500 plus niezgodne z Konstytucją
flickr.com
Autor Przemysław Terlecki - 30 Lipca 2019

NIK prześwietla 500 plus. Zasada programu sprzeczna z Konstytucją

500 plus, sztandarowy program socjalny Prawa i Sprawiedliwości znalazł się pod lupą NIK. Jak wskazuje Izba, zasada programu jest sprzeczna z Konstytucją. O sprawie donoszą we wtorek rano wszystkie branżowe media.

500 plus niezgodne z Konstytucją? Do takich wniosków doszła Najwyższa Izba Kontroli po prześwietleniu sposobu funkcjonowania programu. NIK pod lupę wziął działanie programu w szesnastu gminach spośród czterech województw - małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jeśli chodzi o realizowanie programu w Polsce, Izba nie miała zastrzeżeń. Te pojawiały się jednak w momencie, gdy chodziło o zagranicznych beneficjentów.

Najwyższa Izba Kontroli wskazała bowiem, że osoby składające wniosek o uczestnictwo w programie, przebywające za granicą, nie tak szybko były obsługiwane. Money.pl podaje, iż w niektórych przypadkach decyzja o wydaniu środków w ramach programu przeciągała się nawet do 9 miesięcy. Jednym z problemów w tej materii była mała liczba urzędników, rozpatrujących wnioski składane przez rodziny, których jeden z rodziców przebywał za granicą.

Biedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychBiedronka zapamięta go na długo. Klient wydał 24 tys. złotychCzytaj dalej

500 plus niezgodne z Konstytucją według NIK

Najcięższym problemem programu według Najwyższej Izby Kontroli był jednak fakt, iż ten niezgodny jest z Konstytucją. Gdzie leżał problem i jaki zapis ustawy zasadniczej był łamany? Jak wskazuje NIK, chodziło o zasadę równości, którą naruszać miała nowelizacja programu w z 2017 roku. W tej wyszczególniono, że osoby samotnie wychowujące dzieci muszą przedstawić wyrok sądu zasądzający alimenty od drugiego rodzica lub dokumenty, które świadczyłyby, że dany rodzic taką próbę podjął.

Money.pl podaje, że doprowadziło to do sytuacji, iż samotni rodzice masowo zaczęli występować po alimenty. Wydziały rodzinne w sądach rejonowych zostały zalane tego typu pozwami, blokując skutecznie szybkie działanie organów prawa w tym względzie. W efekcie niektórzy rodzice miesiącami musieli oczekiwać na potrzebny dokument. Co więcej, do dzisiaj jest 114 tys. zaległych spraw związanych ze świadczeniem 500 plus.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News