przydatnych funkcji. O tym warto wiedzieć.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącka zwrócił się do Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w sprawie doniesień na temat możliwego bezprawnego rejestrowania rozmów klientów i pracowników w jednej z sieci aptek.
Zakończył się nabór partnerów do realizacji programu Małopolski Tele-Anioł 2.0. Po sukcesie pierwszej części akcji, dzięki której udało się pomóc tysiącom osób, nadszedł czas na zwiększenie zasięgu akcji.