Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile wart jest przeciętny majątek Polaka? Gonimy Niemców, ale wciąż pozostaje przepaść
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 28.08.2023 15:56

Ile wart jest przeciętny majątek Polaka? Gonimy Niemców, ale wciąż pozostaje przepaść

Warszawa
Pixabay Surprising_Shots

Ile wart jest przeciętny majątek Polaka? Według najnowszego raportu "Global Wealth Report 2023" w ostatnich 20 latach wskaźnik ten zdecydowanie uległ podwyższeniu. Co ciekawe, obywatele naszego kraju bogacili się zdecydowanie szybciej niż chociażby Niemcy. Mimo to, pomiędzy dwoma narodami pozostaje gigantyczna przepaść.

Polacy z dużym wzrostem na przestrzeni dwóch dekad

Według najnowszego raportu "Global Wealth Report 2023", na przestrzeni ostatnich dwóch dekad przeciętny majątek Polaka wzrósł aż pięciokrotnie (w porównaniu z 2000 rokiem). Obecnie przeciętną majętność naszych obywateli, na koniec 2022 r. “wyceniono” na 52 tys. 741 dol. Na początku bieżącego stulecia kwota ta wynosiła zaledwie 10 tys. 334 dol.

"Global Wealth Report 2023" to jedna z największych analiz poziomu zamożności na świecie. Tworzony przez banki UBS i Credit Suisse raport obejmuje nawet ok. 5,4 mld mieszkańców Globu. Przy obliczaniu średniego majątku poszczególnych narodów eksperci biorą pod uwagę sumę posiadanych aktywów finansowych i niefinansowych, pomniejszonych o wartość długów.

Tysiące złotych dla seniorów. Młodsi również dostaną, są warunki

Pięciokrotny wzrost przeciętnego majątku

Różnice na przestrzeni lat są wyraźne. Jak wskazują twórcy raportu, w 2000 r. na przeciętny majątek Polaka składały się aktywa finansowe, których wartość wynosiła 2989 dol. i niefinansowe warte 7871 dol. Ponad dwie dekady temu długi sięgały średnio 527 dol. Z kolei pod koniec 2022 roku było to odpowiednio 20 tys. 968 dol. i 38 tys. 248 dol. oraz 6475 dol. po stronie długów.

Twórcy "Global Wealth Report 2023" zwracają także uwagę na polskich milionerów. W 2022 r. w Polsce żyło ok. 90 tys. takich osób. Ponad 83 tys. najbogatszych posiadało majątki warte od 1 do 5 mln dol. Nieco ponad setka mieszkańców naszego kraju zdołała przekroczyć barierę ponad 100 milionów dolarów. 

Przepaść pomiędzy Polakami, a Niemcami

Pięciokrotny wzrost przeciętnego majątku Polaków to zdecydowanie najwyższy wskaźnik spośród wszystkich krajów europejskich. Pod tym względem daleko w tyle zostawiliśmy Niemców. Warto jednak zwrócić uwagę, że o ile dystans do przeciętnego mieszkańca Europy udało nam się zredukować, o tyle w stosunku do naszych wschodnich sąsiadów pozostaje prawdziwa przepaść.

W 2000. roku przeciętny Europejczyk posiadał majątek szacowany na ponad 63 tysiące dolarów. W stosunku do 10 tys. 334 dol. po stronie obywateli naszego kraju przewaga ta była sześciokrotna. Jednak pod koniec 2022 roku średnie aktywa mieszkańca Starego Kontynentu wyniosły "tylko" ok. 177 tys. dol, a więc mówimy tu już raptem o trzykrotnie większym majątku.

Niestety nie ma powodów do optymizmu kiedy spojrzymy na aktywa przeciętnego Niemca. Nasi wschodni sąsiedzi w 2000. roku posiadali majątek o wartości 96 tysięcy dolarów (niemal dziesięciokrotnie więcej niż wówczas Polacy). Po ponad dwudziestu latach wskaźnik ten wzrósł do 256 tysięcy dolarów. O ile przewaga w stosunku do obywateli Polski “stopniała” do pięciokrotności, o tyle ponad 200 tys. dol. różnicy to prawdziwa przepaść. 

Źródło: Business Insider