BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Ratował ludzkie życie, dostał mandat. Absurdalna sytuacja w Gdańsku

17 Marca 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Kierowca w Gdańsku zatrzymał samochód, aby udzielić pomocy pieszemu. Dwa miesiące później otrzymał mandat, ponieważ nie opłacił miejsca parkingowego. O sprawie pisze “Dziennik Bałtycki”. 

Kierowca udzielił pomocy

W połowie listopada 2022 roku kierowca samochodu zauważył, że pieszy nagle upadł. Zatrzymał samochód, sam przeprowadził resuscytację i wezwał pomoc.

Dwa miesiące później dostał jednak mandat za brak biletu parkingowego

Mężczyzna dwukrotnie odwoływał się od mandatu, wskazując na okoliczności, przez które nie opłacił parkingu, jednak Gdański Zarząd Dróg i Zieleni nie zamierza anulować mandatu. Mało tego, zachęcono go do skorzystania z aplikacji mobilnej przy opłacaniu miejsca postojowego.

Najpierw kasa, potem pomoc?

Sprawą zainteresował się Przemysław Majewski, radny PiS, który poprosił GZDiZ o ponowne rozważenie sprawy i anulowanie mandatu.  

Zwrócił uwagę, że mężczyzna, który wykazał się proobywatelską postawą, został ukarany. W poście na Twitterze poinformował o sytuacji zadając pytanie : “Najpierw opłać parking, a potem ratuj ludzkie życie?”. 

“Obowiązkiem Miasta jest wspieranie ludzkich, proobywatelskich postaw, a nie karanie za nie! Jeśli GZDIZ zasłania się brakiem możliwości odstąpienia od opłaty to pokazuje, że stali się maszynką do robienia pieniędzy, a nie instytucją służącą ludziom - powiedział radny dla “Dziennika Bałtyckiego”.

Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy

W  art. 162 § 1 Kodeksu karnego jest napisane jasno: “ Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. 

Tagi:

Polskamandat

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]