Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Alkohol na imprezie. Psycholog o tym, dlaczego pijemy i czy można bawić się dobrze bez kieliszka
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 28.04.2023 11:23

Alkohol na imprezie. Psycholog o tym, dlaczego pijemy i czy można bawić się dobrze bez kieliszka

grill
East News

Zaczyna się długi weekend majowy. Polacy często organizują wtedy spotkania towarzyskie, których nieodłącznym towarzyszem jest alkohol. Zapytaliśmy psychologa Mateusza Gawińskiego, skąd bierze się przekonanie, że nie da się imprezować bez picia i w jaki sposób można je zmienić.


 

Kultura picia alkoholu jako norma społeczna

Mgr Mateusz Gawiński, wykładowca Collegium Humanum i psychoonkolog zwraca uwagę, że kultura picia alkoholu jest bardzo powszechna w wielu społeczeństwach i może być uważana za normę społeczną, kojarzone z relaksem, rozrywką i okazją do wspólnego świętowania. 

“Osoby, które nie piją alkoholu, mogą zatem czuć się wykluczone z takich wydarzeń, co może wzmocnić przekonanie, że bez alkoholu nie można się dobrze bawić. - przekazuje redakcji Biznes Info. 
Przekonanie takie można nabyć także, kiedy korzystamy z alkoholu jako środka łagodzącego stres i lęk. 

Ważnym czynnikiem wpływającym na to przekonanie jest także presja grupy. “Osoby, które regularnie spożywają alkohol, mogą wywierać nacisk na osoby, które nie piją, aby dołączyły do zabawy i wzięły udział w picia. W ten sposób osoby te mogą poczuć się zobowiązane do picia alkoholu, aby uniknąć odrzucenia lub wykluczenia z grupy” – zauważa Mateusz Gawiński.

Odpowiedź spokojna i bez zbędnych tłumaczeń

Psycholog przypomina, że jest kilka sposobów, jak uniknąć alkoholu w sposób bezkonfliktowy, a wiedząc, że czeka nas sytuacja, gdzie będą podawane napoje alkoholowe, możemy wcześniej przygotować odpowiedź. 

Proponuje odmówić po prostu, z uśmiechem” “Nie dziękuję” i nie wdawać się w dyskusję. Zaznacza, że nie musisz tłumaczyć swojego wyboru

Jeśli pić to w zgodzie z samym sobą

Zdaniem psychologa zmiana nastawienia, że dobra zabawa bez alkoholu jest możliwa, choć może to wymagać czasu i wysiłku. Poleca w tym celu zmniejszyć presję społeczną i cieszyć się towarzystwem przyjaciół bez alkoholu. 

Nie pozwól, aby presja społeczna skłoniła Cię do picia alkoholu. Rozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną o swoich decyzjach dotyczących alkoholu i proś ich o wsparcie” radzi .

Dodaje, że zastanowienie się, co nas motywuje do picia alkoholu może pomóc zmienić nastawienie. Zwraca uwagę, że często picie alkoholu jest sposobem na radzenie sobie ze stresem, dlatego warto szukać alternatyw w postaci np. hobby. 

Jeśli jednak lubimy wypić, warto zrobić to z głową. Przede wszystkim konieczne jest ustalenie swoich granic i staranie się ich przestrzegać. Może pomóc picie wolno.

-Pijąc wolno, dajesz swojemu organizmowi szansę na przyswojenie alkoholu i uniknięcie przedawkowania - wskazuje Gawiński.

Tagi: Polska