BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rząd zapewnia Polaków, że ich emerytury będą wysokie. Muszą tylko nie zrobić jednej rzeczy

30 Listopada 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Rząd a przede wszystkim sam premier Mateusz Morawiecki gorąco zachęca do udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Autorski projekt obecnego szefa rządu nie przekonuje jednak Polaków, którzy masowo wypisują się z programu. Takie reakcje mogą być związ

"Jest prawie niemożliwe, żeby stracić na tych oszczędnościach, bo na wejściu mamy prawie 100-procentową stopę zwrotu." - cytuje Pawła Borysa money.pl. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju mówił także w programie TVP Info, że w sytuacji w której wpłacamy 2% oszczędności, a pracodawca kolejne 2%, to nie istnieje żadne ryzyko utraty pieniędzy. 

Oszczędzanie w PPK mało wiarygodne dla Polaków

Wiele z osób, które sceptycznie podchodzą do oszczędzania w PPK są zapewne uprzedzone przez historię z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Kiedy powstawały OFE Polaków zachęcano bowiem do udziału w nich z podobnym, a nawet większym natężeniem. Dziś OFE już praktycznie nie istnieje, pozostał niesmak i brak poczucia stabilizacji. 

Borys wskazał także najważniejszą rożnicę pomiędzy OFE a PPK, którą ma być tworzenie przez PPK dodatkowego kapitały emerytalnego. Oszczędzanie poprzez PPK miałoby być więc czymś w rodzaju inwestycji. 

Jak działa oszczędzanie w PPK 

Innym z powodów, dla których Polacy niechętnie pozostają w PPK jest fakt, iż przy uczestnictwie w programie będą otrzymywać mniejsze pensje. To w założeniu ma zagwarantować większe świadczenie na emeryturze. System PPK jest skonstruowany w taki sposób, że zapisani do niego zostaną automatycznie wszyscy pracujący w wieku od 19 do 55 lat. Zapisywanie do PPK rozpoczęto od największych polskich firm i stoponiowo będzie się go wdrażać w mniejszych. 

Zapis do PPK jest automatyczny, ale można się z programu samodzielnie wypisać. To właśnie odradza rząd, ale nie ma się co dziwić, skoro program jest jego dziełem.

Tagi:

PPKemerytura

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >