BiznesINFO.pl

public domain

Lista największych gospodarek świata w 2022 roku. Wynik Polski

12 Października 2022

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Międzynarodowy Fundusz Walutowy każdego roku opracowuje listę największych gospodarek na świecie. Jak radzi sobie Polska w 2022 roku?

Wynik Polski może być dla wielu zaskoczeniem, ale Polska radzi sobie całkiem nieźle.

PKB PPP
PKB PPP

Polska jest 20 największą gospodarką świata, według parytetu siły nabywczej, tzw. PPP(Purchasing Power Parity). Indeks ten bierze pod uwagę różnice cen w poszczególnych krajach.

W kraju takim jak np. USA, zwykłe męskie strzyżenie, jak podają różne źródła kosztuje od $30 do $60. Uśrednijmy więc cenę do $40.

W Polsce cena za tego typu usługę oscyluje w granicach 30zł(proste strzyżenie, bez kombinacji). Jako, że za dolara możemy teraz kupić 5 zł, cena za strzyżenie(męskie) w Polsce w dolarach wyniesie $6.

Została wykonana taka sama praca(przez fryzjera), w PKB USA, każde z milionów strzyżeń jakie mają miejsce w ciągu roku liczone jest jako $40, w Polsce tylko $6.

Ta samo zasada dotyczy wszystkich innych cen usług i nie tylko. Indeks PPP(Purchasing Power Parity) wyrównuje te ceny, biorąc pod uwagę właśnie te spore różnice w cenach w różnych krajach.

Wszystkie kraje na tej liście, które mają gospodarki większe od Polski, posiadają znacznie większą populację. Wyjątkiem jest Kanada i Australia. Kanada dzięki polityce imigracyjnej posiada większą liczbę pracowników budujących ich gospodarkę niż Polska. Populacja Kanady w 2022 roku jest już większa niż Polski.

Z kolei różnica między Polską, a Australią jest minimalna. Można tutaj mówić o błędzie statystycznym. W 2022 lub 2023 roku Polska gospodarka powinna wyprzedzić wielkością gospodarkę Australii.

Innymi słowy, wszystkie państwa nad nami są znacznie większe, za to wiele krajów, które ma znacznie większą populację(i tym samym większą liczbę osób pracujących) np. Wietnam(populacja - 104 miliony), Pakistan(230milionów), Egipt(108 milionów), Nigeria(218 milionów) nadal wytwarza w ciągu roku mniej bogactwa niż Polska.

Kraj wielkości Polski, z populacją zaledwie 38 milionów(jest to populacja jednego chińskiego miasta lub Tokio), która w dodatku się szybko kurczy, uzyskuje wynik wysoko ponad „nasza ligę”, tzn. państw z populacją poniżej 40 milionów.

Podsumowując - nie, nie jest to wychwalanie pracy rządu x czy y. Prawda jest taka, że Polska oscyluje wokół tej 20 pozycji od dawna. Nie jest to wynik ostatnich 10 czy 15 lat. Nie jest tak, że Polska w 2000 roku była na 50 miejscu i teraz wskoczyła do 20stki.

Wynik Polski to przede wszystkim wynik ciężkiej pracy Polaków, osób pracujących i płacących podatki. To wynik twojej ciężkiej pracy.

Twierdzenie w 2022 roku, że Polska jest biednym krajem, nie jest prawidłowe i nie odzwierciedla tego co podają dane.

Polska nie jest Norwegią, ale 85% ludności świata żyje w znacznie gorszych warunkach. Populacja naszej planety w tym roku przekroczy 8 miliardów.

Polska już za kilka lat powinna mieć gospodarkę tej wielkości co obecnie Kanada. Jeżeli wiec ktoś będzie twierdził np. w 2025 roku, że Polska jest biedna, będzie to tak samo dziwne jak twierdzenie, że Kanada w 2022r. jest biedna.

A jeżeli ktoś w 2022 twierdzi, że Polska jest biedna, powinien wiedzieć, że gospodarka Kanady była wielkości polskiej gospodarki z 2022, w 2015.

Kanada 2015=Polska 2022

Czy ktokolwiek na świecie, łącznie z nami Polakami, uważał Kanadę 2015 za biedny kraj? Polacy żyją teraz na takim poziomie, jeżeli weźmiemy pod uwagę różnice w cenach.

Tagi:

PolskaPKB

Podobne artykuły

Finanse

Ważne świadczenie dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Od 1 czerwca jest ono znacznie wyższe
Czytaj więcej >

Finanse

UOKiK bierze pod lupę producentów frytek i czipsów. Sprawdzi praktyki wobec dostawców
Czytaj więcej >

Finanse

Nieletni mają długi. Prawnik wskazuje jak uniknąć płacenia zobowiązań finansowych rodziców
Czytaj więcej >

Finanse

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Sąd może obniżyć wysokość zachowku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć
Czytaj więcej >

Finanse

Ważna zmiana dla wielu emerytów. Od 1 czerwca obowiązują nowe limity
Czytaj więcej >
Patryk Solarczyk

Redaktor Biznesinfo. W przeszłości dziennikarz naukowo - technologiczny. Obecnie autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Paula Drechsler

Od dziś wielkie zmiany w PKO BP. Klienci muszą uważać
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Nowe informacje w sprawie programu 800 plus. Wiadomo kiedy ruszy
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Ten mail od Allegro to oszustwo. Klikniesz w link i stracisz pieniądze
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Stan polskiej gospodarki według Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie. ARMiR przyjmuje wnioski od 1 czerwca
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Wakacje kredytowe. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowego kryterium
Czytaj więcej >