Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Jakie wynagrodzenie za nadgodziny? Sposób liczenia nadgodzin
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:13

Jakie wynagrodzenie za nadgodziny? Sposób liczenia nadgodzin

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Jakie wynagrodzenie za nadgodziny? W zależności od dnia, jego pory, a także wypracowanych już wcześniej godzin, pracownikowi może przysługiwać za nadgodziny dodatek w wysokości dodatkowych 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy lub 50% za nadliczbowe godziny pracy. Kiedy obowiązuje który z dodatków?

Dodatek w wysokości 100% dodatkowego wynagrodzenia obowiązuje tych pracowników, którzy zdecydowali się na dodatkową pracę w niedziele, święta, a także na wyrobienie nadgodzin w ciągu nocy czy pracę w dniu wolnym, udzielonym pracownikowi w zamian za planową pracę w niedzielę.

Jakie wynagrodzenie za nadgodziny?

Co więcej, o 100% dodatku do wypłaty ubiegać się mogą także osoby, które przekroczyły tygodniowy przeciętny czas pracy w danym okresie rozliczeniowym. Natomiast dodatek w wysokości dodatkowych 50% do wypłaty przysługuje wszystkim tym, którzy podjęli się nadgodzin w innych dniach niż te, wymienione w przypadku dodatku w wysokości 100% wypłaty.

Co warto podkreślić, zarobek za nadgodziny stanowi element wynagrodzenia ze wszystkimi konsekwencjami prawnymi. Oznacza to nie tylko, że wypracowane za nadgodziny pieniądze są chronione prawem regulującym ochronę normalnego wynagrodzenia za pracę. Płaca za nadgodziny jest również uwzględniania podczas obliczania renty lub emerytury dla pracownika.