System e-Doręczenia ma uprościć i ujednolić proces komunikacji pomiędzy zobowiązanymi do tego podmiotami a urzędami. Pierwotnie miał on być w użyciu już od 10 grudnia, jednak konieczne były przesunięcie terminu oraz pośpieszna nowelizacja ustawy w tej sprawie. Dziś znamy już nowy, ostateczne terminy.
W mijającym roku wielokrotnie podejmowano próby przewidywań, jak rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na poszczególne obszary życia. Kwestią czasu było, aż ktoś zada sobie to pytanie w kontekście Świąt, które rozpoczną się już za kilka dni. Zbadać tę kwestię postanowił serwis Prezentmarzeń.
Pod koniec listopada poinformowano, że doszło do włamania na serwery ALAB laboratoria. Aby tego dowieść, napastnicy opublikowali dane 54 tys. pacjentów i zapowiedzieli kolejne działania, jeśli ALAB nie zgodzi się opłacić okupu. Niestety, do sieci trafiła kolejna paczka skradzionych informacji.
Okres przedświąteczny to czas, kiedy liczni usługodawcy internetowi rozsyłają użytkownikom „prezenty” w postaci np. rabatów. Oczywiście nie umyka to uwadze napastników czyhających na cyberbezpieczeństwo internautów. O kolejnej akcji wycelowanej w mieszkańców Warszawy informuje CERT.
Są już pierwsze konsekwencje wczorajszej uchwały Sejmu wzywającej organy państwowe do zmian w mediach publicznych. W tej chwili nie ma możliwości oglądania stacji telewizyjnej TVP Info, wyłączony został także jej portal.
Urząd Skarbowy uruchomił nową funkcję w swoim serwisie internetowym. Od teraz możliwe jest łatwe uzyskanie dokumentu, który będzie podsumowywał sytuację podatkową. Wygenerowanie trwa kilka minut, a informacje mogą się okazać bardzo przydatne.
Uruchomienie możliwości zastrzegania numeru PESEL spotkało się z dużym zainteresowaniem obywateli, co widać było choćby na zdjęciach długich kolejek w urzędach. Choć regulacje, które nakładać będą na podmioty konkretne obowiązki wejdą w życie dopiero w czerwcu, to znamy już dane, które potwierdzają popularność tej usługi.
Jakie jest prawdopodobieństwo, że ciągu jednego dnia, w jednym punkcie, uda się zdobyć dwie główne nagrody w Lotto? Zapewne niewielkie, ale to nie znaczy, że niemożliwe. Dowodem na to jest historia z poniedziałku 18 grudnia. Okazuje się, że dwie zdrapki zakupione w jednej z kolektur w Rzeszowie przyniosły prawdziwą fortunę. Gdzie znajduje się to “szczęśliwe miejsce” i jakie kwoty były do wygrania?
Mercedes-Benz inwestuje w kolejną fabrykę w Polsce. Obok już istniejących zakładów zlokalizowanych w Jaworze na Dolnym Śląsku powstanie kolejny. Gigantyczna inwestycja wiąże się z powstaniem setek nowych miejsc pracy.
Potwierdzają się doniesienia o planach całkowitej likwidacji abonamentu RTV. Zamiast opłat za zarejestrowane odbiorniki, płacić będą wszyscy. Ma to wyeliminować problemy z egzekwowaniem abonamentu, ale też obniżyć koszty ponoszone przez obywateli.
Podobnie jak w poprzednich latach, firma kurierska InPost uruchomiła program gwarancji dostawy przed wigilią. Dzięki temu znamy już terminy dla określonych usług i regionów, których dotrzymanie sprawi, że pod choinką nie będzie w tym roku pusto.
Ubiquiti to producent sprzętu sieciowego, ale także systemów kamer przemysłowych, urządzeń automatyki domowej czy talerzy satelitarnych. Niezwykle popularna także w Polsce firma nie zaliczy ostatnich dni do udanych – w wyniku błędu prywatność użytkowników urządzeń Ubiqiti mogła zostać znacząco naruszona.
Stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji w nowym rządzie Donalda Tuska objął Krzysztof Gawkowski. Już podczas prezentacji ministrów premier zaznaczył, że priorytetem w pracach resortu będzie zwiększanie polskiego cyberbezpieczeństwa. Teraz plan swój działań zarysował sam minister.
Rozpoczął się pierwszy etap migracji trzeciego multipleksu cyfrowej telewizji naziemnej na standard DVB-T2/HEVC. Posiadacze nowszych telewizorów i dekoderów nie odczują większych zmian, ale w przypadku starszych urządzeń skończy się to utratą dostępu do części kanałów TVP.
