Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwanie dostanie prawie 230 tys. Polaków
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.04.2023 12:50

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Wezwanie dostanie prawie 230 tys. Polaków

WOJSKO
Domena publiczna

W poniedziałek 17 kwietnia rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która obejmie ok. 230 tys. osób. Konstytucyjny obowiązek stawienia się przed powiatową komisją lekarską będzie dotyczył przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2004 roku.

Wezwanie otrzyma prawie 230 tys. Polaków

Rozpoczęła się już kwalifikacja wojskowa, która w tym roku obejmie ok. 230 tys. osób. Za jej przeprowadzenie na terenie miasta lub powiatu odpowiada prezydent bądź starosta. Obowiązek stawienia się przed powiatową komisją lekarską (w skali kraju badania przeprowadzi 390 komisji) dotyczy:

  • mężczyzn urodzonych w 2004 roku,
  • mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy do tej pory nie otrzymali kategorii zdolności do czynnej służby,
  • osób, które w zeszłym roku i dwa lata temu komisje lekarskie uznały za czasowo niezdolne do służby.

Poza tym wezwanie mogą otrzymać również kobiety z roczników 1999-2004 mające kwalifikacje przydatne dla armii, a więc umożliwiające im wykonywanie zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich, lotniczych, pełnienie funkcji takich jak psycholog, rehabilitant, radiolog, diagnosta laboratoryjny, informatyk czy tłumacz.

Samochód dostaniesz w paczce, a potem sam go złożysz. Innowacyjny projekt Szwedów

Konstytucyjny obowiązek

Stawiennictwo przed komisją lekarską ma charakter obowiązku konstytucyjnego. W przypadku, gdy ktoś nie może stawić się na badania, musi o tym poinformować odpowiedni organ.

Badania potrwają do 31 lipca

Kwalifikacja wojskowa ma na celu sprawdzenie stanu zdrowia psychicznego oraz fizycznego ewentualnego przyszłego żołnierza. Badania potrwają do 31 lipca. Przypomnijmy, że w 2009 roku kwalifikacja zastąpiła pobór – obowiązkową służbę wojskową zawieszono w wyniku przejścia na armię zawodową. 

„Europejska emerytura” dla Polaków. Rząd podjął decyzję.