BiznesINFO.pl
Czego Polska eksportuje najwięcej?

public domain

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

13 Września 2022

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Udostępnij:

Narodowy Bank Polski podał dane dotyczące obrotów handlowych Polski za lipiec. Zarówno eksport jak i import odnotowały znaczący wzrost.

Eksport i import dynamicznie rośnie

Jak podaje NBP, według wstępnego szacunku wartość eksportu towarów w lipcu 2022 r. wyniosła 124,1 mld zł, a importu 131 mld zł. Oznacza to wzrost odpowiednio o 25,4% i 29,1% w stosunku do analogicznego miesiąca 2021 r.

Obserwowane od szeregu miesięcy wysokie nominalne dynamiki obrotów towarowych są przede wszystkim wynikiem silnych wzrostów cen transakcyjnych zarówno po stronie eksportu jak i importu.

Do wzrostu wartości eksportu przyczyniło się także zwiększenie sprzedaży zagranicznej w sektorze motoryzacyjnym. Był to pierwszy tak znaczący wzrost eksportu od wielu miesięcy. W lipcu br. zwiększyła się sprzedaż nowych samochodów osobowych, aut dostawczych oraz ciągników drogowych. Dynamikę eksportu wspierają także rosnące dostawy paliw do Ukrainy. W lipcu nominalna dynamika importu była nieco niższa niż w poprzednich miesiącach br. – podaje NBP w komunikacie prasowym.

Przyczyniło się do tego osłabienie wzrostowej tendencji importu towarów zaopatrzeniowych. Mogło ono wynikać zarówno z niższego wzrostu cen w porównaniu z poprzednimi miesiącami, jak i wolniejszego wzrostu popytu. W lipcu ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 6,9 mld zł i było ono o 4,4 mld zł większe w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy wpływ na rozmiary deficytu ma handel paliwami – informuje NBP.

Według danych NBP przychody z tytułu eksportu usług wyniosły 32,4 mld zł i w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r. wzrosły o 6 mld zł, tj. o 22,7%. Wartość rozchodów wyniosła 20 mld zł i zwiększyła się o 3,5 mld zł, tj. o 20,9%. Na dodatnie saldo usług (12,4 mld zł) złożyły się dodatnie salda pozostałych usług (5,6 mld zł), usług transportowych (4,2 mld zł) oraz podróży zagranicznych (2,6 mld zł).

Tagi:

handelPolska

Patryk SolarczykAutor

Redaktor Biznesinfo. Pracował dla wielu polskich oraz zagranicznych stron internetowych jako dziennikarz naukowo - technologiczny. Autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patryk.solarczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

IKEA otwiera nowy rok wraz z sezonem jesienno-zimowym. Debata „Domy przyszłości – relacje a innowacje"

Czytaj więcej >

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Nowe problemy. W sklepach zabraknie kolejnego produktu

Czytaj więcej >