Abonenci telewizji dostarczanej przez UPC Polska/Play zgłaszali w ostatnim czasie problemy. Duża część z nich w ogóle nie mogła odbierać kanałów. Dziś wiemy już więcej o samej awarii oraz krokach, jakie Play zamierza podjąć w ramach zwalczania usterki. I raczej nie są to dobre wieści dla klientów, którzy nadal napotykają problemy z odbiorem telewizji.
Przejęcia łańcuchów dostaw oprogramowania to jedne z najtrudniejszych do identyfikacji i zatrzymania ataków na cyberbezpieczeństwo. Niejednokrotnie już mogliśmy się przekonać, że w ich przypadku skala naruszeń może być katastrofalna. Polski CERT oraz SKW ogłosiły, że udało się zatrzymać taki atak zorganizowany przez grupę działającą na zlecenie rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podjął decyzję w sprawie świadczącej dostęp do telewizji i internetu firmy Vectra. Przez lata jej klienci byli zmuszeni do korzystania z dodatkowych usług, co zostało uznane za naruszające prawo. Teraz wiadomo już, że mogą się oni ubiegać o zwrot pieniędzy.
W Polsce mieliśmy do czynienia z gigantyczny wzrostem zainteresowania pompami ciepła – w tej chwili odnotowywany nad Wisłą wzrost sprzedaży tych urządzeń jest najwyższy w Unii Europejskiej. Jak to jednak bywa w przypadku gwałtownego wzrostu popytu, nie brakuje ofert, które niewiele mają wspólnego z obowiązującymi standardami.
Gdy nowy rząd Donalda Tuska uzyska wotum zaufania, powołany zostanie nowy minister cyfryzacji. Stanowisko to piastował będzie Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy, który będzie równolegle pełnił obowiązki wicepremiera.
Nokia kontynuuje swoje inwestycje w Polsce. We Wrocławiu powstanie kolejne centrum badań i rozwoju, gdzie opracowywane będą priorytetowe dla tej firmy sprzęt i oprogramowanie telekomunikacyjne. Decyzja o budowie R&D została sfinalizowana równolegle do trwającej fali zwolnień w Nokii, które nie ominą także Wrocławia.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta ogłosił, że rozpoczęło się postępowanie wobec jednego z największych serwisów ogłoszeniowych działających w Polsce. Wątpliwości wzbudził system opinii, który według analiz UOKiK może być wykorzystywany do manipulowania decyzjami konsumentów.
Z możliwości zastrzeżenia numerów PESEL, mimo że stojące za nią regulacje wejdą w życie dopiero w 1 czerwca 2024 roku, już teraz skorzystało wielu Polaków. Zwłaszcza że procedurę można także przeprowadzić przez internet. Wygląda jednak na to, że nie wszyscy każdy zdaje sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji zastrzegania PESEL.
Budowa CPK to w ostatnich miesiącach jeden z najpopularniejszych tematów w rodzimej przestrzeni publicznej. Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała, że podpisano drugi z trzech kontraktów na roboty budowlane związane z dalekobieżnym tunelem kolejowym. Koszt inwestycji jest naprawdę imponujący i ma wynieść prawie 150 milionów złotych. Zakończenie przedsięwzięcia jest planowane jednocześnie z uruchomieniem pierwszego etapu lotniska CPK.
Postępująca modernizacja taboru pasażerskiego sprawia, że najważniejszym problemem polskiej kolei nie jest już brak komfortu podróży, lecz punktualność i awaryjność pociągów. Było to przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury. Zapowiedziano w tej kwestii bardzo ważne zmiany.
Zaawansowane oprogramowanie generujące obraz i dźwięk to ogrom nowych możliwości dla muzeów i instytucji kultury, czego dowodzi Muzeum POLIN. Wykorzystując nowoczesne narzędzia, udało wygenerować się niezwykłe nagranie, które stanowi unikatowe źródło o czasach największego mroku.
Wiadomo więcej o dalszych krokach, jakie zostaną podjęte w sprawie kradzieży danych klientów ALAB laboratoria. Ze względu na wrażliwość wyciekłych informacji incydent jest jednym z najgłośniejszych, jakie miały miejsce w Polsce w mijającym roku. Niestety, wygląda na to, że jeszcze w tym miesiącu w internecie zostaną opublikowane kolejne dane należące do nawet 200 tys. pacjentów.
Nie cichnie sprawa oskarżeń, jakie padły pod adresem producenta pociągów Newag. Miał on umyślnie unieruchamiać swoje pociągi z użyciem modyfikacji w oprogramowaniu. Newag opublikował właśnie obszerne oświadczenie w tej sprawie.
Małe reaktory modułowe miały być dla Polski nadzieją na sprawną transformację energetyczną. Po ostatnich perturbacjach w działalności firmy NuScale, czyli amerykańskich partnerów KGHM-u, pojawiły się kolejne problemy, tym razem dotyczące Orlenu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało już decyzję w sprawie przyszłości SMR w Polsce.