Waloryzacja kwotowa nie obejmie osób, które pobierają niższe świadczenia, niż emerytura minimalna
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Grudnia 2019

Fatalne wieści dla emerytów. 260 tys. Polaków wykluczonych z waloryzacji

Waloryzacja emerytur ma wynieść 3,24 proc. w 2020 roku. System kwotowo-procentowy miał być korzystny dla wszystkich świadczeniobiorców. Jak się okazuje, waloryzacja kwotowa nie będzie obejmować osób, które pobierają świadczenia poniżej minimalnej emerytury.

Waloryzacja kwotowa dla najniższych emerytur

Projekt rządu zakłada podniesienie minimalnego świadczenie o 82 zł netto - podaje “Fakt”. Świadczeniobiorcy, którzy teraz dostają 943 zł na rękę, od marca przyszłego roku będą dostawać 1025 zł na rękę. Podwyżka minimalnej emerytury sprawi, że najniższe świadczenie w przyszłym roku będzie wynosić 1200 zł brutto.

Wychodzi na to, że podniesienie świadczenia o 82 zł będzie wyższą podwyżką niż waloryzacja na poziomie 3,24 proc. Wobec tego rząd podjął decyzję o przyznaniu waloryzacji kwotowej dla wszystkich osób, które dostałyby mniej środków w przypadku wyrównania procentowego. To oznacza, że seniorzy, którzy zarabiają niewiele ponad minimalną emeryturę, dostaną dodatkowo 57 zł netto. Będzie to dotyczyć wszystkich, którym waloryzacja procentowa nie podwyższy świadczenia tak, jak przy kwotowym mechanizmie.

Nowy podatek uderzy Polaków po kieszeniach. Znamy już datę jego wprowadzeniaNowy podatek uderzy Polaków po kieszeniach. Znamy już datę jego wprowadzeniaCzytaj dalej

Dramat 260 tysięcy seniorów

Ale są też złe wieści. Waloryzacja kwotowa nie obejmie osób, które dostają świadczenia niższe, niż emerytura minimalna. Problem dotyczy wszystkich, którzy mają przepracowanego stażu ubezpieczeniowego. “Fakt” podaje, że takich osób jest aktualnie ok. 260 tysięcy.

Waloryzacja kwotowa obejmie też tzw. matczyną emeryturę. Jak podaje gazeta, rodzicielskie świadczenie uzupełniające wynosi tyle samo co emerytura minimalna. Świadczenie zostanie podniesione o 82 zł netto, czyli będzie wynosić 1025 zł. Matczyna emerytura przysługuje rodzicom, którzy wychowali przynajmniej czwórkę dzieci i nie pobierają emerytury.

Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłychFiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagłaśniamy: Skandal w częstochowskim salonie dla psów. Fryzjer musi odpowiedzieć za swoje zachowanie
  2. Toksyczne bombki choinkowe. Producenci ukrywają prawdę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News