Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą mogli zabrać seniorom ich dodatkowe emerytury. Świadczenia tracą ochronę
Paulina Musianek
Paulina Musianek 05.01.2020 01:00

Będą mogli zabrać seniorom ich dodatkowe emerytury. Świadczenia tracą ochronę

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

13. emerytura trafi do rąk komornika?

13. emerytury mają przestać być chronione przed komornikami - z taką propozycją wyszło ministerstwo Sprawiedliwości ze Zbigniewem Ziobro na czele. Jak donosi Fakt, jeśli tak się stanie, zamiast 1000 zł trzynastki, zadłużeni seniorzy otrzymają tylko 825 zł. 

Do tej pory dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów były chronione przed egzekucją komorniczą, teraz ma się to jednak zmienić i Trzynastki mają być traktowane jak zwykłe emerytury i renty. 

„Pod rozwagę poddaje się objęcie dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów regulacją, zgodnie z którą, jeżeli wysokość świadczenia nie przekroczy kwoty wolnej od egzekucji – nie będzie ono podlegało zajęciu, jeżeli zaś wysokość świadczenia przekroczy tę kwotę, będzie ono podlegało zajęciu na zasadach ogólnych” – cytuje uwagi resortu sprawiedliwości Fakt.

– To nie państwo, a emeryt lub rencista sam powinien zdecydować, na co przeznaczyć trzynastkę: czy na spłatę długów czy też bieżące wydatki – uważa dr Antoni Kolek prezes Instytutu Emerytalnego.

Póki co rząd Mateusza Morawieckiego nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie, jednak prace nad projektem ustawy wciąż trwają. Ma być on procedowany w Sejmie w połowie stycznia.