Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodziny
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:13

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodziny

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Najbogatsze polskie rodziny do dyspozycji mają ogromne fortuny, które potrafią zawrócić w głowie. Co roku Wprost przedstawia ranking najbogatszych, co roku też palmę pierwszeństwa wśród nich zajmują Kulczykowie, którzy po zmarłym w 2015 roku Janie Kulczyku oddziedziczyli ogromne pieniądze. W sumie wdowa po biznesmenie, Grażyna, oraz dwójka jej dzieci - Dominika i Sebastian - są w posiadaniu majątku wartego 15,7 mld złotych, co czyni Kulczyków najbogatszymi Polakami od lat.

Sukcesywnie swój majątek powiększają jednak Solorzowie, którzy depczą Kulczykom po piętach. Najsłynniejszy spośród nich, Zygmunt Solorz, jest założycielem i właścicielem Cyfrowego Polsatu. Wraz z dziećmi Aleksandrą, Piotrem i Tobiasem plasuje się na drugiej pozycji z majątkiem wartym 10,1 mld złotych. Zygmunt Solorz mocno angażuje dzieci w pracę w firmie - Tobias wiele lat pozostawał prezesem Cyfrowego Polsatu, a Piotr obsadza stanowiska w radach nadzorczych firm ojca.

Najbogatsze polskie rodziny - ich majątki warte są miliardy

Na trzecim miejscu wśród najbogatszych w rankingu Wprost znaleźli się Starakowie. Ich majątek szacowany jest na 5,9 mld złotych. Głową rodziny pozostaje Jerzy Starak, który w kieszeni ma Polpharmę, a także słynny Herbapol. Jego żona, Anna Woźniak-Starak, prowadzi restaurację Belvedere w Łazienkach w Warszawie. Z kolei ich syn, Piotr Woźniak-Starak, jest producentem filmowym, a w kolorowej prasie zasłynął ożenkiem z Agnieszką Szulim.

Poza podium uplasowali się Juroszkowie, których senior rodu, Zbigniew Juroszek, jest właścicielem spółki Atal. Z kolei jego syn, Mateusz, w posiadaniu ma największą w Polsce prywatną firmę bukmacherską, STS. Wartość majątku Juroszków szacowana jest na 3,5 mld złotych.

Pierwszą piątkę zamykają natomiast Ptakowie z Antonim Ptakiem na czele. Jego dzieci - Anna, Antonina, Katarzyna, Albert, Antoni oraz Dawid wraz z ojcem mogą pochwalić się majątkiem na poziomie 3,1 mld złotych. W swoim władaniu mają centrum handlowe Ptak Fashion City oraz ośrodek Warsaw Expo. Poza tym mają hotele na Florydzie, zamek we Francji i dworek w Brazylii.

Pozostałe rodziny w rankingu Wprost:6. Ćwikowie - 2,3 mld złotych,7. Domogałowie - 2,1 mld złotych,8. Woźniakowie - 2,1 mld złotych,9. Komorowscy - 2 mld złotych,10. Furmanowie - 1,9 mld złotych,11. Stokłosowie - 1,5 mld złotych,12. Śmiechowscy - 1,5 mld złotych,13. Kaczmarkowie - 1,3 mld złotych,14. Mokryszowie - 1 mld złotych,15. Likusowie - 1 mld złotych,16. Ziajowie - 1 mld złotych,17. Bachleda-Curusiowie - 856 mln złotych,18. Podniesińscy - 850 mln złotych,19. Soszyńscy - 700 mln złotych,20. Szewczykowie - 691 mln złotych.