BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nowe emerytury w 2020 roku. Eksperci radzą co zrobić, aby otrzymać więcej pieniędzy

9 Listopada 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Emerytury w 2020 roku ulegną ogromnym zmianom. Rewolucja emerytalna i decyzje, jakie teraz podejmiemy może zaważyć na wysokości przyszłej emerytury. Likwidacja OFE wymusza na nas podjęcie odpowiednich kroków.

Emerytury 2020

Emerytury w 2020 roku czeka ogromna zmiana. Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych została przesądzona. Każdy z nas może zdecydować, gdzie mają trafić zbierane pieniądze - do IKE czy do ZUS. Według ekspertów każda opcja niesie za sobą plusy i minusy.

OFE do likwidacji. Która z opcji wyboru przyniesie więcej pieniędzy?

Ustawę w tej sprawie przyjął w środę rząd Mateusza Morawieckiego. Likwidacja funduszy ma nastąpić 1 lipca 2020 roku. Jak podaje RMF FM, przeciętnie każdy pracujący ma w OFE około 10 tys. złotych. Pomimo pozostawienia decyzji Polakom rząd namawia na przekazanie pieniędzy do IKE. Dlaczego? Pieniądze, co prawda, staną się wówczas naszymi prywatnymi, co oznacza, że przeciętnie dostaniemy 10 tys. złotych. Jednak równocześnie stracimy 15% kwoty przez potrącenie tzw. opłaty przekształceniowej.

Takiego potrącenia nie ma w wypadku przekazania pieniędzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas jednak pieniądze nie stają się naszymi prywatnymi. Eksperci jednak przypominają, że do emerytury i tak zostanie pobrany podatek PIT, który w tej chwili wynosi 17%. Co więcej, przy zbliżającym się kryzysie gospodarczym jego wysokość może jeszcze wzrosnąć. 

- Z całą stanowczością mówię, że IKE – ocenia prof. Zbigniew Krysiak, ekspert w dziedzinie rynków kapitałowych i rynków finansowych, w rozmowie z Super Expressem - Opłata może kogoś zniechęcić, ale w IKE pieniądze są nasze i, przede wszystkim, jeśli za kilka lat zmieni się rząd, nie wiadomo, czy by ratować budżet nie narzuci wyższych podatków. Wtedy, gdybyśmy wybrali opcję pieniądze z OFE przelane na ZUS, czyli traktowane byłyby jako nasza emerytura, będzie nam zabierane ich tyle, ile wyniesie podatek, np. 30 proc. - wyjaśnia.

Finalnie to właśnie przejście do IKE może przynieść więcej pieniędzy, nawet pomimo pobrania opłaty przekształceniowej. Jak jednak będzie naprawdę - trudno ocenić.

Finalnie to właśnie przejście do IKE może przynieść więcej pieniędzy, nawet pomimo pobrania opłaty przekształceniowej. Jak jednak będzie naprawdę - trudno ocenić.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >