BiznesINFO.pl > Handel > Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 13.09.2022 18:41

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czego Polska eksportuje najwięcej?
public domain

Narodowy Bank Polski podał dane dotyczące obrotów handlowych Polski za lipiec. Zarówno eksport jak i import odnotowały znaczący wzrost.

Eksport i import dynamicznie rośnie

Jak podaje NBP, według wstępnego szacunku wartość eksportu towarów w lipcu 2022 r. wyniosła 124,1 mld zł, a importu 131 mld zł. Oznacza to wzrost odpowiednio o 25,4% i 29,1% w stosunku do analogicznego miesiąca 2021 r.

Obserwowane od szeregu miesięcy wysokie nominalne dynamiki obrotów towarowych są przede wszystkim wynikiem silnych wzrostów cen transakcyjnych zarówno po stronie eksportu jak i importu.

Do wzrostu wartości eksportu przyczyniło się także zwiększenie sprzedaży zagranicznej w sektorze motoryzacyjnym. Był to pierwszy tak znaczący wzrost eksportu od wielu miesięcy. W lipcu br. zwiększyła się sprzedaż nowych samochodów osobowych, aut dostawczych oraz ciągników drogowych. Dynamikę eksportu wspierają także rosnące dostawy paliw do Ukrainy. W lipcu nominalna dynamika importu była nieco niższa niż w poprzednich miesiącach br. – podaje NBP w komunikacie prasowym.

Przyczyniło się do tego osłabienie wzrostowej tendencji importu towarów zaopatrzeniowych. Mogło ono wynikać zarówno z niższego wzrostu cen w porównaniu z poprzednimi miesiącami, jak i wolniejszego wzrostu popytu. W lipcu ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 6,9 mld zł i było ono o 4,4 mld zł większe w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy wpływ na rozmiary deficytu ma handel paliwami – informuje NBP.

Według danych NBP przychody z tytułu eksportu usług wyniosły 32,4 mld zł i w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 r. wzrosły o 6 mld zł, tj. o 22,7%. Wartość rozchodów wyniosła 20 mld zł i zwiększyła się o 3,5 mld zł, tj. o 20,9%. Na dodatnie saldo usług (12,4 mld zł) złożyły się dodatnie salda pozostałych usług (5,6 mld zł), usług transportowych (4,2 mld zł) oraz podróży zagranicznych (2,6 mld zł).

Tagi: handel Polska
Polecane