Poczta Polska stoi na progu przełomu. Po latach kłopotów finansowych i upolitycznienia, nadchodzi nowe przywództwo, gotowe wprowadzić spółkę w erę XXI wieku. Pod wodzą Sebastiana Mikosza, który już odniósł sukces w restrukturyzacji LOT-u, Poczta Polska szykuje się do rewolucji, która ma wstrząsnąć rynkiem usług kurierskich i express. Czy konkurencja powinna się bać?
Dokonano zatrzymania kolejnej groźnej grupy cyberprzestępców. Tym razem nie chodzi jednak o drobnych oszustów czy zorganizowaną grupę pałającą się phishingiem, lecz o sprawców bardziej zaawansowanych ataków DDoS wycelowanych w jedną z firm hostingowych.
Gdy weźmie się pod uwagę częstotliwość pojawiania się informacji o nowych cyberzagrożeniach, można odnieść wrażenie, że sytuacja pogarsza się z miesiąca na miesiąc, a skuteczność cyberprzestępców rośnie. A jednak o czym innym świadczą policyjne dane – o ile liczba oszustw internetowych stabilizuje się, tak incydenty związane z phishingiem mają być coraz rzadsze.
17 lutego 2024 r. przejdzie do historii jako dzień, w którym na terenie Unii Europejskiej wszedł w życie akt o usługach cyfrowych. O jego wadze niech świadczy to, że jest on także nazywany europejską konstytucją internetu. DSA (Digital Services Act) nakłada na dostawców usług internetowych szereg nowych obowiązków oraz stanowi nowe prawa i przywileje dla przeciętnych internautów.
Raport opublikowany przez Fundację Forum Energii nie pozostawia złudzeń – polskie gospodarstwa domowe mogły znaleźć się w pułapce gazowej. Spowalniają inwestycje w odnawialne źródła energii, do popularności wracają technologie bazujące na gazie. Taka migracja może się jednak okazać krótkowzroczna.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie w sprawie praktyk polskich banków, łącznie z największym PKO BP. Głównym zarzutem są zaniedbania w kwestii terminów zwrotów nieautoryzowanych transakcji. Procedura ta jest bezpośrednio związana z cyberbezpieczeństwem klientów polskich banków.
Niepłacenie alimentów to problem, który dotyka nie tylko finansowo, ale również emocjonalnie tysiące rodzin w Polsce. W obliczu tego wyzwania, legislatorzy poszukują skutecznych metod, aby zmotywować dłużników do uregulowania swoich zobowiązań. Jedną z takich dróg jest możliwość zatrzymania prawa jazdy. Jakie są przesłanki tego działania i czy może ono rzeczywiście stanowić kluczową zachętę do zmiany postępowania?
Podczas wyborów parlamentarnych odbywających się 15 października 2023 roku członkowie komisji wyborczych mogli korzystać z aplikacji Mąż Zaufania opracowanej w celu rejestracji procedury liczenia głosów i innych działań podejmowanych przez komisje. Niestety, choć na aplikacje wydano krocie, skorzystało z niej zaledwie kilka osób.
Zbliża się czas rozliczeń z fiskusem, a to dobra okazja, by przypomnieć o uldze mieszkaniowej, z której mogą skorzystać osoby, które sprzedały nieruchomość i w ten sposób pozyskały środki na zakup kolejnej. Nie każdy wie, że dzięki niej można także odliczyć od podatku liczne artykuły gospodarstwa domowego.
Speedtest.pl zaprezentował nowe wyniki prędkości polskiego internetu mobilnego. W tym miesiącu jest ono szczególnie ważne. W styczniu po raz pierwszy pojawiły się odczyty z 5G uruchomionego przez operatorów na docelowych częstotliwościach. Zmiany są diametralne.
W ostatnich dniach światło dzienne ujrzała informacja, według której opóźni się budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodnik, jaką pod Wrocławiem ma wybudować Intel. Rząd nadal nie złożył przed Komisją Europejską wniosku o zgodę na udzielenie wsparcia ze środków publicznych. Do sprawy ustosunkowało się już Ministerstwo Cyfryzacji.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że program „Laptop dla ucznia” w obecnym kształcie zostaje zawieszony. Już wcześniej sygnalizowano wątpliwości co do jego finansowania, ale teraz pojawiły się zastrzeżenia co do uczciwości procesów przetargowych. Resort chce przestawić nową propozycję – program „Cyfrowy uczeń”.
Trwają ferie, a to świetna okazja do wykorzystania aplikacji mobilnych w celu poczynienia oszczędności na usługach i uzyskania dzięki nim zniżek. Umożliwiają to oczywiście aplikacje samych sklepów, ale też mObywatel, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę.
