Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wybory 2023: Wyniki late poll z 90 proc. komisji
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 16.10.2023 17:25

Wybory 2023: Wyniki late poll z 90 proc. komisji

pilne
Iberion

Ipsos opublikował szacunkowe dane wyników late poll. Dotyczą one aż 90 proc. komisji. Wyniki są bardzo zbliżone do wczorajszych danych sondażu exit poll.

Dane z ponad 90% komisji

Aktualne dane opublikowane przez Ipsos sugerują, że w świetle zebranych informacji z obwodowych komisji wyborczych, Prawo i Sprawiedliwość cały czas prowadzi w wyborach, uzyskując poparcie na poziomie 36,1%. 

Prognozy wskazują, że siła polityczna pod przewodnictwem Jarosława Kaczyńskiego może dzięki takiemu wynikowi mieć 196 przedstawicieli w Sejmie. 

Natomiast Koalicja Obywatelska zdobywa 31% głosów, co przekłada się na 158 miejsc w Sejmie. Z kolei Trzecia Droga, z wynikiem 14%, prawdopodobnie wprowadzi 61 przedstawicieli do niższej izby.

Wynik Lewicy to 8,6% co daje 30 mandatów, a Konfederacji 6,8% (14 miejsc w Sejmie).

Frekwencja

Aż 73,9% obywateli Polski postanowiło wziąć udział w ostatnich wyborach. Interesujący jest fakt, że kobiety okazały się być bardziej aktywne wyborczo - 74,7% z nich oddało głos, podczas gdy wśród mężczyzn wskaźnik ten wyniósł 73,1%. 

Jeśli spojrzymy na frekwencję w kontekście miejsca zamieszkania, widać wyraźny wzrost aktywności wyborczej wraz z wielkością aglomeracji. W metropoliach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców głos oddało aż 81,2% uprawnionych. 

W miastach o populacji od 201 do 500 tys. mieszkańców wskaźnik ten był jeszcze wyższy, sięgając 82,6%. Natomiast w miastach o wielkości od 51 do 200 tys. mieszkańców frekwencja wyniosła dokładnie tyle samo, co średnia krajowa, czyli 73,9%.

Co dalej?

Następne dni i tygodnie przyniosą intensywne rozmowy i negocjacje między partiami. Wydaje się, że kluczem do stworzenia większościowego rządu będzie zdolność do nawiązania porozumienia między różnymi frakcjami opozycyjnymi.

Bez wątpienia, wyniki tych wyborów świadczą o pewnej zmianie nastrojów wśród polskiego elektoratu. Polska scena polityczna, choć nadal zdominowana przez dwa główne ugrupowania, staje się coraz bardziej zróżnicowana, a to może prowadzić do interesujących koalicji i nowych sojuszy w nadchodzących miesiącach.

Tylko czas pokaże, jakie koalicje zostaną sformowane i jakie konsekwencje przyniosą te wybory dla przyszłości Polski. Jedno jest pewne: polska polityka pozostaje dynamiczna i nieprzewidywalna.