Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum. Godziny, miejsce głosowania, wygląd kart, jak oddać ważny głos
Paula Drechsler
Paula Drechsler 15.10.2023 08:16

Wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum. Godziny, miejsce głosowania, wygląd kart, jak oddać ważny głos

wybory
domena publiczna

Nadszedł dzień wyborów do Sejmu i Senatu, dziś odbywa się również referendum. Publikujemy kompendium wyborcy, a więc przypomnienie, w jakich godzinach są otwarte lokale, w jaki sposób znaleźć punkt, w którym należy oddać swój głos, a także, jak powinny wyglądać ważne karty wyborcze i jak zagłosować, aby oddany głos się liczył.

Kompendium wyborcy

Wybory to ważne wydarzenie, dziś każda uprawniona do wzięcia w nich udziału osoba może oddać swój głos. W dzisiejszych wyborach głosujący wybiorą 460 posłów i 100 senatorów, a także wybiorą opcje z referendum. Każda osoba ujęta w spisie wyborców otrzyma w lokalu wyborczym trzy jednostronicowe karty do głosowania. Jedna przeznaczona jest na zaznaczenie swoich głosów w kwestii wyborów do Sejmu, druga - do Senatu, a trzecia w referendum. Wyborca może wziąć wszystkie karty, lub nie. O ewentualnej odmowie przyjęcia którejś z kart, trzeba poinformować komisję, a ta zaznaczy to w odpowiedniej rubryce. Niezależnie od tego, w jakim wymiarze chcemy wziąć udział w wyborach, obejmują nas konkretne zasady. 

Poniżej wyjaśniamy, jak głosować, aby głos się liczył, co musi zawierać karta do głosowania, w jaki sposób odnaleźć lokal wyborczy, do którego jesteśmy przypisani oraz, do której można brać udział w wyborach.

Informacje o przypisanym lokalu wyborczym można znaleźć w Centralnym Rejestrze Wyborców. Trzeba się do niego zalogować, używając Profilu Zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej mObywatel. Trzeba następnie wybrać opcję „Twoje dane”, a później „Centralny Rejestr Wyborców”. Informacje te uzyskać można bezpłatnie, dane dotyczą zarówno Polaków, jak i uprawnionych do głosowania w Polsce obcokrajowców.

Nietypowa akcja policji. Niebywałe, co proponowali zamiast mandatu

W jakich godzinach są czynne lokale?

Zacznijmy od tego, że głosowanie to odbywa się tylko i wyłącznie 15 października 2023 r. między godziną 7:00 a 21:00. Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i ewentualnie zaświadczenie o prawie do głosowania, jeśli dana osoba akurat z niego korzysta. Jak znaleźć swój lokal wyborczy, aby trafić tam w wyznaczonych godzinach i mieć pewność, że zdążymy oddać głos? Oprócz wspomnianego CRW, na stronach rządowych udostępniono informator oraz wyszukiwarkę. Obejmuje ona zarówno teren Polski, jak i umożliwia odnalezienie punktów osobom, które przebywają za granicą. Wyjaśnia też, co w przypadku przebywania na statku.

Aby skorzystać z tego ułatwienia, należy wejść na pkw.gov.pl i kliknąć duży czerwony baner z napisem “Wybory do Sejmu i Senatu 2023 - serwis informacyjny”. Zostaniemy przeniesieni na stronę wybory.gov.pl/sejmsenat2023/, gdzie po wejściu w zakładkę “Wyszukiwarka obwodów” zobaczymy, że udostępniono listę obwodowych komisji wyborczych wraz z wyszukiwarką umożliwiającą znalezienie komisji na podstawie adresu. 

wyszukiwarka obwodów wybory 2023
wybory.gov.p

Wiedząc już, gdzie i kiedy należy się stawić, aby oddać głos, pamiętajmy jeszcze o tym, w jaki sposób należy to zrobić, aby się on liczył.

Jak głosować, by głos był ważny

Jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę po odebraniu wybranych przez siebie kart do głosowania w lokalu wyborczym. Każda z nich musi na pierwszej stronie być opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej, podkreśla infor.pl. Ponadto na kartach do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu koniecznie muszą się znajdować odciski pieczęci okręgowej komisji wyborczej. Karta referendalna powinna natomiast posiadać jeszcze nadruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Jeśli dokumenty posiadają te wyróżniki, oznacza to, że są one ważne i można przystąpić z nimi do głosowania.

Jak oddać głos, który będzie się liczył? Tu również trzeba zwrócić uwagę na konkretne wytyczne. Kratki umieszczone po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata na kartach wyborczych do Sejmu i do Senatu należy uzupełnić znakiem X. Nie wolno ich zakreślać kółkiem, przekreślać, zamalowywać, ani robić tzw. ptaszka oraz zostawiać karty pustej. Liczy się tylko znak X postawiony w środku kratki przy wyłącznie jednym z wybranych nazwisk. Z kolei biorąc udział w referendum, każde z pytań trzeba opatrzyć wyłącznie jedną z odpowiedzi: TAK lub NIE. Karty trzeba złożyć na pół i wrzucić do urny.

Czego nie wolno robić z kartą wyborczą? Zakazy dotyczą wynoszenia dokumentów poza lokal wyborczy oraz udostępniania ich osobom trzecim. Co jeszcze unieważnia kartę? Jeśli część dokumentu została oderwana i niewrzucona, albo wrzucona oddzielnie, to zostaje on uznany za nieważny.

Warto też pamiętać, że zgodnie z Art. 40. Kodeksu Wyborczego § 2 głosi, że "Na karcie do głosowania zamieszcza się informację o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu”, a więc w razie zwątpienia, jak oddać głos, by był ważny, przypomnienie jest pod ręką.