Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiana czasu na zimowy. Już niedługo przestawiamy zegarki
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 29.09.2023 07:16

Zmiana czasu na zimowy. Już niedługo przestawiamy zegarki

zegarek
Domena publiczna

Już długo musimy przestawić nasze zegarki z czasu letniego na zimowy. Co pewien czas pojawia się pomysł, by zrezygnować z tej praktyki. Niestety nie mamy dobrych wieści dla tych, którzy nie lubią zmiany czasu - zmiany czasu są już zaplanowane do 2026 roku.

 

Cel zmiany czasu

Zmiana czasu jest praktyką, która sięga końca XIX wieku, a jej celem było zoptymalizowanie wykorzystania naturalnego światła słonecznego i oszczędność energii. W okresie letnim przesuwamy wskazówki zegarów o godzinę do przodu, a podczas zmiany na czas zimowy cofamy je z powrotem o godzinę. W efekcie, w okresie letnim mamy dłuższy dzień, a w okresie zimowym więcej światła w porannych godzinach.

Co jakiś czas wraca temat, by odejść od zmiany czasu. Konsultacje publiczne przeprowadzone w 2018 roku przez Komisję Europejską wykazały, że 84 proc. respondentów popiera pomysł zniesienia zmiany czasu ( zebrano 4,6 mln odpowiedzi).

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2023 roku

Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała miejsce w nocy z 28 października (sobota) na 29 października (niedziela) 2023 r. Wskazówki przestawimy z godziny 3.00 na 2.00, a to oznacza, że będziemy mogli spać o godzinę dłużej.

Wiele osób nie lubi zmian czasu. Niestety, nie mamy dla nich dobrych wieści. Zmiany czasu są już zaplanowane naprzód do 2026 roku.

Jak się przygotować do zmiany czasu?

Nie pozostaje nam zatem nic innego niż oswoić się ze zmianą czasu. Aby załagodzić negatywne skutki zmiany czasu warto już teraz zadbać o sen, aktywność fizyczną i stopniowo przyzwyczajać się do nowego czasu. 

Tagi: Polska