Do użytkowników trafia aktualizacja aplikacji firmy kurierskiej DPD. Już wcześniej miała ona dość bogatą funkcjonalność pozwalającą na zarządzanie paczkami, jednak jeszcze łatwiejszy będzie ich odbiór i nadawanie.
Jedna z polskich uczelni wyższych została zaatakowana przez hakerów. Do incydentu doszło w nocy z 5 na 6 stycznia. Choć uniwersytet zapowiada, że nie będzie miał on wpływu na przebieg zajęć, to zagrożenia należy bagatelizować – sparaliżowana została znaczna część infrastruktury.
Coraz więcej wiemy o przyczynach anomalii w działaniu GPS, jaki został dostrzeżony pod koniec grudnia. Wówczas zakłócenia zaobserwowano w wielu państwach rejonu południowego Bałtyku, w tym w północnej części Polski. Potwierdzają się wcześniejsze domysły, według których awarie były spowodowane celowym działaniem ludzkim.
6 stycznia około 1 w nocy czasu polskiego pasażerowie podróżujący do Kanady usłyszeli wybuch. W czasie lotu w samolocie wytworzyła się wielka wyrwa. Znamy stanowisko polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Od 1 stycznia w kolejnych województwach w życie wszedł zakaz ogrzewania niektórymi piecami. Jest to impuls, by dokonywać jak najszybszych modernizacji, co jednak nie zawsze przebiega bezproblemowo. Przekonał się o tym suwałczanin, który nie otrzymał zgody na pełną termomodernizację, mimo że korzysta już z pompy ciepła.
Nowi ministrowie na dobre zabrali się za zmiany w swoich resortach. Nie ominęły one także inicjatyw związanych z cyfryzacją. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek podjął decyzję, aby postawić w stan likwidacji Centrum GovTech.
Do aplikacji mObywatel zawitała długo wyczekiwana nowość. Choć miała się pojawić już w połowie grudnia, przez co wielu zainteresowanych było zmuszonych korzystać z rządowych witryn lub po prostu udać się do urzędu, to w najważniejszej aplikacji rządowej można już zastrzegać PESEL.
Operatorzy telekomunikacyjni niestety przyzwyczaili nas do tego, że na oferty, w których przekonują, że coś jest dane „za darmo”, trzeba szczególnie uważać. Po raz kolejny dowodzi tego decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który właśnie ukarał jednego z operatorów za praktyki, według których aż 1200 GB danych można uzyskać bez żadnych opłat.
Chociaż wydaje się, że wybory dopiero co za nami, w 2024 roku czekają nas kolejne. Znamy najbardziej prawdopodobne terminy. Oba w pierwszej połowie roku.
Mamy do czynienia z kolejnymi następstwami włamania na serwery ALAB laboratoria. W listopadzie ogłoszono, że systemu ALAB zostały zinfiltrowane, a hakerzy pozyskali wrażliwe dane medyczne ponad 200 tys. klientów. Na razie opublikowano tylko część z nich.
Wejście w rok 2024 jest równoznaczne z wejściem w życie kolejnych regulacji ograniczających możliwości korzystania z przestarzałych i szkodliwych dla środowiska metod ogrzewania domów i mieszkań. To zachęca do poszukiwań nowych źródeł energii, a wybór często pada na pompy ciepła, które stały się w Polsce bardzo popularne, ale też nie są wolne od wad.
Uwaga na wyniki wyszukiwania informacji na temat kursów walut prezentowanych w Google. W wyniku błędu wyszukiwarka prezentuje bardzo zaniżoną cenę złotówki.
Nie od dziś wiadomo, że złodziej wykorzystują jeszcze przed włamaniami różne mechanizmy sprawdzania, co i kto może znajdować się w środku, a przede wszystkim – czy mieszkanie jest puste. Wykorzystywane są do tego różne metody, ale rzadko myśli się o tym, że w tych celach mogą być wykorzystywane domofony.
Fatalny koniec roku dla w Zakopanem. Tamtejszy Centralny Ośrodek Sportu skutecznie zaatakowany przez hakerów. Niestety mamy do czynienia z bardzo poważnym incydentem w cyberbezpieczeństwie. Skradzione dane gości ośrodka mogą zostać wykorzystane m.in. do zaciągnięcia kredytów.
W nadchodzącym roku w życie wejdzie obowiązek korzystania z systemu e-faktur wystawianych z użyciem nowego Krajowego Systemu e-Faktur. Choć o zmianach wiadomo od dawna, to wątpliwości może budzić to, kto będzie musiał korzystać z KSeF-u. Część zobowiązanych nadal nie zdaje sobie sprawy z konieczności korzystania z nowych narzędzi.
