BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dogonienie Zachodu już tylko marzeniem? Winna demografia, a 500 plus nie pomaga

18 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Polska ma coraz mniejsze szanse na dogonienie Zachodu. Choć wydawałoby się, że mamy świetny wzrost gospodarczy, to nie wystarczy, by dogonić sąsiadów. Problem rozwoju rozbija się bowiem o demografię, której sytuacja nad Wisłą jest coraz gorsza.

Polska nie dogoni już Zachodu pod względem poziomu życia - tak wskazują doniesienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące prognoz demograficznych dla Europy Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z nimi czego Polska i Polacy by nie zrobili, nie dadzą rady by wyjść z problemu, jakim jest spadająca liczba ludności, a tym samym - chudnąca liczba osób w wieku produkcyjnym.

Zgodnie z danymi MFW, względem 2015 roku w 2030 roku będzie 10% osób w wieku produkcyjnym mniej. Jeszcze gorzej będzie w 2050 roku, kiedy liczba ta uszczupli się o 30%. Marnym pocieszeniem dla Polski jest fakt, że nie będziemy ewenementem w regionie - nasi sąsiedzi i inne kraje regionu także się wyludniają. Niestety jednak, Polska wyludnia się zdecydowanie najszybciej. Co gorsza, MFW podaje, że niezależnie od działań podejmowanych przez władze Polski, sytuacja i tak zmierza ku gorszemu. Jak podaje Forsal.pl, reformy mogą złagodzić kryzys, ale mu nie zapobiegną.

Polska przez demografię nie da rady dogonić Zachodu

MFW wskazuje w swoim raporcie trzy możliwości na to, by załagodzić kryzys demograficzny - podkreślmy: załagodzić, ponieważ tego problemu nie da się już wyeliminować z prognoz na przyszłość. Wśród czynników, które mogłyby ulżyć polskiej gospodarce są zachęty wspierające wzrost dzietności, otwarcie się na imigrantów, polityka zachęcająca do wzrostu aktywności zawodowej. Niestety, żaden z tych sposobów nie jest idealny. Zachęcanie do większej dzietności polskim władzom nie idzie - 500 plus miało w zasadzie do tego doprowadzić, ale jak pokazują badania, program w ogóle nie odniósł pod tym względem sukcesu.

Nawet jednak gdyby udało się zachęcić Polaków do większej dzietności, efekt byłby widoczny dopiero za około 20 lat, gdy urodzeni dziś Polacy wchodziliby w wiek produkcyjny. Jednak wówczas już kryzys będzie znacznie głębszy niż dzisiaj. MFW podaje, że nawet w sytuacji pełnego sukcesu i wzrostu rozrodczości, w 2050 roku spadek siły roboczej nie będzie wynosił 30%, a 25%.

Sprawa migracji także wygląda blado. Dotąd Polska opierała się przyjmowaniu migrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki i innych części Azji. Co prawda nasz kraj zalała spora fla Ukraińców. Wciąż jednak nie rekompensuje to ogromnego odpływu młodych Polaków, którzy podejmują się pracy na Zachodzie. Raport MFW podaje, że do 2050 roku nie możemy liczyć na taki napływ migrantów do Polski, który zrównoważyłby liczbę wyjazdów za chlebem na Zachód.

Nie pomoże nic

Aktywizacja do pracy starszych Polaków? Oczywiście podniesienie wieku emerytalnego wciąż jest w grze, choć ostatnie wybory parlamentarne pokazały, że Polacy wcale go nie chcą. Niemniej jednak nawet podniesienie wieku przejścia na zasłużony odpoczynek do 67. roku życia da niewielkie efekty, choć lepsze od wzrostu dzietności. Wówczas zamiast spadku siły roboczej o 30% w 2050 roku będziemy mieli spadek o 20%. Jeszcze większe wyśrubowanie tego wieku do 70 lat i więcej polepszyłoby sytuację siły roboczej, której spadek w 2050 roku wyniósłby 15%.

Dodajmy do tego jednak problem starzejącego się społeczeństwa i fakt, że coraz więcej pieniędzy będzie szło na emerytury. Z poziomu 16% dzisiejszego dochodu narodowego przeznaczanego na emerytury i zdrowie w 2050 roku ich udział w drenowaniu narodowego bogactw zwiększy się aż do 25%. 

Między bajki można więc włożyć zapewnienia rządu Prawa i Sprawiedliwości, jakoby Polska miała dogonić cały Zachód, z samymi Niemcami również, w ciągu 15 lat. Już bowiem za 15 lat będzie nas bowiem tak mało, że nie będziemy w stanie narzucić gospodarce tempa, które by jakkolwiek zrekompensowało różnice gospodarcze dzielące nas z Zachodem.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >