Polacy nie mają zamiaru wydawać coraz mniej na smartfony
pexels.com
Autor Przemysław Terlecki - 25 Lipca 2019

Polacy nie szczędzą na smartfony. Wbrew światowemu trendowi

Polacy, jak donosi Rzeczpospolita, nie zamierzają wydawać coraz mniej na smartfony. Dziennik wskazuje, że nie interesuje nas podążanie za modą światową. Podczas gdy na świecie ludzie wydają na tę podstawową dziś elektronikę coraz mniej, w Polsce trend jest odwrotny.

Polacy wydają na smartfony coraz więcej. Jak wynika z informacji, które podała czwartkowa Rzeczpospolita, nad Wisłą nie szczędzimy na smartfony, co jest w zasadzie wbrew światowemu trendowi. Na świecie bowiem średni koszt zakupu smartfona zmalał, a w Polsce urósł.

Sprawę dla dziennika zbadała firma analityczna GfK. W 2017 roku w Polsce średnio na zakup smartfona wydawaliśmy 285 dolarów, czyli około 1,1 tys. złotych. W 2018 roku było to jednak już 325 dolarów, czyli 1,23 tys, złotych. W tym samym czasie średnia dla całego świata zmalała.

Polacy wydają na smartfony coraz więcej

Rzeczpospolita tłumaczy, że fakt, iż wydajemy więcej na komórki to efekt kilku czynników niezależnych od siebie, ale występujących jednocześnie. Pierwszym z nich jest fakt, że Polacy zarabiają coraz więcej, a wraz ze wzrostem ich siły nabywczej rośnie apetyt na urządzenia wydajniejsze i bardziej reprezentacyjne.

Kolejnym z powodów ma być spadek innowacyjności producentów aparatów. Sprawia to, że nie czujemy potrzeby zmiany i gonienia coraz to nowszych nowinek technicznych, gdy telefony działają prawidłowo. Decydujemy się więc na zakupy rzadziej, a jednocześnie jesteśmy skłonni wydać wówczas więcej.

Wiele zależy także od zakupu telefonów od operatorów komórkowych, którzy już nie tak chętnie sprzedają smartfony za złotówkę. Ci przechodzą na sprzedaż ratalną, co zachęca Polaków do kupowania droższych modeli, które później spłacają przez określony okres.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News