Polacy niechętnie oszczędzają w PPK
biznesinfo.pl
Autor Kasper Starużyk - 30 Listopada 2019

Rząd zapewnia Polaków, że ich emerytury będą wysokie. Muszą tylko nie zrobić jednej rzeczy

Rząd a przede wszystkim sam premier Mateusz Morawiecki gorąco zachęca do udziału w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Autorski projekt obecnego szefa rządu nie przekonuje jednak Polaków, którzy masowo wypisują się z programu. Takie reakcje mogą być związane z nieufnością wobec systemu emerytalnego, a przyczynić się do tego mogła między innymi likwidacja OFE.

"Jest prawie niemożliwe, żeby stracić na tych oszczędnościach, bo na wejściu mamy prawie 100-procentową stopę zwrotu." - cytuje Pawła Borysa money.pl. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju mówił także w programie TVP Info, że w sytuacji w której wpłacamy 2% oszczędności, a pracodawca kolejne 2%, to nie istnieje żadne ryzyko utraty pieniędzy.

Oszczędzanie w PPK mało wiarygodne dla Polaków

Wiele z osób, które sceptycznie podchodzą do oszczędzania w PPK są zapewne uprzedzone przez historię z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Kiedy powstawały OFE Polaków zachęcano bowiem do udziału w nich z podobnym, a nawet większym natężeniem. Dziś OFE już praktycznie nie istnieje, pozostał niesmak i brak poczucia stabilizacji.

Borys wskazał także najważniejszą rożnicę pomiędzy OFE a PPK, którą ma być tworzenie przez PPK dodatkowego kapitały emerytalnego. Oszczędzanie poprzez PPK miałoby być więc czymś w rodzaju inwestycji.

Każdy kto ma prawo jazdy będzie musiał płacić. Trzeba przygotować się na spory wydatekKażdy kto ma prawo jazdy będzie musiał płacić. Trzeba przygotować się na spory wydatekCzytaj dalej

Jak działa oszczędzanie w PPK

Innym z powodów, dla których Polacy niechętnie pozostają w PPK jest fakt, iż przy uczestnictwie w programie będą otrzymywać mniejsze pensje. To w założeniu ma zagwarantować większe świadczenie na emeryturze. System PPK jest skonstruowany w taki sposób, że zapisani do niego zostaną automatycznie wszyscy pracujący w wieku od 19 do 55 lat. Zapisywanie do PPK rozpoczęto od największych polskich firm i stoponiowo będzie się go wdrażać w mniejszych.

Zapis do PPK jest automatyczny, ale można się z programu samodzielnie wypisać. To właśnie odradza rząd, ale nie ma się co dziwić, skoro program jest jego dziełem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chomik gigant istnieje i żyje na Śląsku. Niewiarygodny wygląd, zagrożonego zwierzątka
  2. Nie żyje słynny sportowiec. Miał zaledwie 31 lat, okoliczności śmierci budzą przerażenie
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Najniższa emerytura będzie większa! Wiadomo, ile teraz wyniesie, seniorzy będą przecierać oczy ze zdumienia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News