Zmiany zaprowadzone w mediach publicznych, jak wyłączenie części stacji oraz postawienie ich w stan likwidacji, rodzi niepewność nie tylko ze względu na dalsze finansowanie publicznych telewizji i radia, ale też bezpośrednio dla samych widzów. Jednym z nich jest brak dostępności niektórych stacji, mimo że dostęp do nich jest opłacany.
Tempo upowszechniania dostępu do bezprzewodowego internetu 5G trudno w Europie uznać za zawrotne. Optymizmem nie napawa zwłaszcza sytuacja w Polsce, gdzie mamy duże opóźnienie we wdrażaniu standardu. Według analityków GSMA jeśli nic w Europie się nie zmieni, grozą nam poważne konsekwencje.
Już w momencie prezentacji kandydatury Krzysztofa Gawkowskiego na nowego ministra cyfryzacji wiedzieliśmy, że jego priorytetem będzie wraz z MON zapewnianie Polsce cyberbezpieczeństwa, ponadto zamierza on m.in. także rozbudowywać infrastrukturę sieciową. Teraz Gawkowski podzielił się planami rozwoju najważniejszej rządowej aplikacji mObywatel.
„Nie sprzedajemy wyrobów nikotynowych nieletnim” - pod takim hasłem BAT Polska i należące do firmy punkty sieci sprzedaży eSmoking World i Inspiration Store, powracają z kampanią #ZEROKOMPROMISÓW. Jej celem jest uświadomienie opinii publicznej, jak ważne dla całej branży nikotynowej w Polsce jest przestrzeganie przez sprzedawców ustawowego zakazu sprzedaży wyrobów nikotynowych osobom przed ukończeniem 18 roku życia.
Nowy Rok to nie tylko okazja do świętowania z okazji zakończenia starego roku kalendarzowego. Wraz z wybiciem północy i początkiem 1 stycznia, 34 miejscowości w Polsce otrzymają rangę miast. Wiele z nich straciło ten status wiele dekad temu.
Chomikuj.pl to bodaj najpopularniejszy polski cyberschowek, wykorzystywany przez wielu jeszcze przed popularyzacją Dropboksa, OneDrive’a czy Dysku Google. Jak jednak bywa z tak dużymi usługami storage, od czasu do czasu konieczne są tam porządki. Te właśnie nadchodzą.
W tle toczącej się walki politycznej o media publiczne działają urzędy skarbowe w całej Polsce i zajmują pieniądze abonentów RTV, którzy nie dopełnili swoich obowiązków. Na rzecz nieopłaconego abonamentu radiowo-telewizyjny zajmowane są m.in. emerytury i renty.
Pompy ciepła spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem Polaków. Wpływ na ten stan rzeczy miały państwowe dopłaty oraz preferencyjne ceny energii. Te nie będą już oferowane w nadchodzącym roku, a to nie jedyne problemy posiadaczy pomp ciepła. Użytkownicy zgłaszają też problemy z awariami i serwisem.
Fundacja EV Klub Polska, największa w Polsce organizacja zrzeszająca posiadaczy samochodów elektrycznych opublikowała pierwsze informacje z nadchodzącego raportu EV 1000. Dzięki temu znamy wyimki z badań nad faktycznymi kosztami eksploatacji samochodów z napędem elektrycznych w polskich warunkach.
Odnalezienie pierwszej gwiazdki na niebie może być w tym roku trudniejsze niż zwykle i to nie tylko ze względu na duże zachmurzenie. Centrum Badań Kosmicznych PAN potwierdza, że coraz większym problemem w Polsce jest zanieczyszczenie nieba światłem, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia obserwacje astronomiczne oraz ma negatywny wpływ na ludzi i zwierzęta.
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych podjął decyzję w sprawie działań Adama Niedzielskiego, byłego Ministra Zdrowia, który w sierpniu tego roku opublikował w portalu X wrażliwe dane dotyczące wykorzystanie systemu e-recept przez jednego z lekarzy. Nałożona została najwyższa możliwa kara, a mimo to Niedzielski może nie zapłacić ani grosza.
W ciągu ostatnich tygodni, kiedy w sieci kupujemy znacznie więcej niż zazwyczaj, mogliśmy oglądać tysiące podejrzanych banerów i innych form reklamowych zachęcających do kupna produktów w obniżonych cenach. Teraz okazuje się, że za niektórymi z nich stała policja.
Polski krajobraz cyberzagrożeń właśnie „wzbogacił” się o nowego, groźnego szkodnika. Pikabot to rozbudowane złośliwe oprogramowanie tworzące w komputerze ofiary tylną furtkę, dzięki której nawiązywana jest łączność z serwerami napastników. Zagrożeni są zarówno zwykli użytkownicy, jak i przedsiębiorstwa i instytucje.