13 emerytura
fot. Paulina Musianek
Autor Paulina Musianek - 5 Stycznia 2020

Będą mogli zabrać seniorom ich dodatkowe emerytury. Świadczenia tracą ochronę

13. emerytura pozostanie bez ochrony? Resort sprawiedliwości chce, aby komornicy mogli zajmować zadłużonym emerytom i rencistom trzynastki.

13. emerytura trafi do rąk komornika?

13. emerytury mają przestać być chronione przed komornikami - z taką propozycją wyszło ministerstwo Sprawiedliwości ze Zbigniewem Ziobro na czele. Jak donosi Fakt, jeśli tak się stanie, zamiast 1000 zł trzynastki, zadłużeni seniorzy otrzymają tylko 825 zł.

Do tej pory dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów były chronione przed egzekucją komorniczą, teraz ma się to jednak zmienić i Trzynastki mają być traktowane jak zwykłe emerytury i renty.

„Pod rozwagę poddaje się objęcie dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów regulacją, zgodnie z którą, jeżeli wysokość świadczenia nie przekroczy kwoty wolnej od egzekucji – nie będzie ono podlegało zajęciu, jeżeli zaś wysokość świadczenia przekroczy tę kwotę, będzie ono podlegało zajęciu na zasadach ogólnych” – cytuje uwagi resortu sprawiedliwości Fakt.

Jak nie wykorzystasz urlopu, to wylądujesz na nim przymusowo. Masz czas do konkretnego dniaJak nie wykorzystasz urlopu, to wylądujesz na nim przymusowo. Masz czas do konkretnego dniaCzytaj dalej

– To nie państwo, a emeryt lub rencista sam powinien zdecydować, na co przeznaczyć trzynastkę: czy na spłatę długów czy też bieżące wydatki – uważa dr Antoni Kolek prezes Instytutu Emerytalnego.

Póki co rząd Mateusza Morawieckiego nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie, jednak prace nad projektem ustawy wciąż trwają. Ma być on procedowany w Sejmie w połowie stycznia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News