Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Poczta Polska ma nowego konkurenta. Wyzwanie rzucił rodzimy gigant technologiczny
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 24.03.2023 09:33

Poczta Polska ma nowego konkurenta. Wyzwanie rzucił rodzimy gigant technologiczny

poczta polska
Biznesinfo

Firma informatyczna z Rzeszowa – Asseco – zamierza uruchomić usługę tzw. e-doręczenia. Nasz rodzimy gigant technologiczny miałby ją zaoferować zarówno użytkownikom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom. Wejście spółki na nowy rynek może stanowić poważną konkurencję dla państwowego operatora – donosi Rzeczpospolita.

Atrakcyjny rynek elektronicznych doręczeń

Cyfryzacja i ograniczenie liczby papierowych dokumentów w Polsce dokonuje się poprzez wdrożenie rejestrowanego doręczenia elektronicznego, które ma zastąpić listy polecone. Do końca 2023 roku obowiązek posiadania adresów do e-doręczeń będzie spoczywał na wszystkich organach administracji rządowej, instytucjach takich jak NFZ, ZUS, KRUS, samorządach oraz wyższych uczelniach. Również przedsiębiorcy, którzy od 2024 roku założą działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), są zobowiązani podać adres mailowy służący do e-doręczeń korespondencji urzędowej.

Rzeczpospolita wskazuje, że zastąpienie listów poleconych ich cyfrową formą stanowi dla branżowych operatorów bardzo atrakcyjny rynek. Do 2025 roku Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym do obsługi e-korespondencji podmiotów publicznych, za pośrednictwem PURDE, czyli Publicznej Usługi Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego. W tym segmencie PP nie ma konkurencji, stąd stawka za jednego e-maila wynosi 4,1 zł netto.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kwalifikowanych e-doręczeń pomiędzy firmami, podmiotami indywidualnymi czy kancelariami prawnymi. Tu działają również inni operatorzy, dlatego opłata zaproponowana przez Pocztę Polską to jedynie 1,79 zł netto.

Tej usługi brakowało w Polsce

Z ustaleń Rzeczpospolitej wynika, że obsługi elektronicznych doręczeń nie zamierza wprowadzać ani firma Speedmail, ani InPost. Na rynek kwalifikowanych e-doręczeń zamierza jedna wejść polski gigant technologiczny – firma Asseco, przy czym nie planuje ona startować w przetargu na operatora wyznaczonego po 2025 roku. Paweł Wojtaszyk, kierownik produktu w Asseco Data Systems (ADS) wyraża nadzieję, że współdziałanie dostawców publicznych i komercyjnych zachęci odbiorców z całej UE do wykorzystywania e-doręczeń na szeroką skalę.

e-Doręczenia to usługa, której bardzo brakowało na polskim rynku. Rozwiązanie to znacznie ułatwi i przyspieszy nie tylko prowadzenie biznesu, ale również załatwianie codziennych spraw. Wysyłka korespondencji nie będzie już uzależniona od godzin pracy urzędów pocztowych a jej bezpieczeństwo będzie dużo wyższe, gdyż całkowicie wykluczona zostanie ingerencja osób trzecich. Ponadto, cała korespondencja dostępna jest w jednym miejscu wraz z dowodami nadania, realizacji i doręczenia. To będzie miało szczególne znaczenie w przypadku wszelkich spraw spornych – podkreśla Paweł Wojtaszyk w komunikacie firmy Asseco przesłanym do redakcji Biznesinfo.

Nieustraszona Poczta Polska

W przeciwieństwie do konkurencji Poczta Polska to marka jednoznacznie kojarząca się z komunikacją, łączącą ludzi od ponad czterech wieków. Marka pewna i stabilna – mówi w rozmowie z Rz biuro prasowe PP. Operator przypomina również, że jako pierwszy w Polsce wprowadził w styczniu system Q-Doręczeń między podmiotami niepublicznymi.