Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > 16 województw to za dużo? Kluczowa jest demografia
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 22.03.2022 09:12

16 województw to za dużo? Kluczowa jest demografia

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Demografia miała niebagatelny wpływ na reformę administracyjną, jaką w 1999 roku przeprowadzono w Polsce. Wówczas wyznaczono 16 nowych województw, choć z początku rządzący dążyli do wykrystalizowania się jedynie 12. Protesty społeczne i targi polityczne, jak donosi Forsal.pl, zmieniły jednak tę koncepcję i powstały mniejsze województwa przy tych, które liczą sobie więcej ludności i są bogatsze.

Województwa opolskie, lubuskie czy świętokrzyskie nie od razu znalazły się w planach reformy. Dotąd również nie podnoszono głosu, jakoby były województwami zbędnymi, czy należałoby ponownie przeprowadzić reformę administracji. Problem jednak pojawia się w ujęciu demograficznym. Już obecnie województwa te są najmniej liczne pod względem ludności, a problem będzie się jedynie pogłębiał w nadchodzących latach, bo nic nie wskazuje, że demografia w Polsce nagle wystrzeli.

Degmorafia położy kres małym województwom

Za 30 lat istnienie niektórych województw może być już nie tak oczywiste i niekwestionowane, jak dziś. Forsal.pl przypomina bowiem, że za 30 lat Polaków będzie mniej o 4,5 mln. Doprowadzi to do sytuacji, iż mocno zubożeje ludność woj. opolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego czy podlaskiego. Te będą liczyły sobie kolejno 745 tys. mieszkańców, 879 tys., 977 tys. i 982 tys. mieszkańców.

Jak ocenia Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego, już teraz należy myśleć o ubożejących w ludzi regionach, które tracą tzw. witalność ekonomiczną. Jeśli bowiem na danym obszarze jest mniej ludzi, należy poddać w wątpliwość zasadność działania odrębnego systemu obsługi mieszkańców. Do czego ma to prowadzić? Do wcielania uboższych w mieszkańców rejonów do większych jednostek administracyjnych.

Nasuwa się więc pytanie o długotrwałość obecnego podziału administracyjnego w sytuacji, gdy i w ostatnich latach, i w przyszłości zgodnie z prognozami GUS w przypadku kilku niewielkich ludnościowo regionów występuje i występować ma dalej spadek wielkości populacji. Czy będą w perspektywie 15–20 lat zamieszkiwane przez liczbę ludności wystarczająco dużą, aby spełnić wymogi racjonalności utrzymywania całej sieci podległych samorządowi regionalnemu i wojewodzie instytucji obsługujących mieszkańców danego terenu? Obawiam się, że nie - wskazuje Szukalski.