500 plus - na co wydają pieniądze rodziny?
wikimedia.org/Stiopa
Autor Przemysław Terlecki - 17 Lipca 2019

Na co pieniądze z 500 plus? Jedni na dziecko, inni na rodzinę

500 plus to flagowy program obecnie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Na co obowiązujące od 2016 roku świadczenie wydają pobierający je rodzice? Sprawę zbadał bank Santander.

500 plus niewątpliwie zapewniło PiS poparcie rodzin z potomstwem w wyborach do parlamentu w 2015 roku. Postulat wypłacania 500 złotych na każde drugie i kolejne dziecko niedawno rozszerzono tak, że środki pobierać można także na pierwsze dziecko, oczywiście przy spełnieniu określonych kryteriów zarobkowych. Na co jednak wydawane są pieniądze z 500 plus?

Sprawę postanowił zbadać Santander Consumer Bank. Jak donosi ten w swoim raporcie z badania, 40% rodzin uprawnionych do pobierania środków z programu już złożyło wnioski, a kolejne 53% ma zamiar to zrobić. Co ciekawe, 3% rodziców mających prawo do świadczenia nie ma zamiaru po nie występować. Na co jednak rodziny zamierzają wydać pieniądze z programu?

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyIch majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyCzytaj dalej

500 plus na dziecko, ale nie zawsze

Jak wskazuje Snatander Consumer Bank w swoim badaniu, najwięcej odpowiedzi wskazanych przez rodziców dotyczyło przeznaczenia pieniędzy z 500 plus na zajęcia pozalekcyjne dziecka oraz naukę języków obcych - 42%. Drugą najpopularniejszą odpowiedzią była ta, która wskazywała na odłożenie pieniędzy na przyszłość dziecka, a taki zamiar ma 40% ankietowanych. Santander wskazuje, że te dwie odpowiedzi były najczęściej wskazywane niezależnie majętności rodziny, a także jej grupy wiekowej czy społecznej.

Kolejne odpowiedzi nie dotyczyły już tylko jednego dziecka. Z badania wynika, że co piąta rodzina wskazywała, że pieniądze wyda na bieżące potrzeby rodziny, a odpowiedź ta najczęściej przewijała się wśród rodzin wielodzietnych. Co czwarta osoba posiadająca troje i więcej dzieci wskazywała właśnie nią. Następnymi wyborami były wakacje, wycieczki szkolne i podróże, a także przeznaczenie pieniędzy z programu na ubrania.

W dalszej kolejności odpowiadano, że kwoty te zostaną przeznaczone na wakacje i podróże (22%) oraz wycieczki szkolne lub tzw. zielone szkoły (niemal 18%). Niecałe 15% rodziców, otrzymane środki wyda na zajęcia sportowe dziecka, a 13% na ubrania - podaje Santander.

Wynagrodzenie - jaki ekwiwalent za urlop?Wynagrodzenie - jaki ekwiwalent za urlop?Czytaj dalej

Niechętnie na zabawki i rozrywki

Warto odnotować, że z badania wynika, iż rodziny pobierające 500 plus wykazują niechęć w kwestii przeznaczania pieniędzy z programu na zabawki i rozrywki. Badani wskazywali takie opcje wydatkowania pieniędzy niezwykle rzadko. Tylko 4% chce przeznaczyć pieniądze na zakup komputera lub laptopa, a 0,5% ma zamiar wydać choć część pieniędzy z programu na zabawki dla dzieci.

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News