Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin zapowiedział zmiany na polskim rynku energii, jakie mogą nastąpić jeszcze w tym roku. Ich nadrzędnym celem ma być zwiększenie konkurencyjności rynku w taki sposób, aby korzystali na tym końcowi odbiorcy energii elektrycznej.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział podczas konferencji prasowej kolejne plany wydawnicze swojej kancelarii. Wśród nich znajdzie się aplikacja mobilna. Niewykluczone, że zostanie ona opublikowana jeszcze w lutym.
Jedną z najbardziej uciążliwych do załatwienia spraw urzędowych, a jednocześnie jedną z najbardziej wyczekiwanych funkcji aplikacji mObywatel jest możliwość zarejestrowania pojazdu. Minister cyfryzacji ma w tej sprawie dobre wieści.
Kradzież danych nawet 200 tys. pacjentów z serwerów ALAB laboratoria zwróciła naszą uwagę na bezpieczeństwo danych medycznych. Właśnie otrzymaliśmy kolejny przykład implementacji systemu zarządzania dokumentacją pacjentów, która dowodzi, że w tej kwestii jest jeszcze sporo do zrobienia.
Potwierdziły się wcześniej krążące w serwisie X doniesienia – w Polsce doszło do kolejnego ataku ransomware. Tym razem, po raz pierwszy w historii, ofiarą padł bank.
Minister Gawkowski rozpoczął swoje rządy w ministerstwie cyfryzacji nakreśleniem ambitnych planów. Obejmują one między innymi wypełnienie białych plam na mapie dostępu do internetu światłowodowego czy ścisłą współpracę z MON-em w zakresie zapewniania Polsce cyberbezpieczeństwa. Szef resortu zapowiedział także powstanie funduszu na rzecz rozwój sztucznej inteligencji.
Najpoważniejszym ujawnionym incydentem w zakresie bezpieczeństwa danych pod koniec zeszłego roku w Polsce był atak na ALAB laboratoria. Skradziono ok 200 tys. rekordów pacjentów, łącznie z ich dokumentacją medyczną, część z nich została opublikowana. Co dalej z bezpieczeństwem informacji pozostałych osób?
Nikogo nie dziwi, że coraz częściej floty tradycyjnych autobusów zastępowane są pojazdami napędzanymi elektrycznie, a niektóre miasta zdołały już dokonać całkowitej transpozycji. Trwają jednak testy jeszcze nowszych rozwiązań – po warszawskich ulicach kursuje już autobus napędzany wodorem.
Przyszłość programu „Laptop dla ucznia” stanęła pod znakiem zapytania. Negatywnie opinie ekspertów to jedno, jednak teraz rząd musi zmierzyć się ze znacznie poważniejszym problemem – Komisja Europejska po zmianie władzy w Polsce podtrzymuje swoje zastrzeżenia co do finansowania programu.
Jednym z problemów transformacji energetycznej polskich gospodarstw domowych jest niska jakość pomp ciepła, które zalały rodzimy rynek. Niskie ceny przełożyły się na masowy import chińskich pomp, awaryjnych i pozbawionych profesjonalnego serwisu. Jest nadzieja, że już od kwietnia zaczniemy rozwiązywać część tego problemu.
Thinktank Forum Prawo dla Rozwoju #Law4Growth opublikował dokument „Polityka cyfryzacji. Raport otwarcia”, gdzie sporządzono analizę stanu polskiej cyfryzacji oraz wydano rekomendacje, które maja przyczynić się do jej rozwoju. Eksperci chwalą część rzadowych inicjatyw, jednak inne uznają jednoznacznie za błędy. Wśród nich znalazł się program „Laptop dla ucznia”.
Przydatna i dobrze zrealizowana nowość trafiła do aplikacji mObywatel. Tym razem nie chodzi o konkretną funkcją powiązaną z usługą publiczną, załatwianiem spraw urzędowych, lecz o zmiany w samej aplikacji.
Inicjatywa wprowadzenia Krajowego System e-Faktur nie ma szczęścia – choć zobowiązane do tego podmioty miały ją stosować jeszcze jesienią zeszłego roku, to kolejne utrudnienia sprawiły, że termin przenoszono już dwukrotnie. O przyszłości KSeF-u wiemy już więcej.
Dostawca usług telekomunikacyjnych Vectra poinformował o podwyżce swoich cen, czego powodem ma być „obecna sytuacja gospodarcza”. Proces odbywa się w ramach waloryzacji, co budzi pytania o to, czy podwyżka cen może być dla odbiorców usług Vectry podstawą do wypowiadania umów.
