BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Waloryzacja świadczeń nawet o 700 złotych. Rekordowe podwyżki to emerytury sięgające 20 tys. złotych

14 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Waloryzacja emerytur i rent będzie realizowana w modelu kwotowo-procentowym. Oprócz tego dla seniorów dobrą wiadomością jest wypłata trzynastej emerytury. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane w wysokości 1200 zł brutto. W przypadku niektórych świadczeni

Świadczenie będzie wyższe dzięki waloryzacji

Rząd zdecydował, że waloryzacja przebiegnie w ten sam sposób, co w 2019 roku, czyli w korzystnym dla świadczeniobiorców dwutorowego systemu obliczania waloryzacji. Obowiązywać będzie system kwotowy i procentowy - podaje next.gazeta.pl. Zakłada on, że osoby, które otrzymują niższe świadczenie emerytalno-rentowe (do 2450 zł brutto), będą automatycznie dostawały podwyżkę w wysokości co najmniej 70 zł. Natomiast osoby, które są ponad tym pułapem będą dostawać emeryturę lub rentę powiększoną o kwotę wyliczoną na podstawie wskaźnika waloryzacji. Ten system jest korzystny dla obu grup, ale przede wszystkim jego celem jest pomoc emerytom z najniższymi świadczeniami.

Najwyższe świadczenie emerytalne w Polsce

A ile może wynieść waloryzacja w przypadku najwyższych emerytur? Aktualnie najwyższe świadczenie wypłacane przez ZUS wynosi dokładnie 22 482,56 zł brutto, co daje 18,3 tys. zł na rękę. Rekordzistą jest mieszkaniec Warszawy, który przeszedł na emeryturę w wieku 81,5 roku - podaje “Fakt”. Jego staż pracy wyniósł 57 lat, co przełożyło się na gigantyczne świadczenie. A od 1 marca będzie jeszcze wyższe. Dzięki waloryzacji jego świadczenie emerytalne zostanie podniesione o ok. 700 zł brutto, co daje 590 zł na rękę.

Świadczenie wyższe niż 2150 zł będzie powiększane w modelu procentowym (3,24 proc.). I właśnie taka podwyżka czeka rekordzistę. Natomiast emeryt, który ma niższe świadczenie otrzyma podwyżkę w kwocie 70 zł brutto, czyli 57 zł na rękę.

Trzynasta emerytura

Na nieco większą podwyżkę mogą liczyć seniorzy, którzy pobierają najniższe świadczenie. W ich przypadku podwyżki wyniosą 100 zł brutto, co daje 82 zł na rękę. Warto też pamiętać o tym, że wszystkim emerytom i rencistom przysługuje trzynasta emerytura, która będzie wypłacana w kwietniu. Świadczenie będzie wynosić 981 zł na rękę.

Warto podkreślić, że świadczenie rekordzisty jest wyższe dzięki temu, że długo pracował - aż 57 lat. A jak to wygląda w innych województwach? Kwoty świadczeń zwalają z nóg. Województwa na konkretnych slajdach.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >