Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tak rozłożą się mandaty w Sejmie. Wyniki exit poll
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 15.10.2023 21:25

Tak rozłożą się mandaty w Sejmie. Wyniki exit poll

None
Domena publiczna

15 października 2023 r. miały miejsce w Polsce wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum.
 

Podział mandatów w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość - 200

Koalicja Obywatelska - 163

Polska 2050 - PSL - 55

Lewica - 30

Konfederacja - 12

Po zakończeniu wyborów parlamentarnych w Polsce, wyniki pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zdobyło najwięcej mandatów w Sejmie, jednakże nie uzyskało absolutnej większości.

W poprzednich latach Prawo i Sprawiedliwość miało zdolność do samodzielnego rządzenia, teraz jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Koalicja Obywatelska, mimo że zajęła drugie miejsce, może próbować stworzyć koalicję z innymi partiami opozycyjnymi w celu utworzenia rządu.

Wyniki wyborów do Sejmu (proc.)

Prawo i Sprawiedliwość - 36,8%

Koalicja Obywatelska - 31,6%

Polska 2050 - PSL - 13%

Lewica - 8,6%

Konfederacja - 6,2%

Bezpartyjni - 2,4%

Frekwencja oraz poprzednie wybory

W wyborach do Sejmu i Senatu w 2019 r. frekwencja wyniosła 62%. Natomiast w referendum z 2015 r. zagłosowało zaledwie 8% uprawnionych ludzi.

W tym roku, znacznie więcej Polaków postanowiło wziąć udział w głosowaniu. Frekwencja w tym roku osiągnęła rekordowy poziom, wyniosła ona - 72,9%.

Co dalej?

Następne dni i tygodnie przyniosą intensywne rozmowy i negocjacje między partiami. Wydaje się, że kluczem do stworzenia większościowego rządu będzie zdolność do nawiązania porozumienia między różnymi frakcjami opozycyjnymi.

Bez wątpienia, wyniki tych wyborów świadczą o pewnej zmianie nastrojów wśród polskiego elektoratu. Polska scena polityczna, choć nadal zdominowana przez dwa główne ugrupowania, staje się coraz bardziej zróżnicowana, a to może prowadzić do interesujących koalicji i nowych sojuszy w nadchodzących miesiącach.

Tylko czas pokaże, jakie koalicje zostaną sformowane i jakie konsekwencje przyniosą te wybory dla przyszłości Polski. Jedno jest pewne: polska polityka pozostaje dynamiczna i nieprzewidywalna.

Tagi: Polska