Najnowsze dane opublikowane przez GUS pokazują, że inflacja w Polsce nadal jest dwucyfrowa. Polacy na każdym kroku odczuwają drożyznę, a szczególnie ciężko mają emeryci i renciści, którzy muszą utrzymać się za pieniądze wypłacane im przez ZUS. Chcąc uregulować opłaty za czynsz, rachunki, leki czy raty, muszą oni podejmować się dodatkowych prac. Okazuje się, że od września mogą dorobić mniej.
Wraz z Nowym Rokiem w życie wchodzą zmiany w emeryturach. Takiego trzęsienia ziemi, jakie nastąpi w konsekwencji tych zmian, mało kto się raczej spodziewał. Świadczenia wielu Polaków są bowiem zagrożone - nie jest wykluczone, że w przypadku pozwów w tej sprawie będziemy mieli do czynienia z istną lawiną.
Emeryci z niecierpliwością wyczekują waloryzacji emerytur, która nastąpi już 1 marca 2024 roku. Już teraz możemy jednak sprawdzić prognozy świadczeń emerytalnych na przyszły rok. Zostały one sporządzone przede wszystkim w oparciu o to, co obecnie przedstawił rząd. Na jaką podwyżkę mogą liczyć seniorzy?
Odkładanie pieniędzy na emeryturę to dość dyskusyjna sprawa. Sporo Polaków w ogóle jednak nie wie, ile pieniędzy ma zgromadzonych na swoim subkoncie emerytalnym. A z doniesień Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że milionerów pod tym kątem jest sporo.
Emerytury Polaków od dawna stanowią kluczowy element kampanii wyborczej. Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza poprzestawać na “trzynastkach” i “czternastkach”. Niedawno partia zapowiedziała emerytury stażowe. Były szef rady nadzorczej ZUS Robert Gwiazdowski alarmuje, że wcale nie będzie tak kolorowo, jak obiecują politycy.
Seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia, bez problemu mogą uzyskać dodatek pielęgnacyjny. Okazuje się jednak, że ze wsparcia mogą skorzystać także młodsi Polacy. Jaki jest warunek otrzymania dodatkowych pieniędzy?
Kampania wyborcza trwa w najlepsze – partie polityczne prześcigają się w prezentowaniu nie tylko nowych, ale i starych pomysłów. W czasie sobotniej konferencji Prawa i Sprawiedliwości prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych. Dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, wskazuje, że w pierwszych latach z tego rozwiązania mogłoby skorzystać ponad 70 tys. osób rocznie. Druga strona medalu jest taka, że zapewnianie niskich świadczeń dla wielu osób będzie oznaczać biedę.
„Fakt” podaje, że w ciągu najbliższych tygodni emeryci i renciści powinni spodziewać się listu od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto go odebrać, bo Zakład wystosuje do seniorów ważne pismo.
21 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Produkcie Emerytalnym (w skrócie: OIPE). Rozwiązanie to pozwoli gromadzić oszczędności w euro i to już od ukończenia 15. roku życia. Co trzeba wiedzieć o europejskiej formie emerytury, kto nie może z niej skorzystać i czy te pieniądze można dziedziczyć?
Nadchodzące wybory są powodem gorących dyskusji między politykami m.in. w kontekście proponowanych zmian w systemie emerytalnym. W Senacie pojawiła się niedawno inicjatywa obywatelska, która rozważa wprowadzenie nowego świadczenia mającego na celu poprawę sytuacji finansowej seniorów.
1 stycznia 2024 roku wejdą w życie przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych. W czerwcu 2023 r. ZUS wypłacił 40,8 tys. emerytur pomostowych.
Wypłaty czternastej emerytury trwają od kilku dni. Zostały podane konkretne statystyki dotyczące osób, które już otrzymały czternastkę, a także o wypłaconych sumach. Nie jest to jednak koniec, ponieważ w tym tygodniu będą miały miejsce następne przelewy.
Powołując się na prognozy przygotowane przez Ministerstwo Finansów, „Fakt” podaje, że w najbliższych latach możemy spodziewać się przeciętnej emerytury w wysokości dwóch tys. złotych, a minimalnego wynagrodzenia na poziomie pięciu tys. złotych. Kiedy dokładnie to nastąpi?
