BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Na co pieniądze z 500 plus? Jedni na dziecko, inni na rodzinę

17 Lipca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

500 plus to flagowy program obecnie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Na co obowiązujące od 2016 roku świadczenie wydają pobierający je rodzice? Sprawę zbadał bank Santander.

500 plus niewątpliwie zapewniło PiS poparcie rodzin z potomstwem w wyborach do parlamentu w 2015 roku. Postulat wypłacania 500 złotych na każde drugie i kolejne dziecko niedawno rozszerzono tak, że środki pobierać można także na pierwsze dziecko, oczywiście przy spełnieniu określonych kryteriów zarobkowych. Na co jednak wydawane są pieniądze z 500 plus?

Sprawę postanowił zbadać Santander Consumer Bank. Jak donosi ten w swoim raporcie z badania, 40% rodzin uprawnionych do pobierania środków z programu już złożyło wnioski, a kolejne 53% ma zamiar to zrobić. Co ciekawe, 3% rodziców mających prawo do świadczenia nie ma zamiaru po nie występować. Na co jednak rodziny zamierzają wydać pieniądze z programu?

500 plus na dziecko, ale nie zawsze

Jak wskazuje Snatander Consumer Bank w swoim badaniu, najwięcej odpowiedzi wskazanych przez rodziców dotyczyło przeznaczenia pieniędzy z 500 plus na zajęcia pozalekcyjne dziecka oraz naukę języków obcych - 42%. Drugą najpopularniejszą odpowiedzią była ta, która wskazywała na odłożenie pieniędzy na przyszłość dziecka, a taki zamiar ma 40% ankietowanych. Santander wskazuje, że te dwie odpowiedzi były najczęściej wskazywane niezależnie majętności rodziny, a także jej grupy wiekowej czy społecznej.

Kolejne odpowiedzi nie dotyczyły już tylko jednego dziecka. Z badania wynika, że co piąta rodzina wskazywała, że pieniądze wyda na bieżące potrzeby rodziny, a odpowiedź ta najczęściej przewijała się wśród rodzin wielodzietnych. Co czwarta osoba posiadająca troje i więcej dzieci wskazywała właśnie nią. Następnymi wyborami były wakacje, wycieczki szkolne i podróże, a także przeznaczenie pieniędzy z programu na ubrania.

W dalszej kolejności odpowiadano, że kwoty te zostaną przeznaczone na wakacje i podróże (22%) oraz wycieczki szkolne lub tzw. zielone szkoły (niemal 18%). Niecałe 15% rodziców, otrzymane środki wyda na zajęcia sportowe dziecka, a 13% na ubrania - podaje Santander.

Niechętnie na zabawki i rozrywki

Warto odnotować, że z badania wynika, iż rodziny pobierające 500 plus wykazują niechęć w kwestii przeznaczania pieniędzy z programu na zabawki i rozrywki. Badani wskazywali takie opcje wydatkowania pieniędzy niezwykle rzadko. Tylko 4% chce przeznaczyć pieniądze na zakup komputera lub laptopa, a 0,5% ma zamiar wydać choć część pieniędzy z programu na zabawki dla dzieci.

Podobne artykuły

Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >