BiznesINFO.pl
flaga Polski

domena publiczna

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

29 Listopada 2022

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Sto lat temu w Europie funkcjonowało powiedzenie: zamożny jak Argentyna. Państwo z Ameryki Południowej należało wówczas do 10 najbogatszych na świecie i przyciągało emigrantów zarobkowych ze Starego Kontynentu. Dziś jednak z dawnej potęgi zostało niewiele.

Gdyby kondycja gospodarek miała rozstrzygać, która z narodowych drużyn w środowy wieczór okaże się lepsza na mundialu w Katarze, bezdyskusyjnie wygrałaby Polska.

Na pierwszy rzut oka, odwołując się wyłącznie do tempa wzrostu gospodarczego, można by pomyśleć, że oba kraje są w podobnej formie. W tym roku dynamika PKB zarówno Polski, jak i Argentyny, nieznacznie przekroczy 4 proc. Takie uproszczenie fałszowałoby jednak rzeczywistość. 

Oni z góry w dół, my w odwrotnym kierunku

Gospodarcze dzieje Argentyny to historia spektakularnego upadku. Jeszcze na początku XX w. jeden z najwydajniejszych organizmów ekonomicznych, w dużej mierze zawdzięczający swój status: bogactwom naturalnym, dużej powierzchni i fantastycznym warunkom do rozwoju rolnictwa. Tymczasem dziś Argentyna znajduje się na absolutnych peryferiach światowego systemu finansowego, od lat zmagając się z niestabilnością, kryzysami walutowymi i bankowymi oraz gigantycznym ciężarem niemożliwego do obsługi zadłużenia. 

– Argentyńska przeplatanka terapii szokowych, nieudanych reform, bankructw rządów i uzależnienia od pomocy ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego znajduje odzwierciedlenie w rankingach konkurencyjności i atrakcyjności do prowadzenia biznesu. Argentyna plasuje się tu dopiero w ósmej dziesiątce, mimo że piłkarsko to ciągle światowa potęga, trzecia narodowa drużyna w klasyfikacji FIFA – wskazuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Odwrotną drogę przebywa w minionych latach Polska. Piłkarsko daleko nam do Argentyny i czołówki rankingu FIFA, ale już w zestawieniu Światowego Forum Ekonomicznego plasujemy się w okolicach 35. pozycji, czyli o blisko 50 lokat wyżej od Argentyny. 

Inflacja: w Polsce duża, ale w Argentynie to hiperinflacja

Wprawdzie ceny w naszym kraju obecnie rosną najszybciej od lat 90. XX w., a ich dynamika na początku przyszłego roku przekroczy 20 proc., jeśli jednak zestawić polskie problemy z argentyńskimi, nabierają innego wymiaru. W Republice Argentyńskiej chroniczna, nieokiełznana inflacja czy wręcz liczne epizody hiperinflacji są od kilkudziesięciu lat zarzewiem gospodarczych tarapatów. Lada moment dynamika cen przekroczy tam 100 proc., i to pomimo stóp procentowych sięgających 70 proc. (w Polsce 6,75 proc.)! Nawet tak skrajny ich poziom to za mało, by gospodarstwa domowe, firmy i inwestorzy zaufali peso i chcieli w tej walucie utrzymywać swoje środki. 

– Choć bank centralny Argentyny wykorzystuje szybko topniejące i ograniczone rezerwy walutowe, żeby stabilizować kurs waluty, peso (ARS) w ostatnim roku osłabiło się do dolara aż o 40 proc. Gdyby nie wysiłki władz, to skala przeceny tej waluty byłaby jeszcze zdecydowanie poważniejsza. W tym świetle tarapaty złotego i fakt, że za dolara przez moment przyszło nam płacić ponad 5 złotych, nabiera zupełnie innej perspektywy – komentuje analityk Cinkciarz.pl. 

Argentyńczycy na jednego dolara muszą dziś wydać ok. 166 peso, podczas gdy pięć lat temu wystarczało im 17 ARS.

Polsce wystarczy remis, ale marzymy o zwycięstwie

Co ciekawe, gospodarcza przewaga Polski nad Argentyną na razie idzie w parze z sytuacją na mundialu w Katarze. W grupie C reprezentacja Biało-Czerwonych przed ostatnią kolejką jest liderem i do awansu naszym piłkarzom wystarczy remis, a nawet porażka nie przekreśli szans, by dalej grać na mistrzostwach. 

– Szczytem marzeń byłoby oczywiście zwycięstwo nad futbolową potęgą, której gospodarka znajduje się w opłakanym stanie. Pod względem makroekonomicznej równowagi, stabilności systemu finansowego czy wiarygodności w oczach inwestorów, Argentyna znajduje się na drugim biegunie w porównaniu z Polską – puentuje Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl.

źródło: cinkciarz.pl

Tagi:

PolskaPKB

Patryk SolarczykAutor

Redaktor Biznesinfo. W przeszłości dziennikarz naukowo - technologiczny. Obecnie autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patryk.solarczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >
Auta z instalacją LPG nie wjadą do stref czystego transportu

Polska i Świat

Warszawa planuje wprowadzić strefę czystego transportu. Ruszają konsultacje społeczne

Czytaj więcej >