Płaca minimalna w Polsce o wiele bardziej licha niż na Zachodzie
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 3 Lipca 2019

Daleko w tyle. Polska płaca minimalna do Zachodu nie ma startu

Płaca minimalna w Polsce rośnie od kilku lat. Nie zmienia to jednak faktu, że do Zachodu wciąż nie mamy startu. Konkurować możemy jedynie ze Wschodem. Co gorsza - nawet ci, którzy mają podobny poziom do naszego, rosną szybciej.

Płaca minimalna w Polsce plasuje się na poziomie 2250 złotych, w przyszłym roku będzie to już 2450 złotych. Choć płaca minimalna wyraźnie rośnie, wciąż nie robi to żadnego wrażenia na krajach Europy Zachodniej. Jak podaje bowiem Eurostat, polska płaca minimalna w przeliczeniu na europejską walutę wynosi około 523 euro. To wciąż dwa razy mniej niż u najbiedniejszego kraju Zachodu.

Na podobnym poziomie, co Polska są Chorwacja, Czechy, Słowacja, które mają od nas trochę mniej czy Estonia i Litwa, które z kolei mają więcej. W tych krajach płaca minimalna wynosi kolejno 506 euro, 519 euro, 520 euro, 540 euro, 555 euro. Możemy się więc pocieszać, że nie jest tak źle z płacą minimalną w Polsce. Jednakże nasza najbliższa konkurencja rośnie znacznie szybciej od Polski.

500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzin500 plus dla nich to 2500 plus. Ponad 5 tys. rekordowych rodzinCzytaj dalej

Płaca minimalna w złotówkach na Zachodzie

Pensja minimalna w Polsce daleko ma jeszcze do rekordów europejskich. Polska nie ma żadnego startu do Luksemburga czy Irlandii, które płacą o wiele więcej niż nad Wisłą. Hiszpania, która spośród tych bogatszych krajów Zachodu ma najniższą pensję minimalną przebija polskie minimum dwukrotnie kwotą 1050 euro.

W przeliczeniu na złotówki siedem krajów Unii Europejskiej ma pensję minimalną na poziomie 6 tys. złotych i więcej, jak wyliczyło Money.pl. Mowa tutaj o takich krajach jak (w kolejności od najmniejszej pensji minimalnej do największej) Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Irlandia, Luksemburg. To pierwsze państwo ma pensję minimalną na poziomie 1453 euro (6169 złotych) ostatnie państwo ma kwotę minimalną na poziomie 8,6 tys. złotych brutto (2071 euro).

Warto dodać jednak, że na 28 krajów Unii Europejskiej 6 krajów nie ma ustalonej płacu minimalnej. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Money.pl Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja radzą sobie świetnie bez tego minimalnego pułapu cenowego.

Koniec kserowania dowodu. Za złamanie zakazu 2 lata więzieniaKoniec kserowania dowodu. Za złamanie zakazu 2 lata więzieniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę? Rząd rozważa taką opcję
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. Polacy nadal mają problemy z jazdą autostradami
  4. Pod Radomiem zabrakło już wody. Polskie zasoby wodne są porównywalne z... egipskimi

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News