Wielka inwestycja Intela w podwrocławskiej lokalizacji Kadłub/Miękinia będzie opóźniona. Winnym za ten stan rzeczy jest jednak nie sam producent, który pod Wrocławiem chce testować procesory, lecz rząd. Ten chce renegocjować umowę zawartą w czerwcu zeszłego roku.
Sprawa zmiany czasu od kilku lat budzi ożywione dyskusje. Okazuje się, że chęci zmiany obecnej sytuacji nie kończą się na rozmowach - projekt ustawy znoszącej zmianę czasu między zimowym oraz letnim ma wrócić do Sejmu.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta poinformował w ostatnim czasie, że toczy się postępowanie w sprawie praktyk stosowanych przez dostawcę telewizji i internetu Vectra. Firma zawarła w umowach klauzule pozwalające według niej na jednostronne podwyższanie cen, co według klientów narusza ich prawa. Teraz Vectra ustosunkowała się do zastrzeżeń.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o inauguracji prac nad Krajowym Centrum Przetwarzania Danych. W praktyce mają to być centra danych zlokalizowane w Polsce i budowane przez polskie instytucje, tak aby zapewnić administracji niezależność od czynników zewnętrznych i bezpieczeństwo. Budżet przeznaczony na inwestycję wyniósł 830 mln złotych.
Od 29 stycznia do 11 lutego ferie będą trwały w następujących województwach: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie. W ostatnim z nich tamtejsza regionalna spółka kolejowa przygotowała dla pasażerów atrakcyjne propozycje, znaczne zmniejszające ceny biletów.
Duży polski zakład produkcyjny notowany na giełdzie stał się ofiarą cyberataku. Do informacji publicznej podano niewiele szczegółów, lecz wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z bardzo poważnym incydentem. To kolejny atak po dwóch polskich uczelniach wymierzony w polski podmiot w tym roku.
Jednym z bieżących projektów dotyczących serii Wiedźmin jest remake pierwszej części. Obok Project Solaris, czyli otwarcia nowej trylogii osadzonej w wiedźmińskim uniwersum jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych polskich produkcji. Właśnie poznaliśmy nowe informacje o tym, jak będzie wyglądał nowy-stary Wiedźmin.
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina na swoich stronach, że dostęp do cyfrowej administracji publicznej mogą uzyskać nie tylko pełnoletni obywatele Polski, ale też osoby, które ukończyły 13. rok życia. Przy tej okazji przypomniano także procedurę, dzięki której dostęp do część usług publicznej mogą także młodsi.
Coraz częściej także poza youtube’owym światkiem słyszymy o Buddzie – youtuberze, który zaczął naśladować nietypowy sposób na zdobycie popularności. Budda zaczął bowiem rozdawać ludziom pieniądze czy samochody. Teraz znów zrobiło się o nim głośno.
Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, podjął decyzję zobowiązujące wobec spółki ENEA. Dochodzenie w jej sprawie wykazało, że dokonywano niesłusznych pobrań opłat, naruszając tym samym prawa klientów. Teraz ENEA będzie musiała zwrócić niesłusznie pobrane pieniądze.
Zaskakująca sytuacja miała miejsce na krakowskim rynku podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dwie puszki, do których dwie wolontariuszki zbierały pieniądze, wypełniły się niebagatelną kwotą pieniędzy. Co więcej - darowizna pochodziła od jednej osoby.
Przez całą niedzielę 28 stycznia trwa 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cały czas pojawiają się kolejne dane dotyczące zebranej przez WOŚP kwoty pieniędzy.
Politechnika Gdańska ogłosiła prace nad niewielkim ekranoplanem, który ma być pierwszą tego typu konstrukcją na świecie. Statek powstaje w ramach współpracy z Wojskową Akademią Techniczną oraz Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych i jego docelowym zastosowaniem będzie wsparcie morskich działań wojska na morzu.
Nie skończył się styczeń, a już możemy odnotować drugi ujawniony w 2024 roku atak na cyberbezpieczeństwo polskiej uczelni. Tym razem ofiarą padła Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Niestety mamy do czynienia z atakiem ransomware i naruszeniem ochrony danych.
Zakończyły się negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi działającymi w bielskiej fabryce FCA Powertrain a przedstawicielstwem jej właściciela, konglomeratu Stellantis. Oznacza to, że spełnione zostały już wszystkie warunki niezbędnie do zakończenia produkcji i zamknięcia zakładu w Bielsku-Białej.