BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Rząd chce, by emigranci wrócili. Wiceminister finansów wskazuje na konkurencyjne warunki podatkowe

15 Marca 2023

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Artur Soboń przekonywał, że Polska ma oferuje konkurencyjne regulacje podatkowe. W 2021 roku z kraju wyemigrowało 12 tys. osób. 


 

Artur Soboń o potencjale polskiej gospodarki

Wiceminister finansów Artur Soboń i prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl spotkali się we Londynie z młodymi polskimi pracownikami londyńskiego City i studentami brytyjskich uczelni biznesowych w ramach konferencji CEE Capital Markets. 


"Oczywiście dzisiaj brytyjska gospodarka jest nieporównywalnie większa od polskiej, ale gdybyśmy spojrzeli na perspektywę wzrostu i tempo tego wzrostu, to w Polsce ma on gigantyczny potencjał, i jeśli ktoś chce uczestniczyć w wielkim cywilizacyjnym projekcie, projekcie budowy takiego poziomu gospodarki, jakiego nigdy nie mieliśmy okazji zbudować, to przekonujemy, że warto to robić w Polsce. I temu służą takie spotkania - żeby pokazać, że regulacje podatkowe, które oferujemy, są konkurencyjne" - zauważył w rozmowie z PAP wiceszef resortu finansów.

Praca w Polsce

W marcu w Radiowej Trójce Paweł Śliwowski, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówił, że w Polsce co roku coraz więcej osób odchodzi na emeryturę niż wchodzi na rynek pracy. 

-I z tego strukturalnego braku pracowników wynika przejściowo ta siła polskiego rynku pracy. Wchodziliśmy z dużymi niedoborami kadrowymi w okres kryzysu w wielu sektorach i to nas obecnie ratuje. To jest ta poduszka bezpieczeństwa, dzięki której firmy nie muszą zwalniać, co najwyżej ograniczają lub wstrzymują rekrutacje na nowe stanowiska” - wyjaśniał Paweł Śliwowski.

Zwrócił jednak uwagę, że siła nabywcza polskich wynagrodzeń jest niestety coraz niższa, wyjątkiem jest jednak branża IT, gdzie te zarobki są atrakcyjne w stosunku do kosztów życia.

Skala emigracji z Polski

Według danych GUS w 2021 roku z Polski wyemigrowało 12 tys. osób, z czego najwięcej osób udało się do Niemiec (3722 osoby) i Wielkiej Brytanii (2655 osób), z kolei do kraju przybyło ponad 15 tys. imigrantów. 


 

Tagi:

Polska

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]