BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prezes NBP uważa, że w PKB na osobę Polska dogoni Hiszpanię za 3 lata, Włochy za 5, a Francję w 2030 roku
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 05.01.2023 21:23

Prezes NBP uważa, że w PKB na osobę Polska dogoni Hiszpanię za 3 lata, Włochy za 5, a Francję w 2030 roku

Prezes NBP ze specjalną nagrodą, którą przyznał sobie de facto sam
Domena publiczna

Prezes NBP Adam Glapiński uważa, że pod względem PKB na głowę, Polskę oraz kraje takie jak Hiszpania czy Włochy dzieli już niewielka różnica. Polska powinna je dogonić w najbliższych kilku latach.

Polska tylko 3 lata za Hiszpanią

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Glapiński mówił, że doścignięcie Hiszpanii w realnej sile nabywczej PKB na osobę to kwestia trzech lat, Włoch - pięciu, a Francji - ośmiu lat.

Prezes NBP wspomniał, że „Polska dochodzi do 'pierwszego stołu', ale napotyka opór krajów, które w UE są najbogatsze, kraje te niechętnie wpuszczają na salony”.

Opisał Polskę jako kraj dynamiczny, wygłodniały po czasach komunizmu, kraj który ma wysokowydajną gospodarkę, kilkakrotnie szybciej rozwijającą się niż ich własne, najsilniejszą armię i tabuny wykształconych ludzi.

Glapiński krytykuje komunistów

- Komuniści są dziś głównymi ekspertami od demokracji. Kto jest głównym ekspertem od banku, od stóp procentowych, od Glapińskiego w tej stacji telewizyjnej, co całą dobę nadaje? Leszek Miller, jeden z najwyższych funkcjonariuszy komunistycznych w Polsce, i on naucza o demokracji. Otwarcie głosi, że Polska powinna stać się częścią europejskiego państwa federacyjnego, przyjąć euro itd. Ci ludzie są propagowani – mówił dzisiaj Adam Glapiński.

„Polska delegacja parlamentarna w Unii Europejskiej w tej części, wybieranej przez stronę, dla której to nie ma znaczenia, to są dawni pierwsi sekretarze komunistycznej partii z wyższych uczelni, których znam. Byłem szefem podziemnej Solidarności na SGH i pamiętam, Rosati był w stanie wojennym I sekretarzem komunistycznej partii. Z konformizmu można było tam wejść, ale rozumny człowiek wiedział, że się wysługuje władzy komunistycznej, która jest z nadania sowieckiego okupanta, że tłamszą, duszą Polskę. I oni są teraz ekspertami od polityki pieniężnej i demokracji. Oni nie są żadnymi ekspertami, od niczego. Oni są ekspertami od niewolnictwa Polski, od poddawania Polski rabunkowi, podległości, dyktatowi, oni będą służyć każdej władzy. Jak w UE zaczną rządzić nacjonalistyczni katolicy, to oni będą nacjonalistycznymi katolikami. Będą służyć każdej władzy, żeby się wysoko ulokować i wygodnie żyć – dodał Glapiński.

Tagi: PKB Polska