Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Gorzej niż zakładali ekonomiści. Ceny rosną coraz szybciej
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:14

Gorzej niż zakładali ekonomiści. Ceny rosną coraz szybciej

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Ceny rosną w zastraszającym tempie. Jak wynika z danych opublikowanych własnie przez Główny Urząd Statystyczny, doszło do inflacji na poziomie, jakiego nie spodziewał się dotąd żaden ekonomista. Wygląda bowiem na to, że ceny są 2,6% wyższe niż w czerwcu ubiegłego roku i 0,3% wyższe niż w maju.

Ekonomiści są zaskoczeni takim wzrostem inflacji. Jeszcze do połowy czerwca mówili bowiem o tym, że z końcem miesiąca ta może osiągnąć maksymalnie 2,4% w ujęciu rocznym. Teraz okazuje się, że jest znacznie gorzej. Co więcej - tempo inflacji wzrasta, a wraz z nim ceny poszczególnych towarów pną się wzwyż.

Ceny w górę

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Money.pl, przez długi czas inflacja nie przekraczała poziomu 2%. Stało się to dopiero w kwietniu tego roku. Co jednak warto podkreślić, na przełomiwe 2018 i 2019 roku inflacja była o połowę mniejsza. Teraz jednak ekonomiści widzą, że wzrost inflacji cechuje się znacznie żywszą dynamiką, niż dotąd sądzono. Nie mają dobrych wieści - prognozują bowiem sukcesywne przyspieszanie inflacji. Oznacza to dalszy wzrost cen, który de facto napędzany jest przez koszty płacowe, oczekiwania inflacyjnę i dynamikę konsumpcji.

Mało tego, dane dotyczące czerwca, które opublikował GUS, mogą się jeszcze zmienić. Okazuje się bowiem, że piątkowe dane mają jedynie charakter "wstępny". Ostateczne wyniki poznamy tak naprawdę dopiero za dwa tygodnie, Wówczas wiadomoe będzie także, jak dokładnie zmieniły się ceny poszczwgólnych towarów.