Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Rząd zapewnia Polaków, że ich emerytury będą wysokie. Muszą tylko nie zrobić jednej rzeczy
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:07

Rząd zapewnia Polaków, że ich emerytury będą wysokie. Muszą tylko nie zrobić jednej rzeczy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

"Jest prawie niemożliwe, żeby stracić na tych oszczędnościach, bo na wejściu mamy prawie 100-procentową stopę zwrotu." - cytuje Pawła Borysa money.pl. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju mówił także w programie TVP Info, że w sytuacji w której wpłacamy 2% oszczędności, a pracodawca kolejne 2%, to nie istnieje żadne ryzyko utraty pieniędzy. 

Oszczędzanie w PPK mało wiarygodne dla Polaków

Wiele z osób, które sceptycznie podchodzą do oszczędzania w PPK są zapewne uprzedzone przez historię z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Kiedy powstawały OFE Polaków zachęcano bowiem do udziału w nich z podobnym, a nawet większym natężeniem. Dziś OFE już praktycznie nie istnieje, pozostał niesmak i brak poczucia stabilizacji. 

Borys wskazał także najważniejszą rożnicę pomiędzy OFE a PPK, którą ma być tworzenie przez PPK dodatkowego kapitały emerytalnego. Oszczędzanie poprzez PPK miałoby być więc czymś w rodzaju inwestycji. 

Jak działa oszczędzanie w PPK 

Innym z powodów, dla których Polacy niechętnie pozostają w PPK jest fakt, iż przy uczestnictwie w programie będą otrzymywać mniejsze pensje. To w założeniu ma zagwarantować większe świadczenie na emeryturze. System PPK jest skonstruowany w taki sposób, że zapisani do niego zostaną automatycznie wszyscy pracujący w wieku od 19 do 55 lat. Zapisywanie do PPK rozpoczęto od największych polskich firm i stoponiowo będzie się go wdrażać w mniejszych. 

Zapis do PPK jest automatyczny, ale można się z programu samodzielnie wypisać. To właśnie odradza rząd, ale nie ma się co dziwić, skoro program jest jego dziełem.

Tagi: PPK Emerytura