Start polskiego oddziału Warner Bros. Discovery może solidnie wstrząsnąć rynkiem usług opartych o strumieniowaniu. Wcześniej informowaliśmy, że zmiany zajdą w przypadku HBO, lecz to dopiero początek – grupa planuje także zamknięcie przynajmniej jednej innej usługi.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił nałożenie kary na jedną z firm montujących panele fotowoltaiczne. Ze względu na utrudnienia w odstępowaniu od umowy nie tylko będzie ona musiała zapłacić 5,6 mln złotych, ale też zwrócić pieniądze poszkodowanym klientom.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło uruchomienie nowego systemu, który ma szansę realnie przełożyć się na bezpieczeństwo polskich internautów. Dzięki niemu niebezpieczne wiadomości tekstowe wykorzystywane do oszustw będą blokowane jeszcze zanim dotrą na telefony potencjalnych ofiar.
Ważna nowość zawitała do aplikacji mObywatel. Po pierwszych i ograniczonych w zasięgu testach znacznie rozszerzono dostępność modułu ePłatności. Dzięki temu można bezpośrednio w aplikacji opłacić część podatków i innych zobowiązań finansowych wobec urzędów.
Ransomoware pozostaje jednym z największych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, przede wszystkim za sprawą profilu obieranych przez atakujących celów. Administracja państwowa, samorządowa, instytucje i przedsiębiorstwa zaszyfrowane przez ransowmare skutkują paraliżem ogromnych odcinków infrastruktury. Właśnie borykamy się z kolejną dużą kampanią z użyciem ranosmware Akira.
Nie trzeba być branżowym ekspertem, by zdawać sobie sprawę, że Poczta Polska – zwłaszcza na tle prężnie rozwijających się firm kurierskich – nie jest w najlepszej kondycji. Nie chodzi jedynie o wyniki finansowe, ale też o jakość świadczenia usług. Taki stan rzeczy miał być impulsem do przygotowania planu ratunkowego.
Rozpoczyna się okres ferii, w którym wielu Polaków przemieszcza się tam, gdzie nie zawsze infrastruktura jest przygotowana na ich przybycie. Dlatego w szczególnie obleganych miejscowościach atrakcyjnych dla turystów staną nowe bankomaty. Warto jednak wiedzieć coś o nich przed skorzystaniem.
Na początku tygodnia informowaliśmy, że zaatakowana została sieć komputerowa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Napastnikom udało się skutecznie sparaliżować część systemów. Zgodnie z zapowiedziami administratorów, dziś w dużej części są one już sprawne, a o samym incydencie wiadomo więcej.
Parlamentarny Zespół ds. Praw Zwierząt podjął dziś kwestię uruchomienia systemu PiESEL, odpowiednika Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, w którym jednak rejestrowane byłyby psy i koty. Celem inicjatywy jest uruchomienie centralnej bazy danych tych zwierząt oraz nałożenie nowych obowiązków na ich właścicieli.
Uwaga klienci IKEA! Sieć poinformowała właśnie, że wycofuje z rynku serię wadliwych ładowarek USB. Urządzenia są groźne dla posiadaczy – może dojść do poparzeń oraz porażenia prądem. Zaleca się natychmiastowe zaprzestania korzystania z urządzenia.
Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, poinformował o zakończeniu postępowania w sprawie praktyk stosowanych przez producentów sprzętu służącego do monitoringu elektronicznego. Ukarane zostały spółki i osoby fizyczne. W wyniku wykrycia niedozwolonego porozumienia nałożono ponad 37 mln złotych kar.
Według wstępnych danych wczorajsze przedpołudnie przejdzie do historii jako rekordowe pod względem zapotrzebowana na moc w Polsce. 9 grudnia 2024 r. około godziny 10:45 sięgnęło ono nawet 28 416 MW. W najbliższych dniach sytuacja może być dla operatorów równie dużym wyzwaniem.
Jeden z największych polskich operatorów podjął decyzję o wyłączeniu dużej części usług oraz o podwyżce cennych niektórych z nich. Dotyczyć to będzie zarówno wszystkich abonentów, jednak zamknięcie usług może być odczuwalne zwłaszcza dla użytkowników oferty na kartę i MIX. Pierwsze zmiany nadejdą już za nieco ponad miesiąc.
Do użytkowników trafia aktualizacja aplikacji firmy kurierskiej DPD. Już wcześniej miała ona dość bogatą funkcjonalność pozwalającą na zarządzanie paczkami, jednak jeszcze łatwiejszy będzie ich odbiór i nadawanie.