Seniorzy posiadający emeryturę, jeżeli potrzebują więcej pieniędzy, mogą sobie dorobić . Jednakże nie oznacza to, że można zarobić dowolną ilość pieniędzy. Obowiązują bowiem limity - które, pechowo, wraz z początkiem września zostały podniesione.
W dobie wszechobecnej drożyzny każdy z nas może się znaleźć w trudnej sytuacji finansowej. Dotyczyć to może również osób starszych, które nie mogąc liczyć na wsparcie rodziny, szukają pomocy finansowej w innych miejscach. W takich sytuacjach warto wiedzieć, że komornik nie może zająć całego świadczenia, ale może je znacznie uszczuplić, informuje Interia Biznes. O jakich kwotach mówimy?
Wraz z początkiem września ruszą wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów. Mowa oczywiście o czternastej emeryturze. Znamy również kwoty, które w najbliższych tygodniach trafią do seniorów.
Powraca temat reformy systemu emerytalnego w Polsce. Tym razem na wokandzie znalazł się sam wiek emerytalny - padły propozycje jego zmiany. Jest zatem możliwość, iż będzie można wcześniej przejść na emeryturę.
W obliczu dynamicznych zmian demograficznych i wyzwań związanych ze starzejącym się społeczeństwem, wiele krajów szuka innowacyjnych rozwiązań, których celem jest finansowe zabezpieczenie seniorów. Rozwiązań, które zapewnią godne życie oraz ochronią przez ubóstwem. W Polsce, jednym z nich jest tzw. czternasta emerytura, o której słyszał prawdopodobnie każdy dorosły Polak. W ostatnim czasie w programie zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian. Szczegóły poniżej.
Pojawiają się niepokojące informacje na temat waloryzacji emerytur. Podwyżki zaplanowane za dwa lata mają być znacznie niższe w porównaniu z tymi, które miały miejsce w 2023 roku. Emerytury mają również rosnąć w wolniejszym tempie.
Wśród świadczeń dla seniorów znajduje się sporo pozycji mających pomóc beneficjentom w ich życiu. Jedną z nich jest 500 plus dla seniorów, które ma polepszyć kwestię zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych. Do świadczenia kwalifikują się również osoby młodsze, jednak trzeba spełnić warunki.
Kwestia wypłacenia emerytury w terminie potrafi zaabsorbować uwagę i energię wielu osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może jednak nie wypłacić wcześniejszej emerytury, nawet jeżeli dana osoba jest do tego uprawniona. Powodem najczęściej jest brak ważnego dokumentu.
Przepisy dotyczące czternastej emerytury obowiązują wszystkich Polaków. Nic zatem dziwnego, że “czternastkę” otrzymają również posłowie i posłanki w Sejmie. Podwyżka obowiązuje również w ich przypadku.
Emeryci i renciści mogą dorabiać, jednak muszą mieć na uwadze, że obowiązują limity wynagrodzenia, których przekroczenie może oznaczać ograniczenie lub wręcz zawieszenie świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych niedawno ogłosił, że będą mogli dorobić mniej niż dotychczas. Nowe limity zaczną obowiązywać 1 września.
Pojawił się projekt zmian w rencie rodzinnej, która przysługuje wdowie lub wdowcowi. Według pomysłodawców, świadczenie ma zwiększyć swobodę seniorów pod względem wyboru i możliwości. Proponowane zmiany znajdują się już w Sejmie.
Kilka dni po ogłoszeniu przez prezesa PiS podwyżki, jest oficjalne rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego. Czternastki w końcu trafią w tym roku do emerytów. Poznaliśmy również termin wypłaty świadczenia.
W czerwcu br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał ponad 40 tys. emerytur pomostowych. Przepisy zmieniające ustawę o tych świadczeniach zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. To bardzo ważna informacja dla tysięcy Polaków, którzy będą mogli przejść na emeryturę nawet 5 lat wcześniej.
Nie ma dobrych informacji dla seniorów w związku z tegoroczną czternastą emeryturą. Część z nich może dostać pieniądze we wrześniu zamiast wcześniej w sierpniu. Niewykluczona jest również podwyżka.
Duże zmiany w systemie dotyczącym przyznawania emerytur pomostowych. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która znosi wygasający charakter tego typu świadczeń. Oznacza to, że z “pomostówek” skorzystać będzie teraz mogło więcej osób niż dotychczas. Kto dokładnie?