Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > W ten weekend przestawiamy zegarki. Będziemy spać godzinę krócej
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 24.03.2023 09:07

W ten weekend przestawiamy zegarki. Będziemy spać godzinę krócej

zegarek
Domena publiczna

Już w ten weekend przestawiamy zegarki. Zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 następuje z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca. 

Zmiana czasu z zimowego na letni

Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie następuje co roku od 1977 roku, stosowana jest w większości krajów na świecie. Co roku zmiana czasu z zimowego na letni przypada na ostatnią niedzielę marca. 

Zmiana czasu 2023

Zmiana czasu z zimowego na letni przypada zatem już w ten weekend. W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2023 roku wskazówki zegarów przesuwamy z godziny 2.00 do 3.00.

Oznacza to, że tej nocy będziemy spać godzinę krócej.

Zmiana czasu jeszcze

Na ten moment nie wiadomo, czy i kiedy odejdziemy od sezonowych zmian czasu, informowało w zeszłym roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii na zapytanie “Rzeczpospolitej”. 

Zmiana ta miała ona na celu zaoszczędzenie energii elektrycznej poprzez lepsze wykorzystanie naturalnego światła. Niektórzy ludzie doświadczają jednak trudności w dostosowaniu swojego rytmu życia do nowego czasu, przez co po zmianie zmagają się z zaburzeniami snu i uczuciem zmęczenia. 

W 2018 roku Komisja Europejska na podstawie badań naukowych zaproponowała rezygnację z sezonowych zmian czasu, jednak pandemia koronawirusa przerwała prace nad projektem, dlatego w 2021 roku KE zaleciła państwom członkowskim kontynuowanie obecnych przepisów dotyczących zmian czasu.

Tagi: Polska