BiznesINFO.pl

public domain

Jest porozumienie KGHM i Nuclearelectrica ws. małych reaktorów jądrowych SMR

6 Września 2022

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Rumuńska firma Nuclearelectrica oraz KGHM podpisały list intencyjny w sprawie procesu wdrożenia SMR. Są to modułowe reaktory jądrowe.

Współpraca energetyczna Polski i Rumunii

Polska i Rumunia zacieśniają współpracę energetyczną, a konkretnie współpracę w zakresie energii atomowej. Podpisanie memorandum of understanding w tym zakresie jest historycznym wydarzeniem dla obu krajów.

Nuclearelectrica jest częściowo państwową rumuńską spółką energetyki jądrowej, utworzoną w 1998r. Spółka podlega Ministerstwu Energii. Państwo ma 82,49% akcji, a pozostali udziałowcy – 17,50%, po debiucie spółki na giełdzie w 2013 roku.

Według KGHM pierwsza elektrownia w technologii małych reaktorów modułowych SMR powstanie w Polsce nie później niż w 2030 roku.

Energia jest głównym narzędziem polityki, rozwoju albo blokowania rozwoju gospodarczego. Zarówno budowy projektów pełnoskalowych w projekcie rządowym, jak i w technologiach SMR przez innych inwestorów to droga do niezależności energetycznej. To najlepsza droga. Ale aby znowu zyskała uznanie w kontekście europejskim potrzebujemy współpracy miedzy krajami, które stawiają na tę technologię – mówił Marcin Chludziński, prezes KGHM.

Dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. Inwestycja w SMR jest priorytetem, pozwoli nam również utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to przełom w polskiej gospodarce. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii to istotne wsparcie tego przedsięwzięcia – dodał

"Spotykamy się w bardzo istotnym momencie dla całego regionu, dostęp do pewnych i bezpiecznych źródeł energii nigdy nie był tak ważny jak teraz. Doskonale układa się nasze partnerstwo z USA, wchodząc we współpracę z KGHM rozszerzamy ją na Europę" - powiedział dyrektor generalny Nuclearelectrica Cosmin Ghita.

Tagi:

KGHMPolska

Podobne artykuły

Energetyka

Zbliża się koniec spisywania liczników, pomiar będzie zdalny. Czekają nas rewolucyjne zmiany na rynku energii
Czytaj więcej >

Energetyka

Chcieli wyłudzić dodatek elektryczny. Teraz mogą mieć poważne kłopoty
Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen obniża ceny gazu. Skorzysta wybrana grupa klientów
Czytaj więcej >

Energetyka

Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła. Zdaniem przedstawicieli spółdzielni jest nieskuteczna
Czytaj więcej >

Energetyka

Prace ruszyły. W Polsce powstaje najgłębszy taki odwiert na świecie
Czytaj więcej >

Finanse

Tak źle jeszcze nie było. Po 85 latach na rynku polskiej firmie grozi upadłość
Czytaj więcej >
Patryk Solarczyk

Redaktor Biznesinfo. W przeszłości dziennikarz naukowo - technologiczny. Obecnie autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]